معاون صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك اعلام كرد

پرداخت وام ۵ میلیارد تومانی بدون وثیقه به واحدهای تولیدی

پرداخت وام ۵ میلیارد تومانی بدون وثیقه به واحدهای تولیدی

به گزارش لباس نو معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اعلام نمود که امسال این صندوق علاوه بر صدور ضمانتنامه، واحدهای تولیدی که وضعیت اعتباری مناسبی دارند را به بانک معرفی می کند تا سقف ۵ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و خرید ماشین آلات جدید، بدون عرضه وثیقه به بانک دریافت نمایند.


محمد صادق محمدیاری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه برنامه صندوق برای پشتیبانی از صنایع کوچک در سال ۱۴۰۱ این است که متفاوت از سالهای قبل محصولات خودرا کامل کند، اظهار نمود: در گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک فقط نسبت به صدور ضمانتنامه و تضمین تسهیلات برای واحدهای صنایع کوچک اقدام می کرد، ولی حالا به این نتیجه رسیدیم که باید یک محصول را بطور کامل ارائه دهیم. یعنی فقط تامین کننده تضامین نباشیم و خودمان بتوانیم تسهیلات در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهیم.
بگفته وی در همین راستا صندوق منابع خود در بانک های مختلف را تجمیع و با چند بانک تفاهم نامه منعقد کرد تا به واحدهای تولیدی که وضعیت اعتباری مناسبی دارند و از جانب صندوق به بانک معرفی می گردند تا سقف ۵ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و خرید ماشین آلات جدید ارائه نماید. هم اکنون از هر استان واحدهایی به صندوق عرضه شدند که کارهای اعتبار سنجی آنها در حال انجام می باشد و در صورتیکه دارای فاکتور های صندوق باشند، به بانک های عامل معرفی می گردند.
معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اعلان اینکه صندوق، وثیقه این تسهیلات را نیز فراهم می آورد، اظهار نمود: همزمان با ورود درخواست به صندوق، هم تضامین از قبل تهیه شده و هم تسهیلات آماده پرداخت است و یک محصول و خدمت کامل در اختیار صنایع کوچک قرار خواهد گرفت.
بر این اساس بگفته محمدیاری امسال صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک هم ضمانتنامه صادر می کند و هم واحدها را برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می کند. واحدهایی که صندوق به بانک معرفی می کند نیازی به ارائه وثیقه ندارند، بلکه صندوق وثایق بمراتب کمتری از آنها دریافت می کند. همین طور برای گروههای اعتباری A و B هیچ وثیقه ای برای صدور ضمانت نامه دریافت نمی گردد و فقط ضمانت نامه با چک و سفته مدیران شرکتها صادر می شود تا بانک به آنها تسهیلات پرداخت کند.
کدام واحدها، وام بدون وثیقه می گیرند؟
وی درباره شرایط واحدهایی که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می گردند نیز اظهار داشت: واحد تولیدی باید فعال باشد و برای افزایش یا حفظ تولید نیاز به سرمایه در گردش داشته باشد. همین طور برای خرید ماشین آلات، واحد باید برای توسعه تولید برنامه داشته باشد. واحد تولیدی مورد نظر باید به لحاظ اعتباری از مقبولیت متوسطی برخوردار باشد، یعنی واحدهای که تعطیل هستند یا بازار ندارند نمی توانند از این طرح استفاده کنند. مسئله بازار تا جایی مهمست که اگر واحدی ثابت کند که بازار برای محصولاتش برقرار است، مسائل دیگر کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
افزایش سقف ضمانتنامه ها
این مقام مسئول درباره سقف ضمانت نامه ها امسال نیز اظهار داشت: امسال سقف ضمانت نامه های اعتباری یا بانکی از سه میلیارد به پنج میلیارد و ضمانتنامه های پیمانکاری از سه به هفت میلیارد بالا رفته است.
بگفته وی طرح دیگه صندوق برای سال جاری این است که با مجوز مجمع عمومی برای واحدهای که به لحاظ کیفی وثایق و رتبه اعتباری بهتری دارند، تا ۵۰ درصد تخفیف اعمال شود. همین طور به دنبال این هستیم ۵۰ درصد دیگر کارمزد با بهره گیری از کمک های بلاعوض سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی استانها تامین گردد تا ضمانتنامه ها بطور رایگان در اختیار صنایع کوچک قرار گیرد.1401/03/10
10:05:09
5.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لباس نو