از سوی مركز آمار ایران؛

اعلام نرخ بیکاری زمستان گذشته ۹ و چهار دهم درصد

اعلام نرخ بیکاری زمستان گذشته ۹ و چهار دهم درصد

مرکز آمار ایران اعلام نمود: در زمستان ۱۴۰۰، به میزان 40.4 درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اندکه به این معناست که در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، مرکز آمار ایران اعلام نمود: بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹، ۴ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۹)، ۰.۳ درصد کم شده است.
در زمستان ۱۴۰۰، به میزان ۴۰.۴ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ۰.۵ درصد کم شده است.
جمعیت شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۹ هزار نفر افزایش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در زمستان ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۵۱.۹ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۴.۵ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۳.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۴۰۰ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ۰.۵ درصد کم شده است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در زمستان سال قبل ۱۶.۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به زمستان ۱۳۹۹، به میزان ۰.۲ درصد کم شده است.
بررسی سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که در زمستان قبل، ۱۰.۷ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیر کاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند.
این در حالی است که ۳۶.۷درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار کرده اند.

1401/01/19
12:18:31
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو