خرید میوه شب عید بالاتر از نرخ بازار محرز شد

خرید میوه شب عید بالاتر از نرخ بازار محرز شد

روز گذشته سازمان بازرسی کل کشور اعلام نمود که سازمان تعاون روستایی میوه های شب عید را 20 تا 30 درصد بالاتر از نرخ بازار خریداری نموده است. حال سوال اینجاست که آیا وزارت جهادکشاورزی بعنوان متولی تامین امنیت غذایی مردم و فرماندهی واحد از مزرعه تا سفره بر پروسه خرید نظارتی نداشته است؟ آیا در خرید میوه شب عید تخلفی صورت گرفته است؟به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، مدتی پیش گزارشی منتشر گردید که در آن نشان می داد سازمان تعاون روستایی که موظف به خرید و ذخیره سازی میوه شب عید و عرضه آن با قیمت های تنظیم بازاری در ایام پایانی سال است، سیب و پرتقال شب عید را ۲۰ تا ۳۰ درصد گرانتر از نرخ بازار خریداری و ذخیره کرده است.

بنابر این گزارش گفته می شود که سازمان تعاون روستایی می توانست پرتقال را کمتر از ۱۰ هزار تومان و سیب را حدود ۱۲ هزار تومان خریداری کند ولی پرتقال با قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان و سیب نیز حدود ۱۴ هزار تومان خریداری شده است.

موضوعی که با واکنش اسماعیل قادری فر مدیرعامل سازمان تعاون روستایی روبه رو شد و این مقام مسئول اعلام نمود که برمبنای مصوبه شورای قیمت گذاری جلساتی با حضور نمایندگان دستگاهها تشکیل دادیم و از ۵ استان تولیدکننده سیب و سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان بعنوان تولیدکننده پرتقال بمنظور کارشناسی و کشف قیمت طی نامه هایی درخواست کردیم که قیمت خودشان را به ما اعلام کنند. قیمت های متوسط پرتقال را در آبان و آذر یعنی زمانی که محصولات بر روی درخت بودند حدود ۹۰۰۰ تومان برمبنای کیفیت در مازندران، حدود ۷۵۰۰ تومان در گلستان و حدود ۸۵۰۰ تومان در گیلان تعیین کردند. بدین سبب قیمت پایه میوه درجه یک با احتساب سود باغدار تعیین شد.

هزینه های جانبی هم در نظر گرفته شود

وی همین طور توضیح داد که قیمت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان برای پرتقال و ۱۴ هزار و۵۰۰ تومان برای سیب بعنوان قیمت های خرید میوه عنوان شده در صورتیکه این قیمت ها بهای تمام شده میوه با احتساب هزینه های سردخانه، سورت، شستشو، بسته بندی و... است.

قادری فر همین طور اعلام نمود که حداکثر قیمت پرتقال از ۲۰ اسفند تا ۱۵ فروردین (زمان توزیع میوه شب عید تنظیم بازاری) ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان و سیب نیز ۱۶ هزار تومان خواهد بود.

سیب و پرتقال از روی درخت خریداری نشده

صحبت های مدیرعامل سازمان تعاون روستایی البته با انتقادات هایی از سوی عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان و مدیرعامل سازمان مرکزی میوه و تره بار همراه شد؛ بطوریکه علیرضا متبحری - عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان اعلام نمود سازمان تعاون روستایی میوه ها را از روی درخت خریداری نکرده بلکه بصورت شسته شده و سورت شده دریافت کرده است و نیازی به محاسبه این هزینه ها نیست و قیمت پرتقال باید نهایتاً ۱۰ هزار تومان باشد.

ایوب فصاحت- مدیرعامل سازمان میادین و میوه و تره بار - نیز در واکنش به این صحبت ها اعلام نمود که قیمت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان پرتقال و ۱۴ هزار تومان سیب باید قدری متعادل تر می شد و بایستی در تعیین قیمت ها دقت بیشتری صورت می گرفت. او همین طور افزود که اگر قیمت نهایی پرتقال و سیب شب عید به ۱۶ هزار تومان برسد ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از بازار تعیین شده است.

اگر جرمی رخ داده باشد برخورد قانونی صورت می گیرد

ابهامات به وجود آمده و شفاف نبودن قیمت میوه های خریداری شده تنظیم بازاری پای دستگاه های نظارتی را هم به این مساله باز کرد؛ بطوریکه روز گذشته رییس قوه قضاییه با اعلان اینکه گران خریدن میوه شب عید از طرف سازمان تعاونی روستایی، موضوعی است که تقریباً هر ساله رخ می دهد و باید بررسی شود که این مساله تبانی بوده یا آنکه سهل انگاری صورت گرفته است، اظهار داشت که این قبیل اتفاقات قابل پیشگیری است؛ بدون تردید ۳۰ درصد گران تر از قیمت واقعی خریدن محصولات از ناحیه سازمان تعاونی روستایی، موضوعی قابل تأمل است. چنانچه در موضوع خرید بالاتر از قیمت میوه از ناحیه سازمان تعاونی روستایی جرمی واقع شده باید برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد. مطالبی این چنینی به جهت آنکه به سفره شب عید مردم مرتبط می باشد در اذهان جامعه نگرانی به وجود می آورد و ما از حیث وظایف نظارتی و صیانت از حقوق عامه باید به این قبیل موضوعات ورود نماییم.

تبانی یا عمدی بودن این مساله به بررسی های قضایی بیشتری نیاز دارد

رییس سازمان بازرسی کل کشور هم روز گذشته اعلام نمود که طی بررسی ها و تحقیقات جامع صورت گرفته، مشخص شد که این میوه ها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از قیمت بازار خریداری شده اند. همین طور ابلاغیه خرید این میوه ها، دیرهنگام و در اواخر آذرماه از طرف وزارت جهاد کشاورزی به سازمان تعاونی روستایی ارسال شده است، این میوه ها در دی ماه و از واسطه ها خریداری شدند و همین بی توجهی ها منجر به گرانی این خرید شدند.
رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه «مجموع خرید اخیر میوه ها از طرف سازمان تعاون روستایی قریب به ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است»، اظهار داشت: تا حالا ۲۷۰ میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت شده است.
وی از ارسال گزارش سازمان بازرسی کل کشور به دولت پیرامون خرید بالاتر از قیمت واقعی میوه از طرف سازمان تعاونی روستایی، طی روزهای آتی آگاهی داد و اظهار داشت: سهل انگاری و بی توجهی در این مساله مشهود و مشخص است و در این خصوص که عمد یا تبانی در این قضیه وجود داشته یا خیر، باید ضابطین ورود کنند و نیاز به بررسی های قضایی بیشتری وجود دارد.1400/12/10
22:49:00
5.0 / 5
775
تگهای خبر: تولید , خرید , سفر , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لباس نو