چربی تورم پایین آمد

چربی تورم پایین آمد

لباس نو: قیمت روغن که از سال قبل در راه افزایشی قرار گرفته و مدت ها با صدرنشینی تورم، گرانی تا 140 درصد هم تجربه کرد، امسال از شدت رشد آن کم شده و الان در مواردی با تورم منفی روبه رو شده است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، از نیمه دوم پارینه بود که بازار روغن با افزایش قیمت و البته کمبودهایی در تامین آن مواجه گردید که هر چند دلیلهای مختلفی در این رابطه مطرح بود اما هیچگاه به وضوح ریشه جریان بازار روغن مشخص و اعلام نشد.

این در حالی است که در گزارش های رسمی همیشه افزایش قیمت روغن در صدر تورم کالاهای خوراکی قرار داشت و رکوردهای جدیدی ثبت می کرد که تا ۱۴۰ درصد گرانی در انتهای سال گذشته نیز رسید.

روند ارزانی و گرانی روغن

گزارشی که بتازگی مرکز آمار ایران در ارتباط با متوسط قیمت کالاهای خوراکی در بهمن ماه منتشر نمود در مورد وضعیت روغن نشان داده است که روغن مایع و جامد هر دو نسبت به دی ماه یک درصد کاهش قیمت داشته اند و نسبت به ماه مشابه سال قبل روغن مایع ۲۰.۷ درصد افزایش و روغن نباتی جامد ۸.۲درصد کاهش قیمت دارد.

بررسی تغییرات قیمت روغن در یک سال قبل نیز از آن حکایت می کند که یک بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در بهمن پارینه بطور متوسط ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که به ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان در بهمن امسال رسیده است، این کالا تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان هم قیمت خورده است.

روغن نباتی جامد اما از متوسط کیلویی ۲۱هزار و ۷۰۰ تومان در بهمن پارینه به حدود ۲۰ هزار تومان در همین ماه امسال کاهش داشته است ولی تا۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان هم فروش رفته است.

گرانی تند روغن در واردات

جریان واردات روغن هم قابل توجه است و نشان داده است که این کالا همچون اقلامی است که بیشترین افزایش قیمت واردات را داشته است؛ به صورتی که میزان واردات کالای اساسی وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی ۲۰میلیون تن به ارزش ۱۱.۱. میلیارد دلار بوده است که از این ذرت با ۷.۲ میلیون تن به ارزش ۲.۴ میلیارد دلار در صدر قرار داشته ولی پس از آن روغن است.
در این دوره ۱.۵ میلیون تن به ارزش بیش از دو میلیارد دلار روغن خوراکی وارد شده که ۱۰۲ درصد در وزن و ۲۳۱ درصد در ارزش افزایش دارد.

همچنین واردات دانه های روغنی ۱.۹ میلیون تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به ۹ ماه اول پارینه هشت درصد در وزن و ۴۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

منبع:

1400/12/12
12:18:49
5.0 / 5
741
تگهای خبر: تجربه , دلار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو