در سه سال گذشته صورت گرفت؛

بیشتر از ۱ و دو دهم میلیارد دلار ارزآوری در پتروشیمی شازند

بیشتر از ۱ و دو دهم میلیارد دلار ارزآوری در پتروشیمی شازند

مرکزی مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند اظهار داشت: این مجموعه در سه سال قبل بیشتر از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته و پارسال این ارزآوری ۳۳۰ میلیون دلار بوده است.


ابراهیم ولدخانی روز دوشنبه ۹ خرداد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه و دستاوردهای متخصصین شرکت پتروشیمی شازند اظهار نمود: مجموعه پتروشیمی شازند یکی از بزرگترین مجموعه های پتروشیمی در کشور است و با دارا بودن ۱۷ واحد تولیدی و ۶ واحد سرویس دهی و عدم نیاز به برخی امکانات همچون برق شبکه سراسری، مایحتاج خویش را تأمین می کند.
وی اضافه کرد: بیشتر از ۵ هزار واحد پایین دستی بوسیله پتروشیمی تغذیه می شوند و این واحد قریب به ۱۰۰ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و ۴ هزار اشتغال مستقیم را به انجام رسانده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند بیان کرد: محصولات متنوعی در این واحد تولید می شوند که تعدادی از این محصولات بسیار کاربردی و حیاتی هستند، از شروع شیوع ویروس کرونا تا به امروز مجموعه آر اند دی شرکت گرید ماسک را ساخته و تنها تولیدکننده این محصول در کشور، پتروشیمی شازند بوده است.
ولدخانی بیان کرد: گریدهای سرم و سرنگ هم در این مجموعه توسط نیروهای توانمند این مجموعه تولید می شود. این مجموعه در دوران کرونا تمام اکسیژن مورد نیاز استان را تأمین کرده و گاها به سایر استانها هم صادر کرده است.
وی افزود: واحد تحقیق و توسعه پتروشیمی شازند باید سالیانه ۲ محصول جدید به محصولات شرکت اضافه کند که این مهم محقق شده و دستاورد این افراد در این نمایشگاه قابل مشاهده می باشد. مقام معظم رهبری سال جاری را سال تولید، اشتغال زایی و دانش بنیان نامگذاری کرده اند و تحقق این سه مولفه بدون تعدادی از امکانات و تجهیزات شاید مهیا نباشد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند اشاره کرد: در سال ۹۸ برای نخستین بار بدون حضور متخصصین خارجی اورهال در کل مجموعه در ۲۳ واحد طی یک ماه با فعالیت حدود ۸ هزار نیرو و بدون تلفات انجام شد. امروز بیشتر از ۳ هزار قطعه در این مجموعه تولید یا بازسازی شده و یا اطلاعات آنها در اختیار این مجموعه است که در این جهت ۲۵ میلیون دلار صرفه جویی انجام شده است.
ولدخانی اظهارکرد: ۳ سال قبل این مجموعه ۱۲۰ میلیون دلار واردات انجام می داد ولی امروز واردات مجموعه کمتر از ۵۰ میلیون دلار است و یکی از اوامر مقام معظم رهبر در این عرصه عملیاتی شده است. این مجموعه سالیانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول تولید می کند.
وی اشاره کرد: ظرف ۴ سال قبل بیشتر از ۱۵۰۰ نفر در این مجموعه جذب شده اند، بعید است که مجموعه ای در کشور چنین جذب نیرویی داشته باشد و هیچ نیرویی در این شرایط اقتصادی از مجموعه بیرون نشده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند افزود: خیلی از قطعات و لوازم تولید شده با کمک شرکت های دانش بنیان به وجود آمده است.
ولدخانی اضافه کرد: شرکت پتروشیمی برای نخستین بار در عمر خود بالای ۲۰ هزارمیلیارد تومان فروش داشته است که نشان از تلاش شبانه روزی دارد. این مجموعه در ۳ سال قبل بیشتر از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته و در سال قبل این ارزآوری ۳۳۰ میلیون دلار بوده است.
وی اشاره کرد: این شرکت به بالای ۴۰ کشور صادرات انجام می دهد، این در شرایطی است که روس ها به همه بازارها دست پیدا کرده اند.
فرماندار شهرستان شازند هم در این مراسم اظهار داشت: بازگشایی نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های مجموعه شرکت پتروشیمی شازند در وضعیت تحریم افتخاری برای استان مرکزی است.
یحیی رمضانی اضافه کرد: عرضه قسمتی از تولیدات مهندسان و دانشمندان عرصه نفت و پالایشگاهی در این شرکت به دشمنان می گوید اعمال تحریم ها هیچگونه ارزشی نداشته و ندارد.
وی افزود: سال ۱۳۳۷ اولین پتروشیمی در شهرستان مرودشت ساخته شد و الان ۵۱ شرکت پتروشیمی در سطح کشور فعالیت می کند و ۳۷ محصول تولیدی پتروشیمی به ۱۱۰ محصول متنوع بالا رفته است.
رمضانی بیان کرد: ۸۵ درصد تولید فناوری های پتروشیمی و صنعت نفت توسط پتروشیمی شازند انجام می شود که امیدواریم با تولیدات محصولات مورد نیاز صنایع پایین دستی در این مجموعه، زمینه سرمایه گذاری در استان و این شهرستان فراهم گردد.1401/03/09
21:28:39
5.0 / 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو