رئیس سازمان خصوصی سازی:

۵ درصد سهام ایران خودرو و ۱۷ درصد سهام سایپا در وثیقه است

۵ درصد سهام ایران خودرو و ۱۷ درصد سهام سایپا در وثیقه است

به گزارش لباس نو رئیس سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: سهام حدود ۵ درصدی دولت در ایران خودرو و سهام حدود ۱۸ درصدی دولت در سایپا، کامل وثیقه است.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، حسین قربانزاده در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به پرسشی درباره دستور رئیس جمهور به خودروسازان در خصوص واگذاری سهام دولت در ۲ خودروساز بزرگ کشور به بخش خصوصی عنوان کرد: سهام حدود ۵ درصدی دولت در ایران خودرو و سهام حدود ۱۸ درصدی دولت در سایپا، کامل وثیقه است. او افزود: ابتدا باید این وثیقه ها آزاد شود تا امکان واگذاری آن فراهم آید. قربانزاده اظهار داشت: در سالهای قبل متأسفانه سهامی که واگذار شده است، چون عملاً بخشی از زیرمجموعه، سهام بالاسری را خریده است ازاین رو بخش عمده ای از سهام سایپا و سهام ایران خودرو عملاً توسط خود شرکت خریداری شده است و پولی که باید صرف بهره وری و کارایی می شده است تسهیلات گرفته شد و سهام شرکت خریداری شده است و در عمل، مجمع و هیئت مدیره با هم یکی شده اند. رئیس کل سازمان خصوصی سازی ضمن اشاره به این که یکی شدن مجمع و هیئت مدیره، فاجعه است، اضافه کرد: کسانی که باید انتخاب شوند؛ خودشان، خودشان را انتخاب می کنند.
او اضافه کرد: به لحاظ اقتصادی، تسهیلاتی که گرفته شد و هزینه ای که باید به چرخه بهره وری و کارایی کمک می کرد صرف خرید سهام شد. قربانزاده در پاسخ به این پرسش که آیا «ای درو» مایل به واگذاری سهام است؟ اظهار داشت: «ای درو» مانند بقیه شرکتهای مادر تخصصی و سازمان های توسعه ای، عملاً عشق و دوست داشتن ویژه ای به شرکتهای خود دارد و به سادگی از شرکتهای زیر مجموعه خود دل نمی نماید. رئیس کل سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که آیا سهام دولت در ۲ شرکت خودروساز در مهلت تعیین شده ۶ ماه از جانب رئیس جمهور، واگذار و خصوصی می شود؟ اظهار داشت: این دو شرکت باید وثیقه خویش را تغییر دهد یا آزاد کند تا مقدمات خصوصی سازی فراهم گردد.


منبع:

1400/12/14
22:20:09
5.0 / 5
305
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو