معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد؛

جزییات وام ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران

جزییات وام ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اعطای 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان به دامداران و مرغداران کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این وام باید به سرعت و سهل الوصول در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.


حسین دماوندی نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به طرح جدید دولت برای پشتیبانی از دامداران و مرغداران کشور اظهار داشت: اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از بزرگترین تغییر رویکردهایاقتصادی دولت بوده چونکه تقریباً صاحنظران اقتصادی به این جمع بندی و تأیید رسیده بودند که سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی خاصیتش را از دست داده و علاوه بر این که قیمت کالاهایی که به دست مصرف کننده نهایی می رسید متناسب با یارانه داده شده نبود، شاهد افزایش شدید قاچاق کالاهای اساسی از کشور نیز بودیم. وی اشاره کرد: شرایط به صورتی شده بود که ما بجای تامین یارانه ۸۵ میلیون نفر، یارانه ۱۵۰ میلیون را تامین می کردیم. چونکه بخش عمده ای از کالاها شامل جوجه یک روزه، تخم مرغ، محصولات لبنی، گندم و روغن به کشورهای اطراف قاچاق می شد و به عبارتی ما به مردمان این کشورها یارانه اعطا می کردیم. دماوندی نژاد توضیح داد که صادرات رسمی کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید می شدند امکانپذیر نبود و برای این کار باید تعرفه روی آن اعمال می شد که اعمال تعرفه نیز قیمت را بالا می برد و انگیزه را برای قاچاق افزایش می داد. معاون وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد که طرح مردمی سازی یارانه ها قرار بود در آذرماه ۱۴۰۰ اجرا شود اما به دلایلی این مسئله به اردیبهشت ۱۴۰۱ منتقل شد. ضمن این که در زمان اجرای این طرح، کشور از نظر تولید و وفور کالا در وضعیت امن و مطمئنی قرار داشت. اعطای ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان برای دامداران و مرغداران کشور دماوندی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود اجرای طرح جدید دولت برای پشتیبانی از مرغداران و دامداران کشور را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: از شروع هفته جاری ابلاغ گردیده که ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بخش دام و طیور کشور اختصاص یابد که قسمتی از این تسهیلات ارزان با بهره ۱۰ درصد، بخشی با بهره ۱۲ درصد و بخش دیگری از آن با بهره ۱۵ درصد به تولیدکنندگان اعطا می شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که ما می دانستیم که تولید کنندگان در تامین وثایق گرفتار مشکل خواهند شد افزود: بر این اساس به بانک کشاورزی ابلاغ گردیده که اعطای این تسهیلات بصورت سهل الوصول باشد. به عبارتی تولیدکننده هر وثیقه ای را که بتواند بدون زحمت تامین کند بانک باید آنرا بپذیرد. تولیدکنندگان نیاز به ۳ ضامن ندارند وی به این پرسش خبرنگار مهر که تعدادی از تولید کنندگان عنوان می کنند برای دریافت این تسهیلات از بانک کشاورزی نیاز به ۳ ضامن است که فراهم کردن آن برای تولید کنندگان بسیار دشوار است پاسخ داد: چنین مسئله ای نمی تواند صحت داشته باشد. چون ترتیبی اتخاذ شده تاضمانت در این طرح یا بصورت زنجیره ای توسط تولید کنندگان صورت گیرد و یا این که تولیدکننده می تواند با بانک چک و سفته تضمین رابه بانک بسپارد. دماوندی نژاد اضافه کرد که هم اکنون اقای دکترمحمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی بعنوان نماینده ویژه آقای وزیر در بانک کشاورزی مستقر شده تا بر سرعت و سهولت اعطای تسهیلات به تولید کنندگان نظارت داشته باشد، ضمن این که رؤسای جهاد کشاورزی استانها نیز در ارتباط مستمر با نماینده وزارت جهاد کشاورزی دربانک مذکورهستند و معاونت امورتولیدات دامی نیز بصورت لحظه ای مسائل مربوط به این طرح را رصد و اطلاعات آنرا دریافت می نماییم و در اختیار وزیرمحترم جهاد کشاورزی قرار می دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: دستور ویژه و اکید وزیر جهاد کشاورزی این بوده که هر مدیر بانکی در اعطای این تسهیلات کوتاهی کند به جد با او برخورد و آن شخص از مقام خود جابجا شود. دماوندی نژاد با اشاره به این که قبل از اجرای این طرح قرار بود ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات تحت عنوان دامدارکارت در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد افزود: با توجه به این که عدد طرح جدید (۲۰ هزار میلیارد تومان) رقم بسیار بزرگی است طرح قبلی نیز در این طرح ادغام شده چونکه تولیدکنندگان عنوان می کردند رقم ۲۰۰ میلیون تومان برای تامین نقدینگی آنها کافی نیست. جزئیات اعطای تسهیلات به مرغداران و دامداران وی توضیح داد: بر طبق این طرح به ازای هر قطعه مرغ گوشتی، تولیدکننده ۳۵ هزار تومان تسهیلات دریافت می کند. همین طور به اعضای هر قطعه مرغ تخم گذار نیز ۲۲ هزار تومان به تولیدکنندگان تسهیلات اعطا می شود. دماوندی نژاد اشاره کرد: به ازای هر رأس دام روستایی سنگین نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، دام صنعتی سنگین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و دام سبک (گوسفند و بز) ۳۹۰ هزار تومان تسهیلات اعطا می شود. این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: ۶۰ تا ۶۵ درصد قیمت تمام شده تولید مرغ متأثر از خوراک آن و باقی شامل، سایر هزینه ها برق و انرژی و … است. هم اکنون تولیدکنندگان می توانند از محل منابع خود حدود ۳۰ درصد نقدینگی مورد نیازشان را تامین می کند و ۵۰ درصد آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین می شود. معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که از زمان مراجعه یک تولیدکننده به بانک تا آن زمان که وام را دریافت کند چقدر طول می کشد اظهار داشت: متقاضیان توسط سازمان جهاد کشاورزی استانها به بانک کشاورزی معرفی می گردند و بانک نیز برمبنای دسته بندی انجام شده (تولیدکننده مرغ، تخم مرغ و یا دامدار) متقاضی را برای دریافت تسهیلات به شعب مربوطه معرفی می کند. همین طور هم اکنون برای انجام این کار در شعب بانک کشاورزی یک میز خدمت در نظر گرفته شده است. داشتن بدهی بانکی و چک برگشتی، محدودیتی برای دریافت وام ایجاد نمی کند دماوندی نژاد اشاره کرد: زمانی که یک تولیدکننده پس از معرفی بانک برای نخستین بار به شعبه مراجعه می کند باید تمام کارهای او به سرعت در همان مراجعه صورت گیرد تا او بتواند در حداقل زمان ممکن وام مورد نیاز خودرا دریافت کند. معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: تولیدکنندگانی که قبلا وام گرفته بودند یا بدهی بانکی دارند و همین طور کسانی که چک برگشتی دارند نیز می توانند از این تسهیلات استفاده کنند و موارد فوق محدودیتی برای آنان ایجاد نمی نماید.

1401/03/07
07:40:33
5.0 / 5
322
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو