وضعیت جذب سرمایه خارجی طی ۲۰ سال

وضعیت جذب سرمایه خارجی طی ۲۰ سال

لباس نو: طی 20 سال اخیر روند سرمایه گذاری خارجی ایران با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده و بالاترین میزان سرمایه خارجی در سال 1391 و به مبلغ حدود 4.5 میلیارد دلار جذب شده است.به گزارش لباس نو به نقل از اتاق تجاری تهران، گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تجاری تهران از سرمایه گذاری خارجی در ایران طی ۲۰ سال منتهی به سال ۱۳۹۹ نشان میدهد که روند سرمایه گذاری خارجی ایران با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده که همچون با اهمیت ترین دلیل آن می توان به تحریم های بین المللی اشاره نمود.
طی این مدت، بالاترین میزان سرمایه خارجی در سال ۱۳۹۱ و به مبلغ حدود ۴.۵ میلیارد دلار جذب شده است. بعد از آن، جذب سرمایه خارجی در کشور روند نزولی در پیش گرفته و در سال ۱۳۹۴ به پایین ترین میزان خود طی ۲۰ سال قبل با رقم ۹۴۵ میلیون دلار رسیده است.
به دنبال امضای برجام مجدداً سرمایه گذاری خارجی در ایران در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرد، اما بعد از آن، به سبب سیاست های آمریکا و زمزمه های خروج این کشور از برجام مجدداً جذب سرمایه خارجی سیر نزولی در پیش گرفت و بعد از خروج کامل آمریکا از برجام رقم سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۳۹۸ به شدت کم شد و به حدود یک میلیارد دلار رسید.
در سال ۱۳۹۹ سرمایه گذاری خارجی در ایران حدود ۱.۴ میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۸ حدود ۳۹ درصد بالا رفته است.
عمده سرمایه گذاری خارجی در ایران بوسیله سرمایه گذاری مستقیم خارجی صورت گرفته است و سرمایه گذاری در اوراق بهادار، سهم اندکی از سرمایه گذاری خارجی را تشکیل می دهد.
در سال ۱۳۹۹ سرمایه گذاری در اوراق بهادار با افزایش حدود ۶۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۶۵ میلیون دلار رسیده و سهم حدود ۱۲ درصدی از کل سرمایه گذاری خارجی در کشور را در این سال به خود مختص کرده است.


منبع:

1401/01/24
13:39:33
5.0 / 5
193
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لباس نو