یك كارشناس:

بازار مسکن مورد توجه قرار گرفت

بازار مسکن مورد توجه قرار گرفت

یک کارشناس اقتصاد مسکن اظهار داشت: از دید سرمایه ای همیشه در ایران بازار مسکن مورد توجه است که با ایجاد ثبات سیاسی و کم اثر شدن تحریم ها در اسفندماه شاهد سوق یافتن قسمتی از سرمایه ها به این بخش بودیم.


بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا، درباره علت رشد ۶.۲ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه ۱۴۰۰ اظهار نمود: باتوجه به کم اثر شدن تحریم و ظهور جلوه هایی از ثبات سیاسی، سرمایه ها در ایران به سمت کالاهای سرمایه ای سرازیر شده است. مسکن نیز نه از جهت مصرفی بلکه از دید سرمایه ای مورد توجه قرار دارد.
وی ادامه داد: از شروع سال قبل پیش بینی می شد که دوره رکود بسیار کوتاه تر از رکود سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ باشد. بازار مسکن مترصد شرایط باثبات بود که اکنون تا حدی این شرایط حاصل شده است. ادامه ی روند رشد نقدینگی نیز به بزرگ تر شدن اقتصاد مسکن کمک کرد و نشانه های رونق این بازار در اسفندماه بروز یافت.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه ۱۴۰۰ سالی متزلزل برای اقتصاد کشور بود اشاره کرد: به سبب شرایط انتخابات و امیدواری برای احیای برجام، بازار مسکن در حالت انتظار قرارگرفت و سرعت افزایش قیمت در مقایسه با سال پیش از آن افت کرده بود. اما شرایط رکودی به مفهوم اثرپذیری از مختصات اقتصادی در بازار مسکن وجود نداشت؛ چونکه تغییر چندانی در وضعیت اقتصادی ایجاد نشده است.
وی تصریح کرد: از شش ماهه دوم سال قبل مسکن به شدت در حالت انتظار قرار گرفت. منتظر ثبات پارامترهایی مثل برجام و تعیین تکلیف سیاست های اقتصادی دولت بود. بمحض اینکه با یک ثبات دراین زمینه مواجه شدیم بازار مسکن در اسفندماه نقش خودرا نشان داد.
ستاریان، دو سناریو را برای بازار مسکن محتمل دانست و اظهار داشت: اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد مسکن بطور قطع در وضعیت رونق همراه با افزایش قیمت قرار می گیرد. ولی چنان چه احیای برجام محقق نشود مسکن در وضعیت رکود تورمی خواهد بود. یعنی در هر دو صورت با افزایش قیمت مواجه می شود.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: باتوجه به بودجه ای که تدوین شده و گزاره های اقتصادی موجود، رکود مسکن بیش از یک تا یک و نیم سال طول نمی کشد و طولانی نخواهد بود.

متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۵ میلیون تومان
به گزارش اسفندماه سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۲ درصد و ۱۶ درصد افزایش دارد. بنابر اعلام بانک مرکزی هم چنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۶.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۹.۹ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۲۹.۶ درصد افزایش نشان میدهد.1401/01/16
20:58:09
5.0 / 5
281
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس نو