در پی سرقت از شعبه دانشگاه بانك ملی

تکلیف پرداخت خسارت به صندوق های دزدیده شده چیست؟

تکلیف پرداخت خسارت به صندوق های دزدیده شده چیست؟

به گزارش لباس نو در شرایطی که به دنبال سرقت روز گذشته معادل ۱۶۸ صندوق اجاره ای در یک شعبه بانک ملی صدمه دیده است، یک مقام مسئول بانکی معتقد است: به علت این که فقط مشتری از محتوای داخل صندوق اطلاع داشته و بانک بی خبر است و اثبات میزان و ارزش محتوای صندوق توسط مشتری حدودا غیر ممکن است، بیمه و بانک نمی توانند خسارت وارده را بپردازند مگراینکه مشتری با بانک مربوطه به توافق برسد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، روز گذشته در شعبه دانشگاه بانک ملی ایران سرقتی رخ داد که به دنبال این اتفاق، برپایه اعلام این بانک معادل ۱۶۸ عدد از صندوق های اجاره ای این شعبه صدمه دید. در این حوزه، وضعیت تکلیف پرداخت خسارت به صاحبان این صندوق های به سرقت رفته مورد ابهام است.
بدین منظور، برای پیگیری چگونگی پرداخت خسارت به صاحبان صندوق امانات یا اجاره ای در صورت صدمه دیدن یا به سرقت رفتن اجناس و اشیای داخل آنها به گفتگو با محمدرضا جمشیدی - دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی - پرداختیم.
وی در این رابطه اظهار نمود: ساختمان بانک و اموال آن زیر پوشش بیمه قرار دارد اما صندوق امانات بانک زیر پوشش بیمه نیست و بانک هم در صورتی می تواند خسارات وارد شده به این صندوق ها را بپردازد که مشتری بتواند ثابت کند که چه میزان کالا یا اشیا در صندوق داشته اند.
جمشیدی با اشاره به اینکه خسارات وارد شده به صندوق امانات بانکها را بیمه پرداخت نمی کند، مگر این که مشتری از بانک شکایت کند تا مبحث تحت پیگیری قرار گیرد، افزود: از آنجائیکه نماینده بانک در زمان تحویل صندوق امانت به مشتری شاهد این که مشتری چه چیزی را در صندوق برای امانت قرار داده، نیست؛ اثبات این که چه چیزی از سمت مشتری در صندوق قرار گرفته برای مواقع وقوع حادثه غیر ممکن است.
وی ادامه داد: بعنوان مثال، اگر فردی ۱۰۰۰ سکه خریداری نموده باشد و آنرا در صندوق امانت بانک گذاشته باشد، در زمان وقوع حادثه برای صندوق در صورتیکه سندی در خصوص خرید این میزان سکه به بانک عرضه نماید هم نمی تواند اثبات کند که حتما این میزان سکه در صندوق قرار داشته است چونکه فقط خود مشتری از میزان دقیق محتوی صندوق امانت اطلاع دارد و بانک از این مورد بی اطلاع است.
جمشیدی تصریح کرد: البته، در بانکها صندوق امانت ویژه ای برای اشیای گرانبها وجود دارد که مردم می توانند اشیای گرانبهای خویش را به بانک بسپارند و هزینه نگهداری آنرا هم بپردازند که بیمه در صورت وقوع حادثه ای برای آن اشیاء، خسارت وارده را پرداخت می کند.
منبع:

1401/03/17
12:20:31
5.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو