كوهساری بیان كرد

چرا کشاورز به سمت کشت برنج می رود؟

چرا کشاورز به سمت کشت برنج می رود؟

به گزارش لباس نو یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشت بمنظور مدیریت منابع آبی در زمینه کشاورزی، اظهار داشت: باید در هر استانی یک کشت بعنوان اولویت اول به کشاورزان معرفی شود و کشاورز اطمینان حاصل کند که اگر بجای محصولی آب بر، محصول دیگری را کشت کند، از او خریداری خواهد شد.


غلامعلی کوهساری در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت مدیریت منابع آبی خصوصاً در زمینه کشاورزی، بیان کرد: حدود ۹۰ درصد از آب قابل استحصال در سطح کشور در زمینه کشاورزی به مصرف می رسد البته آمارها در این عرصه متغیر بوده و گاهی دوستان از وزارت جهاد کشاورزی این عدد را کمتر اعلام می کنند. اما مطلب قابل توجه این است که بخش عمده آب قابل استحصال در زمینه کشاورزی به مصرف می رسد و بنده ضرورت مدیریت منابع آبی در زمینه کشاورزی را هم به وزیر پیشین جهاد کشاورزی و هم به وزیر فعلی این وزارت خانه تاکید کرده ام.
تنها ۸ درصد آب قابل استحصال در زمینه شرب به مصرف می رسد ایشان سپس اظهار نمود: امروز تنها حدود ۷ تا ۸ درصد از آب قابل استحصال در سطح کشور در زمینه شرب استفاده می شود و مدام به مردم تاکید می نماییم که صرفه جویی کنند. البته صرفه جویی در همه حوزه ها حائز اهمیت می باشد.
این عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که اصلاح مدیریت مصرف آب باید از حوزه کشاورزی شروع شود، اظهار داشت: استفاده از تجهیزات نوین آبیاری و به روزرسانی تجهیزات و اصلاح الگوی کشت نقش موثری در مدیریت منابع آبی در زمینه کشاورزی دارد. بطورمثال اگر خطوط انتقال آب کشاورزی از شکل کانال به لوله تغییر یابد با کاهش میزان تبخیر، شاهد کاهش هدر رفت آب در این عرصه خواهیم بود.
نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: ما اگر بتوانیم حتی ۵ یا ۶ درصد از آب قابل استحصالی که در زمینه کشاورزی به مصرف می رسد را کاهش داده و آنرا به حوزه شرب منتقل نماییم گام بزرگی برداشته ایم.

ایشان سپس با اشاره به اینکه اولویت اول کارگروه مبارزه با کم آبی باید پشتیبانی از کشاورزان جهت استفاده از روش های آبیاری نوین و اصلاح الگوی کشت باشداز سوی دیگر استفاده از روش های آبیاری قطره ای یا آبیاری بارانی خود نقش موثری در کاهش مصرف دارد، اشاره کرد: حالا نیز از این روش ها استفاده می شود اما باید به صورت گسترده تر از این روش ها استفاده گردد.
کوهساری با تاکید بر اصلاح الگوی کشت برای مدیریت مصرف آب در زمینه کشاورزی اظهار داشت: متاسفانه کارگروه مبارزه با کم آبی، کشاورزانی که از منابع زیر زمینی استفاده می نمایند را جریمه کرد در صورتیکه در کارگروه مبارزه با کم آبی باید به دنبال روش های نوین آبیاری و اصلاح الگوی کشت بود. اگر این دو موضوع دنبال شد و کشاورز سرپیچی کرد آنگاه باید کشاورز جریمه شود.
وی ادامه داد: متاسفانه در بحث اصلاح الگوی کشت در دولت های قبلی و دولت فعلی کار چندانی انجام نشده است. متاسفانه امروز محصولی مانند برنج که آب زیادی مصرف می کند در استانهای کم آب و حتی استان تهران نیز کشت می شود در صورتیکه محصولی مانند برنج نباید در استانهای کویری کشت شود. اما چرا کشاورز به سمت کشت برنج می رود؟ چون اصلاح الگوی کشتی صورت نگرفته و کشت جایگزینی به کشاورز معرفی نشده است، کشاورز که درآمدش وابسته به کشت برنج است، به سمت کشت برنج می رود.
کوهساری در آخر تصریح کرد: بحث اصلاح الگوی کشت باید از گذشته کلید می خورد امروز نیز این امر یک ضرورت است. باید در هر استانی یک کشت بعنوان اولویت اول به کشاورزان معرفی بشود و کشاورز اطمینان حاصل کند که اگر بجای برنج محصول دیگری را کشت کند، از او خریداری شود، اگر این اتفاق رخ دهد اساسا کشاورزان نیز در راه اصلاح الگوی کشت همراهی لازم را خواهند داشت.
منبع:

1401/03/23
10:02:58
5.0 / 5
156
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو