توقف صادرات ۲۰۰ محصول روسیه به جز انرژی

توقف صادرات ۲۰۰ محصول روسیه به جز انرژی

روسیه اعلام نمود که صادرات بیش از 200 محصول شامل تجهیزات فناوری و پزشکی، خودرو و ماشین آلات کشاورزی را تا آخر سال میلادی جاری متوقف می کند اما نفت، گاز و زغال سنگ که منبع اصلی درآمد دولت هستند، در این فهرست جای نگرفتند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دولت روسیه در اطلاعیه ای اعلام نمود این تدابیر که شامل تعلیق صادرات تجهیزات برقی، واگنهای ریلی و لوکوموتیو، کانتینر، توربین، ماشین آلات برش فلز و سنگ، نمایشگرهای ویدیویی، پروژکتورها، کنسولها و تابلوهای برق است، برای حفظ ثبات بازار روسیه ضروری می باشد. به علاوه دولت صادرات چندین نوع چوب و محصولات چوبی به کشورهایی که اقدامات خصمانه ای مقابل روسیه در پیش گرفته اند را معلق کرده است.

اقتصاد روسیه با تحریمهایی که مقابل بانک ها و بانک مرکزی این کشور اعمال شده و لیست طولانی از شرکتهایی که از روسیه خارج شده یا فروش در این کشور را در واکنش به حمله نظامی پوتین به اوکراین متوقف کرده اند، بیش از پیش منزوی شده است. از بزرگترین شرکتهای نفتی بین المللی تا بزرگترین تولیدکنندگان محصولات مصرفی و اپل و مک دونالد، همگی روسیه را ترک کرده اند.

مسکو حالا در مقابل تحریمهایی که متحدان غربی مقابل این کشور وضع کرده اند، دست به تلافی زده است. اما درست همانطور که اروپا به سبب وابستگی به واردات انرژی روسیه، از تحریم انرژی روسیه خودداری کرده است، روسیه هم نگران قطع بزرگترین منبع درآمد خود یعنی صادرات انرژی بوده است.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، درآمد نفت و گاز به طور متوسط ۴۳ درصد از کل درآمد سالانه دولت روسیه در فاصله سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بوده است.

استراتژی انرژی روسیه تا سال ۲۰۳۵ افزایش صادرات و درآمد انرژی را اولویت داده که نشان دهنده نقش محوری هیدروکربنها برای دولت روسیه است. با این وجود صادرات انرژی روسیه حتی قبل از این که آمریکا واردات انرژی این کشور را ممنوع کند، برای یافتن خریداران با مشکل روبرو شده است. تصمیم آمریکا برای ممنوعیت واردات نفت روسیه، احیانا فروش محموله های نفت روسی را دشوار می کند برای اینکه خریداران به سبب نگرانی از نقض تحریمها، علاقه ای به خرید نفت روسیه ندارند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بااینکه ممنوعیت آمریکا شامل بخش کوچکی از صادرات نفت روسیه می شود اما تاثیر غیرمستقیم آن می تواند بزرگ باشد برای اینکه شمار رو به رشدی از معامله گران و خریداران به تحریم خودخواسته مبادرت کرده و برای اجتناب از لطمه دیدن شهرتشان، نفت روسیه را خریداری نمی کنند.

منبع:

1400/12/20
13:32:08
5.0 / 5
403
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو