معاون اقتصادی رییس جمهور :

جهان به سمت تأمین امنیت غذایی رفته است

جهان به سمت تأمین امنیت غذایی رفته است

خوزستان معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود سه میلیون تن کالا در انبارها و سیلوهای بندرامام خمینی وجود دارد، اظهار داشت: رخدادادهایی وضعیت امنیت غذایی جهان را با یک تغییرات اساسی مواجه کرده است و ازاین رو کشورهای بزرگ به سراغ برنامه های ۱۰ ساله برای تأمین امنیت غذایی خود رفته اند.محسن رضایی در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی(ره) که امروز، دوم خردادماه انجام شد، اظهار نمود: شرایط تغذیه، امنیت غذایی و تأمین محصولات کشاورزی در جهان در شرایطی خاص قرار گرفته و زنگ خطر برای امنیت غذایی، کرونا و انتشار ویروس های فراگیر از دو سال پیش به صدا درآمده است.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: تغییر اقلیم و گرم شدن زمین هم دومین اخطار برای تأمین امنیت غذایی بود و جنگ اوکراین هم سومین هشداری است که چند ماه گذشته به صدا درآمده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: این سه رخداد وضعیت امنیت غذایی جهان را با یک تغییرات اساسی مواجه کرده است و ازاین رو کشورهای بزرگ به سراغ برنامه های ۱۰ ساله برای تأمین امنیت غذایی خود رفته اند.

رضایی اظهار داشت: در ایران درحال تدوین یک برنامه دو ساله هستیم تا در این دو سال ملت ایران از نظر تغذیه در بحث تولید داخلی و واردات کالای اساسی و محصولات کشاورزی هیچ مشکلی نداشته باشد.

وی افزود: یکی از مهم ترین نقاط کشور که در این حوزه بسیار اثرگذار می باشد، بندر امام خمینی (ره) است که ظرفیت بسیار بالایی دارد و در طول سال می تواند بیشتر از ۷۰ میلیون تن صادرات و واردات داشته باشد؛ سال قبل ۴۸ میلیون تن کالا در این بندر مبادله، تخلیه و بارگیری شده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: از آغاز سال تابحال ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا وارد بندر امام شده و بیشتر از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از بندر خارج شده است. حدود ۳ میلیون تن کالا هم در انبارها و سیلوهای بندرامام خمینی وجود دارد.

رضایی افزود: در گذشته ذخایر غذایی کشور به صورت سالانه برنامه ریزی می شد اما حالا با عنایت به شرایط جهانی، برنامه ریزی های ما باید حداقل دو ساله شود و در سالهای آینده هم به فکر یک برنامه ریزی ۱۰ ساله باشیم تا ملت ایران هیچ نگرانی در بحث تأمین غذایی نداشته باشد.

وی اضافه کرد: در طول دو ماه گذشته بیشتر از ۳ میلیارد دلار کالا خریداری شده است که به تدریج درحال ورود به کشور هستند و برنامه ریزی برای ماههای آینده هم در دستور کار است.
1401/03/02
11:57:04
5.0 / 5
255
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو