یك كارشناس:

در نوسازی عقب گرد داشتیم

در نوسازی عقب گرد داشتیم

یک کارشناس مسکن اظهار داشت: از برنامه سوم توسعه قرار بود سالیانه ۱۰ درصد از بافتهای فرسوده نوسازی شود اما از ۶۳ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور به ۷۰ هزار هکتار رسیدیم که نشان داده است اقدامات ناکافی بوده، بنابراین دولت باید جذابیت سرمایه گذاری در مناطق ناکارآمد را در مقایسه با دیگر مناطق شهری افزایش دهد.


حسن محتشم در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: از برنامه سوم توسعه مجلس مصوب کرد بافتهای فرسوده باید سالیانه ۱۰ درصد نوسازی شود. هم اکنون بیشتر از ۱۵ سال از آن مصوبه می گذرد و بیشتر از آنچه در بافتهای فرسوده نوسازی شده به فرسودگی اضافه شده است.
وی ادامه داد: در برنامه سوم توسعه ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران و ۶۳ هزار هکتار در کشور وجود داشت. الان این رقم برای شهر تهران بیشتر از ۴۰۰۰ هکتار و در کل کشور حدود ۷۰ هزار هکتار است که نشان داده است در نوسازی و بهسازی عقب گرد داشته ایم.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به افزایش مبلغ تسهیلات نوسازی تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان اظهار داشت: افزایش منابع خوب است اما شرط کافی نیست. باید درمورد قوانین و مقررات تجدیدنظر شود تا سازندگان و انبوه سازان برای سرمایه گذاری در بافت رغبت نشان دهند.
محتشم تصریح کرد: دولت و مجلس باید دو اقدام را درباره مناطق ناکارآمد انجام دهند؛ اول این که قوانین را تسهیل کنند. موانع و مقررات دست و پاگیر باید از جلوی پای بخش خصوصی برداشته شود.
وی با اشاره به اینکه مالکان معمولاً حاضر نمی شوند برای حدود دو سال بلاتکلیف بمانند اظهار داشت: اقدام دوم باید این باشد که دولت یک محله را به طول کامل نوسازی کند و از ساکنان بافت بخواهد تا خانه های خویش را با واحدهای جدید تهاتر کنند. در این خصوص احتیاج به قانون هم داریم. مثلاً دولت بگوید منطقه فرسوده زمینه ساز بلایای طبیعی و آسیبهای اجتماعی است و مالکان باید نسبت به نوسازی اقدام نمایند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: تجربه نشان داده خیلی از سرمایه گذاران حوصله این که وارد بافت شوند ندارند؛ چون که در سایر مناطق می توانند بدون دردسر تجمیع پلاکها، مشرفیت و دیگر مصائب، سرمایه گذاری کنند. خویش را وارد دردسر بافتها نمی کنند. ازاین رو دولت باید کاری کند که سرمایه گذاری در بافت از دیگر مناطق جذابتر شود.

افزایش سقف تسهیلات نوسازی به ۶۰۰ میلیون تومان
بنا بر این گزارش، سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی در بافتهای ناکارآمد تا پیش از این ۲۵۰ میلیون تومان بود که در ایام اخیر به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. بر این اساس الان تسهیلات بافت فرسوده در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است، در کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان و در باقی شهرها ۳۰۰ میلیون تومان است. از طرفی مبلغ نوسازی بافت فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است که ۱۵۰ میلیون تومان از وام کلیه متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می شود.1401/01/08
17:12:04
5.0 / 5
285
تگهای خبر: تجربه , توسعه , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس نو