جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه ای

جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه ای

مشمولان طرح «بازتوزیع یارانه بنزین» می توانند تحت شرایط تعیین شده، سهمیه یارانه ای خویش را در سامانه بفروش برسانند یا آنرا تا سقف ۴۰۰ لیتر حفظ کنند ولی پس از آن سهمیه به صورت خودکار تبدیل به ریال و به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طرح «بازتوزیع» یارانه بنزین از اول اسفندماه و به صورت آزمایشی در جزیره کیش به مرحله اجرا درآمد و مقرر است در ادامه در قشم هم اجرایی شده و پس از بررسی و نهایی شدن آن، در سطح کشور به مرحله اجرایی برسد.

در این طرح همه شهروندان دارای کارت کیشوندی شامل مالکان خودرو و افراد بدون خودرو، امکان دریافت سهمیه بنزین ۲۰ لیتری را دارا خواهند بود. در عین حال که در این طرح، قیمت بنزین تغییری نکرده و نرخ بنزین یارانه ای ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان است، اما با عنایت به اختصاص اعتبار بنزین به افراد به جای خودرو ها، هر فرد یک اعتبار لیتری خواهد داشت که می تواند در جایگاه ها از آن استفاده کند؛ ولی کسانی که احتیاج به استفاده از این بنزین ندارند می توانند اعتبار خویش را برای فروش عرضه نموده و افرادی که نیاز دارند آنرا خریداری کنند.

در همین رابطه و این که چطور و تحت چه شرایطی امکان خرید و فروش بنزین یارانه ای وجود دارد، پیگیری ایسنا از مسؤلان مربوطه در منطقه آزاد کیش با توضیحاتی همراه بوده است.

قیمت خرید و فروش "سهمیه بنزین" ۱۵۰۰ تومان است

براین اساس متقاضی خرید یا فروش سهمیه بنزین یارانه ای می تواند با رفتن به آدرس اینترنتی www.benzineman.ir بنزین خویش را عرضه کند؛ به صورتی که درخواست فروش از سمت فروشنده یا درخواست خرید از سمت خریدار ثبت می شود که با بیان میزان لیتر مورد نظر خواهد بود. اگر شخص قصد فروش داشته باشد، با قیمت بنزین سهمیه ای یعنی ۱۵۰۰ تومان از او خریداری می شود و در صورتیکه قصد خرید داشته باشد، اعتبار سهمیه در کارت بانکی وی شارژ خواهد شد.

باقی مانده سهمیه بنزین به طور خودکار در انتهای دوره ماهانه به فروش می رود

اما باید توجه داشت که سهمیه یارانه ای بسته به اقدام صاحب آن قابل حفظ کردن در ماه های بعد است؛ بگونه ای که در سامانه، گزینه فروش سهمیه هر دوره ماهانه فعال است؛ یعنی اگر کسی به سامانه هم رجوع نکند، در انتهای دوره هر قدر از سهمیه یارانه ای وی که باقی مانده به صورت اتوماتیک فروش رفته و معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.

تا ۴۰۰ لیتر حفظ می شود و پس از آن سهمیه بنزین به ریال تبدیل خواهد شد

اما اگر مالک بخواهد می تواند با رفتن به سامانه، گزینه مربوطه را غیرفعال نماید که در این حالت سهمیه او در آخر دوره، دیگر فروش نرفته و اختیار با صاحب آن است. البته این مورد قابل توجه است که سهمیه تا ۴۰۰ لیتر در ماه های بعد حفظ می شود و اگر از آن عبور کند و استفاده نشود، آنگاه به صورت خودکار معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد؛ ازاین رو مشمولان، یا بنزین یارانه ای خواهند داشت یا پس از حد تعیین شده، معادل ریالی آن را.

به عنوان مثال در یک خانواده چهار نفره که سهمیه یارانه ای آنها معادل ۸۰ لیتر است، افراد خانواده می توانند به هر میزان از سهمیه خویش را در سامانه با نرخ ۱۵۰۰ تومان عرضه کنند و باقی مانده آن بنا به دلخواه می تواند در ماه های بعد حفظ شود یا در انتها دوره، معادل ریالی آنرا دریافت نمایند.

منابع فروش یکبار در ماه تسویه می شود

در مورد این که منابع ناشی از فروش سهمیه بنزین چه زمانی پرداخت می شود هم این گونه خواهد بود که فقط یکبار تسویه از جانب سازمان هدفمندی یارانه ها انجام می شود؛ یعنی هر زمانی در ماه که سهمیه به فروش برسد، جمع شده و یکبار تسویه خواهد شد که الزاما همزمان با پرداخت یارانه نقدی نخواهد بود.

بنزین یارانه ای ربطی به کارت سوخت و یارانه نقدی ندارد

لازم به یادآوری است که اعتبار و سهمیه بنزین یارانه ای هیچ ارتباطی به تغییر در یارانه های نقدی پرداختی در هر ماه یا کارت سوخت اشخاص ندارد و در دوره اجرای آزمایشی طرح، کارت سوخت تمامی خودرو ها مانند قبل شارژ خواهد شد. همینطور سهمیه فعلی خودرو ها تا زمان اجرای آزمایشی طرح به قوت خود باقی خواهد ماند.

منبع:

1400/12/07
20:05:00
5.0 / 5
461
تگهای خبر: اینترنت , خرید , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس نو