تغییر ۴۲۰۰ به حدود ۲۵ هزار تومان

شروع دریافت حقوق ورودی با نرخ جدید ارز

شروع دریافت حقوق ورودی با نرخ جدید ارز

لباس نو: با آماده سازی سامانه گمرک، از امروز (9 خردادماه) مبنای محاسباتی حقوق ورودی بر طبق قانون بودجه 1401 تغییر نمود و نرخ ETS جایگزین ارز 4200 تومانی شد که نخستین نرخ ثبت شده حدود 25 هزار و 500 تومان در هر دلار بوده است.سیدمیثم حسینی لر- معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران- در این رابطه به ایسنا اعلام نمود که به دنبال ابلاغ کدهای تعرفه از طرف وزارت صمت به گمرک که در اواسط هفته گذشته انجام شد، اعمال تغییرات حقوق ورودی برمبنای مأخذهای جدید و بروزرسانی آن برمبنای قانون بودجه ۱۴۰۱ در دستور کار قرار گرفت و همزمان اعمال مالیات بر ارزش افزوده و تغییر نرخ ارز از ۴۲۰۰ به نرخ سامانه معامالات الکترونیک (ETS) انجام شد.

وی اظهار داشت که با اقدامات صورت گرفته، از امروز (دوشنبه) سامانه گمرک آماده تغییرات جدید شد و حقوق ورودی برمبنای قانون بودجه ۱۴۰۱ گرفتن می شود.

تغییر نرخ ارز از ۴۲۰۰ به حدود ۲۵۵۰۰

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در سوم خردادماه در راستای اجرای تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱، بخشنامه مربوط به گمرک های اجرائی ابلاغ گردید ولی با توجه به این که باید تغییرات مبنای حقوق ورودی شامل کدهای تعرفه، نرخ ارز بانک مرکزی و مالیات بر ارزش افزوده در سامانه اعمال می شد و تغییرات لازم در تعرفه ها در سه شنبه هفته گذشته از وزارت صمت به گمرک رسید و اعمال آن زمانبر بود، تا آماده سازی سامانه، همچنان در سیستم با مأخذهای سال قبل محاسبه شد.

طبق بخشنامه گمرک ایران، نرخ سامانه مبادلات الکترونیک جهت اعمال در حقوق ورودی در تارنمای Fxmarketrate.cbi.ir بانک مرکزی قابل مشاهده می باشد و از ساعت ۹ هر روز تا ۹ نخستین روز کاری بعد یعنی به مدت ۲۴ ساعت معتبر خواهد بود. بر همین اساس، نرخ ارز اعلامی امروز در سامانه ETS برای دلار ۲۵ هزار و ۵۲۷ تومان است که در این حالت، ارزش کالای وارداتی برای محاسبه حقوق ورودی بجای ۴۲۰۰، با این نرخ است که ثابت نیست و بصورت روزانه می تواند دستخوش تغییر شود.

تجار مابه التفاوت را پرداخت کنند

بر اساس قانون، تغییر مبنای محاسبه حقوق ورودی، از شروع امسال اعمال خواهد شد و کالاهایی که تا حالا ترخیص شده اند را نیز شامل می شود، گمرک از شروع سال از صاحبان کالا برای ترخیص تعهد دریافت کرده است و الان باید نسبت به پرداخت مابه التفاوت اقدام نمایند.

منبع:

1401/03/09
13:16:29
5.0 / 5
201
تگهای خبر: دلار , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لباس نو