پیکان شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی گرفت

پیکان شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی گرفت

شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی برای یک دستگاه پیکان ساخت ایران و همین طور یک دستگاه BMW در ایران برای اولین بار از طرف رئیس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه صادر شد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اعطای شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی به پیکان همزمان با ۵۵ سالگی ساخت این خودرو در ایران صورت گرفت. این دستگاه پیکان که بعد از دریافت تاییدیه فدراسیون بین المللی وسایل نقلیه تاریخی، این شناسنامه دریافت کرده ساخت ایران به سال ۱۳۴۹ بوده است.
تیدو برسترس، رئیس فدراسیون بین المللی وسایل نقلیه تاریخی که به همراه همسرش برای صدور این شناسنامه به ایران سفر کرده و در این مراسم حاضر بود، اظهار داشت: باخبر شدم نخستین خودرویی که برای دریافت این کارت (شناسنامه) انتخاب شده «پیکان» است که سال ۱۹۷۰ میلادی تولید شده است. این خودرو پایه صنعتی شدن کشور ایران است که موجب شد خیلی از ایرانیها به خودرو دسترسی پیدا کنند و ثبت آن بسیار مهمست.


وی اضافه کرد: ماشین بعدی که این شناسنامه را گرفته یک مدل از BMW است که از طرف کارخانه BMW بعنوان خودرویی که حرفه ای بازسازی شده، تایید شده است که سطح توانمندی ایران را دراین زمینه می رساند و جای تبریک به کلوپ BMW در ایران دارد که از طرف کارخانه، این خودرو به رسمیت شناخته شده است.


با صدور شناسنامه بین المللی خودرو های تاریخی ID Card FIVA که تاییدی بر اصالت تاریخی این خودرو ها است، امکان تردد بین المللی و حضور در مسابقات رالی های بین المللی برای صاحبان این شناسنامه ها امکان پذیر خواهد شد و به صورتی این خودرو ها ثبت جهانی محسوب می شوند.
به گفته رئیس فدراسیون بین المللی وسایل نقلیه تاریخی FIVA این شناسنامه برای خودروهایی با عمر بالای ۳۰ سال که اصالت آنها تایید شده، درحالی که همچنان امکان تحرک دارند، اما بعنوان خودروی روزمره استفاده نمی شوند و جزو میراث فرهنگی و محسوب می شوند، صادر می شود.
او همین طور اظهار داشت: شناسنامه ای که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برای خودرو های تاریخی صادر می کند، معتبر بوده و تأیید بین المللی را دارد.


علاوه بر پیکان و خودروی BMW، با حضور عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شش دستگاه دیگر همچون فولکس واگن بیتل، رنج روور، BMW 2002، مرسدس یونیماگ، بنز اس ال سی ۴۵۰ و بنز ۱۹۰، پلاک تاریخی صادر شد.


رییس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه تاریخی همین طور در نشستی که قبل از اعطای این شناسنامه با حضور صاحبان خودرو های تاریخی برگزار شد، اظهار داشت: آنچه در دو روز سفرم به ایران شاهد بودم، احترام مردم و نهادهای دولتی به خودرو های تاریخی بود که امیدوار هستم صدور این شناسنامه بین المللی در این راه کمک نماید.
او تصریح کرد که فیوا و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و همین طور انجمن وسایل نقلیه تاریخی در ایران مطابق با اهداف فیوا، صیانت خودرو های تاریخی را پیگیری می کنند تا این میراث برای نسل های آینده محفوظ بماند.
"برسترس " ایران را جزو هشتاد کشور عضو فیوا اعلام نمود که باتوجه به قدمت تاریخی این کشور، عضویت در فدراسیون جهانی خودرو های تاریخی دارای ارزش است.
او همین طور به همکاری این فدراسیون با یونسکو اشاره نمود و از شروع همکاریهای جدید با ایران برای صیانت و صیانت از خودرو های تاریخی سخن گفت.
در ادامه، عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم اظهار نمود: ما در گذشته آثاری را ثبت ملی و جهانی می کردیم و امروز با موقعیتی که از طرف فیوا به وجود آمده است، خودرو های تاریخی را ثبت می نماییم. بر طبق فاکتورهای این فدراسیون، اعتماد به کارشناسان ایران صورت گرفته که آنها هم مطابق با فاکتورهای فیوا شناسنامه جهانی برای خودرو های تاریخی واجد شرایط صادر می کنند که بدین سان آن میراث متعلق به همه آحاد جهان است.
او افزود: غیر از بحث تاریخی و میراث فرهنگی، خودرو در زمینه های مختلف گردشگری جایگاه ویژه ای دارد، از مسابقات رالی تا سافاری و کمپرها. ما در این سه حوزه برنامه داریم، بخشی را اعلام نموده ایم و باقی در موقعیت های مختلف انجام می شود. در زمینه کمپر و یا کاروان ها صحبت هایی با نیروی انتظامی شده تا مشکلات کمپرها برای تردد جاده ای حل شود.
ضرغامی با اشاره به واکنش هایی که به سافاری شده است، اظهار نمود: بعضی فکر می کنند سافاری یک فعالیت لاکچری است، اصلا اینطور نیست و بی خود گفته اند تا عامه و توده جوانان را از این برنامه های ورزشی لذت بخش دور نگه دارند، وگرنه با یک خودروی شاسی بلند مثل یک پاترول ساده با کمترین قیمت، آموزش می دهند. آنچه در کویرهای یزد دیدم با بلیت ۵۰ هزار تومانی می توان از سافاری لذت برد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور اظهار داشت: در زمینه گردشگری دولت دنبال این است که مسأله ویزا را برای کشورهای همسایه حل کند. امروز گزارش مفصلی از نشست ساری، پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سال ۲۰۲۲ ارائه کردم، یکی از برنامه های ما با اکو برقراری گردشگری زمینی است. از وزارت خارجه تقاضا کردیم در کنار همه مساعدت ها، درباره ویزا مساعدت بیشتری داشته باشد.
ضرغامی اشاره کرد: تامین امنیت و ایمنی در جاده ها و خطوط مرزی می تواند کمک نماید تا سفر ارزان در میان کشورهای مجاور ایران برقرار شود و گردشگری ارزان در اختیار احاد بیشتری از مردم قرار گیرد.
1401/02/21
20:13:28
5.0 / 5
320
تگهای خبر: تولید , سفر , صنایع دستی , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو