رئیسی در همایش خصوصی سازی:

خصوصی سازی متوقف نمی گردد

خصوصی سازی متوقف نمی گردد

به گزارش لباس نو رییس جمهور با اعلان اینکه خصوصی سازی متوقف نمی گردد، اظهار داشت: اما باید اصلاح ساختار و رفتار داشته باشیم که حتما هم اینگونه خواهد شد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز(شنبه) در «نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران» با اعلان اینکه امیدوار هستم این رویداد راه را برای تصمیم گیری درباب قانونگذاری و اجرای واگذاری شرکت دولتی باتوجه به تجربیات گذشته فراهم آورد، اظهار داشت: کاری که تا حالا انجام شده، روشن است اما بازنگاهی نسبت به آنچه انجام شده، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
وی افزود: برای همه روشن است که اقتصادی که ۸۰ درصد یا کمتر یا بیشتر آن دولتی است، مشکلات زیادی دارد. همه باید برمبنای قانون اساسی رفتار نماییم که در آن اقتصاد هم دولتی، هم خصوصی و هم تعاونی ذکر شده است. همه باید برمبنای قانون اساسی عمل نماییم که اصل ۴۴ و سیاست های ذیل آن هم در قانون و هم در اجرا مورد تاکید است و در برنامه های ششم تا دوم به وضوح تاکید شده که دولت متصدی نباشد بلکه حمایتگر، نظارتگر و هدایتگر باشد.
رئیس جمهور گفت: دولت باید در این سه مورد جلوه کند نه در دخالت ها و تصدی ها.
رئیسی با تاکید بر این که میان آنچه باید باشد و آنچه حالا هست، تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: باید از گذشته درس بگیریم که چه کاری باید انجام دهیم. همه ما اتفاق نظر داریم که دولت نباید متصدی باشد بلکه حمایتگر بخش خصوصی چه مالی و چه حقوقی و چه دیگر نحوه های حمایتی باشد.
وی اشاره کرد: بازبینی از تابلوی خصوصی سازی و نگاه نقادانه به آن، به ما کمک می کند؛ در این سال ها تابلویی ترسیم کرده ایم به اسم خصوصی سازی. اگر دقیق نگاه و به ساحت های مختلف دقت کنیم، باید دریابیم که اشکال، ساختاری و یا در رفتارها بوده است. اگر در ساختار ایراد داشتیم، هر چقدر مدیران تغییر کنند، تأثیر ندارد. اگر هم در رفتارها اشتباه بوده، باید بازبینی شوند.
رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا به سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی آنچنان که باید مورد نظر سیاستگذار و قانون اساسی باشد، عمل نشده است؟ پاسخ داد: از دیدگاه همه صاحبنظران، اندیشمندان، فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و کسانی که خودشان شرکت های دولتی را خریداری نموده اند، اگر سوال نماییم که چرا موفق نبوده اید یا اگر موفق بوده اید، رمز موفقیت تان چیست؛ می توانیم مسیر پیش روی آینده را ترسیم نماییم، بدین سبب این بازبینی یک الزام است.
رئیسی اضافه کرد: بر سیاست های ابلاغی ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و همین طور سیاست میدان واقعی دادن به بخش خصوصی تاکید داریم. در خیلی از موارد از دولت با تابلو یا بدون تابلو، خصوصی سازی انجام شده که به آن خصولتی هم گفته اند. بطورمثال واگذاری به تامین اجتماعی یا بانکها و صندوق ها انجام شده که آیا واقعاً بعنوان بخش خصوصی تلقی می شوند؟ یک بخش دولتی دیگر با عنوان دیگری آمده و آن شرکت را در اختیار گرفته است. برویم از بخش خصوصی واقعی سوال نماییم که آیا فضا برای فعالیت فراهم است؟ ممکنست بگوید در ظاهر، میدان برقرار است اما واقعاً چنین نیست؛ باید این روش تغییر کند.
وی با طرح این پرسش که آیا آنچه مورد نظر قانونگذار بوده، عملیاتی شده است؟ اظهار داشت: پاسخ منفی است، عمل نشده و باید علت های آن بررسی شود.
خصوصی سازی متوقف نمی شود
رئیس جمهور سپس این سوال را بیان کرد که آیا حالا که خصوصی سازی با مشکل روبه رو شده، باید متوقف شود؟ اظهار داشت: خیر- باید ادامه یابد، اما باید اصلاح ساختار و رفتار داشته باشیم که حتما هم اینگونه خواهد شد.
رئیسی با تاکید بر این که همه بخش های دخیل در خصوصی سازی باید توافق کنند که دولت متصدی نباشد، تصریح کرد: باید به بخش خصوصیِ واقعی، میدان داده شود و بررسی نماییم که چرا اینگونه نشده است. بطورمثال هیئت واگذاری بررسی شود که آیا این ساختار کارآمد است یا خیر؟
وی اضافه کرد: من در مسافرت به لرستان یک مجموعه کشت و صنعت را از نزدیک دیدم که دوبار واگذار شده بود؛ بار اول شکست خورد و پس گرفته شده بود اما در مرتبه دوم به افرادی که توانمند بودند و بخش خصوصی واقعی بود، داده شد که توانست هزار نفر نیروی تحصیلکرده همان محل را جذب نماید.
رئیس جمهور گفت: وقتی به شهرستان ها می روم می بینم که کارخانه ها واگذار و سالن های تولید به انبار پیاز و سیب زمینی تبدیل گشته اند، دستگاهها و ماشین آلات نیز فروخته شده و به دنبال فروش گران تر زمین کارخانه هستند؛ نباید اینگونه باشد.
رئیسی اظهار داشت: باید فضای فسادزا را از بین ببریم نه این که پرونده فساد به دادگاه ها بدهیم. تولید، محور رونق است. باید کاری نماییم که فضای کسب وکار رونق یابد. هر چه رونق و رشد اقتصادی بیشتر شود، کشور بهتر عمل می کند. چرا رشد اقتصادی در سالهای قبل ۰.۴ درصد بود؟ آیا مقرر است هدفگذاری جدید رشد اقتصادی در حد یک آرمان باقی بماند یا عمل شود؟
سرمایه گذار باید احساس امنیت کند
وی اشاره کرد: رشد اقتصادی ۲ پایه دارد؛ یکی رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی و دومی رشد بهره وری؛ سرمایه گذار باید احساس امنیت کند و بداند که هم اصل سرمایه و هم سود آن تضمین است، به این، امنیت سرمایه گذاری گفته می شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: در مرحله پس از واگذاری نیز نباید خریدار رها شود. چرا کارخانه ها را رها می کنیم؟ خریدار برای دریافت تسهیلات باید مورد حمایت قرار گیرد چون هم سرمایه و هم آبرویش را گذاشته است. توانمندسازی بخش خصوصی بسیار مهم می باشد، اما نه در حد حرف بلکه کل مجموعه کشور باید حامی سرمایه گذار باشد. وقتی چنین فردی با سرمایه گذاری خود از دولت حمایت کرده و در رشد اقتصادی و رونق تولید کمک کرده، ما هم باید از او حمایت نماییم، بدین سبب خصوصی سازی شروع کار دولت می باشد اما نه بعنوان فعال اقتصادی بلکه در نقش حامی، هدایتگر و نظارتگر که باید سازوکار متناسب با این پروسه طراحی شود.
رئیسی با اشاره به استرداد برخی بنگاه های واگذار شده، اظهار داشت: اگر مجموعه واگذار شده ای مسترد شود، پیام خوبی ندارد. شاید بعنوان دستگاه قضا از بازگشت اموال به دولت خوشحال باشم، اما آیا در نگاه مجموعه های اقتصادی کار مثبتی است؟ باید کار ما سیگنال مثبت به بازار داشته باشد نه این که پیام منفی بدهد.
وی یکی دیگر از اهداف این رویداد را عبرت آموزی دانست و اظهار داشت: دنبال آن نیستیم که بگوییم پیشینیان اشتباه کرده اند، بلکه به دنبال عبرت گرفتن هستیم که اگر اشکالات اساسی چه در قیمتگذاری ها، چه در هیئت های واگذاری و چه در توانمندسازی ها بوده، برطرف شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: نباید در این راه گرفتار افراط و تفریط شویم بلکه نگاه واقع بینانه داشته باشیم و بایدها و نبایدها را تنظیم کنیم؛ هم به بایدها ملتزم باشیم که بیش از همه متوجه دولتمردان است و هم نبایدها را کنار بگذاریم.
رئیسی با اعلان اینکه نگاه به گذشته را مثبت می دانم خصوصاً باید واگذاری های مختلف برای درس گرفتن بررسی شود، اضافه کرد: همین طور نگاه بخش خصوصی و تعاونی را باید از خود فعالان این بخش ها پرسید و به اهل نظر رجوع کرد و تصمیم جامع گرفت. این که اگر یک واگذاری مشکل داشت، به این معنا نیست که کل خصوصی سازی متوقف شود اما این کشتی درحال حرکت باید اصلاح گردد تا در ادامه راه، نسبت به موارد آتی تصمیم گیری شود.
دانشگاه ها اتاق های فکر دولت هستند
وی اشاره کرد: از دانشگاه ها باید کمک گرفته شود. بارها اعلام نموده ام که دانشگاه ها اتاق های فکر دولت هستند. بازار به مدلول واقعی کلمه یعنی فعالان اقتصادی مورد توجه واقع شوند و آنها دریابند که به بازی گرفته شده اند. حتی کسانی که نظرشان با ما متفاوت می باشد، باید نظر خودرا اعلام کنند تا کشور به جلو برود. به همه کسانی که نظر خودرا اعلام نموده اند یا به من نامه می دهند، من نوشته هایشان را می خوانم و حتی به آنها زنگ می زنم و بدانند که در این تصمیم سازی شریک هستند تا به یک اصلاح ساختاری برسیم؛ اراده خوبی برای پیشبرد کار وجود دارد.
انتقادها ما را به افق روشن رهنمود می کند
رئیس جمهور تصریح کرد: مقرر است در کشور تصمیم های سخت بگیریم. اشکال ندارد برخی با ما موافق نباشند. این که کسانی با نگاه نقادانه نسبت به کارهای انجام شده یا درحال انجام نظر بدهند، اشکالی ندارد و ما را به افق پیش روی کشور رهنمود می کند. همه مردم دغدغه و رشد پیشرفت کشور را دارند. روز گذشته آذربایجان غربی بودم، ظرفیت های بسیاری داشت. این استان می تواند با این ظرفیت ها هم به تولید و هم اشتغال کمک نماید.منبع:

1401/02/31
21:32:24
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لباس نو