نگاهی به آمار تولید بنزین و گازوئیل

نگاهی به آمار تولید بنزین و گازوئیل

به گزارش لباس نو سال ۱۳۹۷ كشور بالاخره در تولید بنزین خودكفا شد و فعلاً دروازه های واردات این فرآورده استراتژیك به كشور بسته شد. آمارها از آن حكایت می كند كه ظرفیت تولید بنزین در سال ۱۳۹۱ معادل ۵۲ میلیون لیتر بوده كه با اضافه كردن اكتان افزا به ۵۸ میلیون لیتر می رسید. این میزان سال گذشته به ۱۰۵ میلیون لیتر رسید و ظرفیت تولید بنزین طی پنج سال دو برابر شد. از جانب دیگر واردات گازوئیل هم پس از فراز و نشیب های بسیار به صفر رسیده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در فاصله سال های ۵۷ تا ۵۹ به صورت میانگین روزانه ۱۴ میلیون لیتر بنزین در كشور تولید شده كه این مقدار در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماه ابتدای سال) با افزایش ۵.۹ برابری به میانگین روزانه ۸۳ میلیون لیتر افزایش یافته است، این در شرایطی است كه مصرف روزانه بنزین در كشور هم رقمی در همین حدود را تعقیب كرده است؛ به نحوی كه در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ به صورت میانگین روزانه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است.
واردات این فرآورده در كشور اما در فاصله سال های ۵۷ تا ۵۹ صفر بوده و به تدریج با افزایش تعداد خودروها و رشد زندگی شهرنشینی به ۳.۷ میلیون لیتر در روز در فاصله سال های ۶۴ تا ۶۷ رسیده و در فاصله سال های ۸۴ تا ۸۷ به بالاترین حد خود (۱۶.۸ میلیون لیتر در روز) رسیده است و بعد از آن با روندی كاملاً كاهشی به ۷.۶ میلیون لیتر در روز در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ (دولت یازدهم) رسیده است.
رقم واردات بنزین در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماهه ابتدای سال) ۵.۹ میلیون لیتر ثبت شده است كه این رقم به قول مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از محل راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و دستیابی به خودكفایی در تأمین بنزین مورد نیاز كشور، ابتدای مهرماه ۹۷ به صفر رسیده و دیگر بنزینی وارد كشور نشده است.
افزایش ۴ برابری تولید گازوئیل
در فاصله سال های ۵۷ تا ۵۹ (دولت موقت) روزانه حدود ۲۴ میلیون لیتر گازوئیل در كشور تولید می شد كه این رقم با افزایش چهار برابری به روزانه ۹۸ میلیون لیتر در طول سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماهه ابتدای سال) رسیده است.
مصرف گازوئیل در كشور هم رقمی حدود همین اعداد را در طول ۴۰ سال قبل تعقیب كرده و به رقم ۸۵ میلیون لیتر در روز تا ۹ ماه ابتدای سال ۱۳۹۷ رسیده است.
از فراز و فرودهای واردات گازوئیل تا رسیدن آن به صفر
ایران همینطور موفق شده است در فاصله سال های ۷۲ تا ۷۵ صادرات فرآورده نفت گاز را آغاز كند و در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ به بالاترین حد خود (۴.۳ میلیون لیتر در روز) برساند؛ به نحوی كه در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماه ابتدایی) روزانه ۴.۱ میلیون لیتر نفت گاز از كشور صادر گردیده است.
واردات این فرآورده هم با فراز و فرودهای بسیار از ۹۰۰ هزار لیتر در روز (سال ۵۷ تا ۵۹) به ۱۴.۲ میلیون لیتر در روز (بالاترین میزان) در فاصله سال های ۶۴ تا ۶۷ رسیده و سپس با روندی كاملاً كاهشی در فاصله سال های ۶۷ تا ۸۰ به كمترین حد خود (صفر) در فاصله سال های ۸۰ تا ۸۳ رسیده است. این رقم یك مرتبه دیگر در فاصله سال های ۸۴ تا ۸۷ افزایش یافت و به رقم ۵.۸ میلیون لیتر در روز رسید و سپس با روند كاهشی دوباره در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۷ (۹ ماه ابتدای سال) به صفر رسیده است.
تولید ۲۵ میلیون لیتر بنزین و نفت گاز یورو در سال ۹۷
در فاصله سال های ۹۲ تا نیمه نخست سال ۹۷ تولید روزانه بنزین یورو در كشور با رشد ۷.۵ برابری از ۳.۳ میلیون لیتر به ۲۵ میلیون لیتر در روز رسید. همینطور در این مدت میزان تولید نفت گاز یورو در كشور از پنج میلیون لیتر در روز در سال ۹۲ به ۲۵.۱ میلیون لیتر در روز در شش ماه ابتدایی سال ۹۷ رسیده است كه نشان از رشد پنج برابری تولید این فرآورده در پالایشگاه های كشور دارد.1398/01/03
15:14:47
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس نو