سازوکار مجلس برای فروش اقساطی خودرو به خانواده شهدا و جانبازان

سازوکار مجلس برای فروش اقساطی خودرو به خانواده شهدا و جانبازان

لباس نو: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند بوسیله شرکتهای خودروسازی ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود نسبت به فروش خودرو به خانواده های شهدا و جانبازان بصورت اقساطی اقدام نمایند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در جلسه علنی نوبت سوم امروز مجلس بندهای (هـ)، (ط)، (ی) و الحاقی ۱ تبصره ۷ در بخش هزینه ای به شرح زیر تصویب گردید.
هـ- ۱- نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، برمبنای برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیکی(ای. تی. اِس) در روز اظهار و مطابق ماده (۱۴) قانون امور گمرکی می باشد.
ط- ۱- درآمدی: وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است نسبت به واگذاری مجوزها و معادن بوسیله بازار سرمایه اقدام نماید.آیین نامه اجرائی این بند با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تأیید شورای عالی بورس اجرائی می گردد. دولت موظف است سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه ماه یکبار به منطقه ای که معدن در آن قرار دارد جهت گسترش زیرساخت های آن اختصاص و گزارش آنرا به مجلس ارائه نماید. همین طور در جهت اجرای قانون پرداخت یک درصد از فروش معادن بابت اصلاح خرابی های وارده به منابع طبیعی گزارش اقدامات صورت گرفته را دو ماه یک دفعه به مجلس عرضه نماید.
ی- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بوسیله شرکتهای خودروسازی ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء جانبازان بالای بیست و پنج درصد (۲۵%) دارای محدودیت های جسمی و حرکتی و جانبازان پنجاه درصد(۵۰%) تا هفتاد درصد (۷۰%) با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط پنجساله و کارمزد چهاردرصد(۴%) اقدام نماید. همین طور بخش درآمدی و هزینه بندالحاقی۱ تصویب گردید که برمبنای آن، بمنظور تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز شامل قطار عادی، برقی و سریع السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راهسازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها و جاده های عشایری، توسعه فرهنگ حمل و نقل و ارتقاء مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل و نقل در سال ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده می شود از محل ارز غیر صادراتی خود یا دیگران با نظارت بانک مرکزی و با رعایت سیاست های کلی نظام نسبت به صدور مجوز واردات تعداد پنجاه هزار(۵۰.۰۰۰) دستگاه خودروی سواری و بیست هزار(۲۰.۰۰۰) دستگاه کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال دار و کشنده و ده هزار(۱۰.۰۰۰)دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راهسازی شامل نو ساخت یا حداکثر پنج سال ساخت، توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد، اقدام و درآمد ناشی از آنرا به حساب ردیف جدول شماره (۵) این قانون واریز نماید. منابع واریزی از محل جداول و ردیف های هزینه ای مربوط به مصرف می رسد.
۵ درصد از منابع حاصله به نسبت ۷۰ درصد کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۳۰ درصد سازمان بهزیستی اختصاص می یابد.
منبع:

1400/12/15
23:33:11
5.0 / 5
596
تگهای خبر: توسعه , تولید , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو