معاون وزیر اقتصاد:

مردم پزشکان بدون دستگاه پوز را به سازمان مالیاتی معرفی کنند

مردم پزشکان بدون دستگاه پوز را به سازمان مالیاتی معرفی کنند

به گزارش لباس نو رئیس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: پزشکانی که از دستگاه پوز در مطب ها استفاده نمی کنند، علاوه بر وصول مالیات، مشمول جرایم مالیاتی هم می شوند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، داوود منظور بامداد امروز در برنامه تلویزیونی زنده شبکه ۳ سیما درباره تسلیم اظهارنامه های مالیاتی بیان کرد: در این ایام در دوره دریافت اظهارنامه های مالیاتی هستیم؛ مؤدیان مالیاتی باید برای عملکرد ۱۴۰۰ خود اعلام کنند چه مقدار درآمد و چه هزینه هایی داشتند و سود زیان آنها و به عبارتی درآمد مشمول مالیات آنها چه قدر بوده و خودشان اظهار می کنند که چه مقدار مالیات برای عملکرد ۱۴۰۰ پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: مالیات ها همدتا برمبنای خود اظهار است؛ آن دسته از مؤدیانی که با نظام مالیاتی خوش رفتاری می کنند و طبیعتاً درآمد-هزینه ها و مالیات خودرا در اظهارنامه هایشان به درستی اعلام می کنند، افراد منضبط مالی شناخته شده و ما در سازمان امور مالیاتی حتی الامکان اهتمام می نماییم به ارقام مندرج در اظهارنامه های مالیاتی احترام بگذاریم و خوداظهاری ها را بپذیریم مگر این که دلایلی داشته باشیم که احتمالاً کتمان درآمدی انجام شده باشد یا همکاران ما در سازمان امور مالیاتی در مراحل رسیدگی، برخی هزینه ها را هزینه های موجهی نپذیرند و به صورتی از درآمدهای مشمول مالیات، آنها را حذف نمایند.
رئیس سازمان امور مالیاتی اشاره کرد: اصحاب مشاغل که کسب و کارهای اشخاص حقیقی بوده و بعنوان شرکت ثبت نشده اند که بخش بزرگی از کسب وکارها را می سازند، ما در رابطه با آنها دو گونه تعامل داریم یکی این که در قالب فرم های مندرج در سامانه امور مالیاتی، اظهارنامه خودرا تکمیل کرده و در آن درآمدها، هزینه ها، صورت سود زیان، ترازنامه و دیگر اطلاعات قابل بررسی برای محاسبه مالیات مشاغل و کسب وکارها ثبت شده و سازمان امور مالیاتی آنها را بررسی می کنند.
وی تاکید کرد: اشخاص حقیقی صاحب مشاغل تا اختتام خرداد ماه فرصت دارند اظهارنامه خود در سامانه سازمان امور مالیاتی تکمیل و ارسال نمایند. در رابطه با مشاغل، تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم فرصت دیگری برای مشاغل به سازمان امور مالیاتی داده شده است؛ خیلی از این مشاغل، سابقه فعالیت اقتصادی خودرا نگهداری نمی کنند چون کسب وکار کوچکی دارند؛ حسابدار ندارند و نرم افزارهای حسابداری ندارند؛ پس توقع نداریم حساب ها و دفاتر قانونی داشته باشند و در اختیار ما بگذارند؛ پس قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده در این شرایط مالیات مقطوع برای مشاغل تعیین کند.
منظور اظهار داشت: مالیات مقطوع عمدتا به سابقه و پیشینه فعال اقتصادی برمی گردد که حد نصابی دارد؛ حد نصاب در قانون بودجه ۱۴۰۰، سی برابر حد نصاب ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم است؛ این رقم در ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم ۳۶ میلیون تومان است که ۳۰ برابر آن یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان است بدین سبب کسانی که میزان فروش یا درآمد آنها کمتر از یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان باشد می توانیم برای آنها مالیات مقطوعی برمبنای پیشینه درآمدی آنها تعیین نماییم.
وی افزود: بدین سبب کسانی که درآمد یا فروش آنها کمتر از رقم مذکور باشد، از مالیات معاف نیستند بلکه برای آنها رقم مقطوع مالیاتی تعیین می نماییم و نیازی نیست صاحبان کسب و کارهای خرد دفاتر قانونی به سازمان امور مالیاتی بدهند؛ بطورمثال یک سوپرمارکت یا یک نجاری باید ۳ تا ۷ میلیون تومان مالیات پرداخت کند که عمدتا ارقام کوچکی هستند.
معاون وزیر اقتصاد روش محاسبه مالیات مقطوع برای عملکرد سال ۱۴۰۰ را متفاوت از سالهای قبل عنوان و اشاره کرد: در سالهای قبل توافقی میان سازمان امور مالیاتی و اتاق اصناف شکل می گرفت و مالیات ها را توافقی با درصدی رشد نسبت به سال پیش از آن، تعیین و به همه اصناف و کسب وکارها ابلاغ می شود اما امسال چون اطلاعات مربوط به واریزی های حساب های اصناف بوسیله دستگاه های پوز را از بانک مرکزی دریافت کردیم پس می دانیم حول و حوش درآمد فعالان مختلف اقتصادی چه رقمی است.
وی تاکید کرد: بدین سبب آن دسته از صاحبان مشاغل و اصنافی که با کد ملی خود وارد سامانه سازمان امور مالیاتی شده و می خواهند از تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کنند، اطلاعات صورت حساب آنها را در سامانه قرار داده ایم و اعلام نموده ایم که چه میزان گردش مالی داشته اید یا خرید و فروش داشته اید؛ پس برمبنای میزان خرید یا فروش وی و واریز به دستگاه پوز، هزینه های کسب وکارها را بررسی نموده ایم؛ بطورمثال یک سنگبری، ۹۰ درصد درآمدش را باید هزینه کند یا یک سوپرمارکت، ۷۰ درصد درآمدش هزینه می شود. به این محاسبات ضریب فعالیت گفته می شود که برمبنای آن مالیت مقطوع مشاغل را محاسبه می نماییم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اما در سالهای قبل تبصره ماده ۱۰۰ قانون سازمان امور مالیات برمبنای توافق با اتاق اصناف بود اما امسال برمبنای محاسبه گردش مالی مشاغل است؛ اگر مؤدی مالیاتی یا صاحب کسب وکار، عدد مقطوع مالیاتی ما را نپذیرد، می تواند اظهارنامه بدهد و درآمد و هزینه خودرا اعلام نماید.
وی اشاره کرد: سال قبل ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار فعال اقتصادی مشاغل خرد در سامانه سازمان امور مالیاتی، اظهارنامه عملکردی سال ۱۳۹۹ را ثبت کردند فکر می نماییم امسال هم مشابه همین رقم اظهارنامه عملکرد سال ۱۴۰۰ را ثبت کنند.
منظور درباره ممانعت برخی اصناف در استفاده مشتریان از دستگاه پوز اظهار نمود: در جهت اجرای قانون سامانه مؤدیان، دستگاه های پوز را برای همه فعالان اقتصادی به پرونده مالیاتی آنها وصل کردیم؛ هم اکنون همه دستگاه های پوز به پرونده های مالیاتی متصل شده و آنهایی هم که نخواستند پروند داشته باشند، دستگاه پوزشان با هماهنگی بانک مرکزی غیر فعال گردیده است. ۹ میلیون پوز به پرونده مالیاتی متصل هستند.
وی تصریح کرد: برخی مشاغل پوز خودرا به یک مشاغلی که دارای معافیت مالیاتی هستند مثل مشاغل کشاورزی متصل کرده اند؛ اما ما آنها را راستی آزمایی کرده و اگر تخلفاتشان اثبات شود، مشمول جریمه خواهند شد.
معاون وزیر اقتصاد درباب استفاده از روش کارت به کارت از طرف برخی اصناف و مشاغل بجای دستگاه های پوز اظهار داشت: مطب های خیلی از پزشکان می گویند دستگاه پوز ندارند و بیمار را مکلف به کارت به کارت یا ارائه پول نقد می کنند اما امسال در قانون بودجه همه پزشکان مکلف شده اند که حتما از دستگاه های پوز استفاده کنند در غیر این صورت تخلف محسوب شده و قانون ضمانت اجرا برای آن تعریف کرده است.
وی اضافه کرد: سامانه گزارش دهی مردمی یا سوت زنی در سامانه سازمان امور مالیاتی اعلام نموده ایم تا فرار مالیاتی را اعلام کنند؛ برمبنای اطلاعات دریافتی مردم، کارشناسان سازمان امور مالیاتی نتیجه این سوت زنی ها را اعلام خواهند کرد.
منظور تاکید کرد: درحال همکاری و هماهنگی با بانک مرکزی هستیم تا حساب های تجاری و شخصی تفکیک شود؛ خود مؤدی باید حساب تجاری اش را به سازمان امور مالیاتی و به بانک مربوطه اعلام نماید تا بر این اساس، به تراکنش های آن حساب استناد خواهیم کرد. اگر کسی حساب تجاری اعلام نکند و از حساب های شخصی بعنوان حساب تجاری استفاده نماید. بدین سبب اگر کسانی از تعداد و مبلغ عادی بیشتر واریزی داشته باشد، بعنوان حساب مشکوک شناسایی شده و حساب تجاری شمرده می شود. اطلاعات آن استخراج شده و بعنوان درآمد شمرده می شود.
وی نسبت درباره اجاره کارت و حساب افراد به فعالان اقتصادی هشدار داد و اظهار داشت: طبق ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم، این کار جرم شمرده می شود و اگر شناسایی نماییم، به دادگاه معرفی و مشمول مجازات می شوند.


منبع:

1401/03/04
11:10:53
5.0 / 5
267
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو