طی یكساله ۱۴۰۰

فقط صادرات مقاطع تخت فولادی افت کرد

فقط صادرات مقاطع تخت فولادی افت کرد

آمار صادرات زنجیره فولاد نشان می دهد، صادرات همه اقلام فولادی (جز مجموع مقاطع تخت) افزایش بالغ بر ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته است؛ اما صادرات ورق گرم و ورق سرد و تیرآهن کاهشی ثبت شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، طبق آمار عرضه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به ایسنا، در سالی که گذشت میزان صادرات کل مقاطع طویل فولادی، محصولات فولادی، شمش فولاد و آهن اسفنجی نسبت به میزان صادرات آن در سال ۱۳۹۹ افزایش ۲۰ الی ۲۹ درصدی داشته است؛ اما در مقابل صادرات کل مقاطع تخت فولادی نسبت به سال قبل از آن کاسته شده است.
میزان صادرات فولاد میانی (شمش فولاد) در مجموع ۱۲ ماهه سال قبل معادل هفت میلیون و ۶۷۸ هزار تن ثبت شده است که نسبت به شش میلیون و ۱۶۲ هزار تن صادر شده در سال ۱۳۹۹ رشد ۲۵ درصدی داشته است.
طبق آمار از این میزان شمش صارداتی، پنج میلیون و ۹۷ هزار تن سهم بیلت وبلوم با افزایش ۱۲درصدی (صادرات چهار میلیون و ۵۶۴ هزار تن بیلت وبوم در سال ۱۳۹۹) و دو میلیون و ۵۸۱ هزار تن سهم اسلب است که واردات اسلب، با عنایت به حدود یک میلیون و ۵۹۸ هزار تن اسلب صادراتی در کل سال ۱۳۹۹، افزایش ۶۲ داشته است.
همینطور میزان صادرات آهن اسفنجی پارسال ۲۵ درصد بیشتر از میزان صادراتد آن در سال ۱۳۹۹ است. در مجموع یکساله ۱۴۰۰ صادرات آهن اسفنجی از یک میلیون تن فراتر رفت (یک میلیون و ۵۵ هزار تن) که ۲۱۲ هزار تن بی شاز میزان صادرات آن در یکساله ۱۳۹۹ معادل ۸۴۳ هزار تن بوده است. این در حالیست که تا آخر سال ۱۴۰۰ همچون سالهای قبل از آن، کشور از واردات آهن اسفنجی بی نیاز بوده است.
بیشترین میزان رشد صادرات اقلام فولادی مختص مجموع مقاطع طویل فولادی است که از دو میلیون و ۱۹۴ هزار تن صادر شده در سال ۱۳۹۹ به دو میلیون و ۸۴۱ هزار تن در سال ۱۴۰۰ رسیده و بدی ترتیب رشد ۲۹ درصدی را رقم زده است.
به صورت جزئی تر میتوان اظهار داشت که طی این مدت نسبت به سال ۱۳۹۹، صادرات تیرآهن با افت ۱۵ درصدی از ۱۷۰ هزار تن به ۱۴۵ هزار تن رسید اما صادرات میلگرد و نبشی، ناودانی و... به ترتیب ۳۶ درصد و شش درصد در این مقایسه آماری رشد را نشان داده است. صادرات میلگرد از یک میلیون و ۸۳۵ هزار تن در سال ۱۳۹۹ به دو میلیون و ۴۹۶ هزار تن در سال ۱۴۰۰ رسید و صادرات نبشی، ناودانی و... از هم ۱۸۹ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن افزوده شد.
از آغاز سال ۱۴۰۰ تا آخر آن سه میلیون و ۴۰۶ هزار تن محصولات فولادی ایران به کشورهای دیگر صادر شد که ۲۰ درصد بیشتر از میزان صادرات آن در مجموع ۱۲ ماهه ۱۳۹۹ (دو میلیون و ۸۳۹ هزار تن) بوده است.
در مقابل اما، صادرات کل مقاطع تخت فولادی ۱۲ درصد در سال ۱۴۰۰ کمتر از میزان صادرات آنها در سال ۱۳۹۹ است. ۵۶۵ هزار تن مجموع مقاطع تخت صادراتی پارسال است در صورتی که در کل سال ۱۳۹۹ قریب به ۶۴۵ هزار تن از این مقاطع صادر شده بود.
به تفیک از میزان صادرات مقاطع تخت فولادی پارسال ۴۳۳ هزار تن سهم ورق های گرم با کاهش ۲۰ درصدی، ۱۷ هزار تن سهم ورق های سرد با افت ۳۵ درصدی و ۱۱۵ هزار تن سهم ورق های پوششدار با رشد ۴۶ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ است.
به ترتیب میزان صادرات در مجموع سال ۱۳۹۹ به ترتیب برای ورق های گرم ۵۴۰ هزار تن، برای ورق های سرد ۲۶ هزار تن و برای ورق های پوششدار ۷۹ هزار تن ثبت شده است.
منبع:

1401/02/12
09:41:26
5.0 / 5
124
تگهای خبر: تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو