معاون حمل ونقل سازمان راهداری اعلام كرد

جزئیات برنامه سفر اربعین

جزئیات برنامه سفر اربعین

به گزارش لباس نو معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از برنامه ریزی برای سفر زوار به عتبات عالیات در روزهای اربعین امسال آگاهی داد و اظهار داشت: قیمت بلیت وسایل حمل و نقل عمومی در دست بررسی می باشد و بمحض تعیین آنرا اعلام می نماییم.حمیدرضا شهرکی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده سه حوزه کاری در بخش جاده ای قرارگاه اربعین امسال داریم. یکی از آنها ایمن سازی راه ها و محورهای منهتی به پایانه های مرزی است که با محوریت معاونت راهداری این کار را انجام می دهیم و وضعیت این راه ها از نظر شرایط ایمن سازی و علایم و تجهیزات مورد بررسی قرار گرفت و در این جهت ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار به استانهای مربوطه همچون ایلام، کرمانشاه، خوزستان و مرزهای شرقی مانند میرجاوه و ریمدان در استان سیستان و بلوچستان تخصیص پیدا کرد.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر آمادگی پایانه های مرزی، مهران، شلمچه، چذابه و خسروی در غرب کشور است و از آنجائیکه زوار پاکستانی بسیاری در سنوات گذشته از ایران به عراق می روند مرزهای ریمدان در جنوب و میرجاوه در شمال سیستان و بلوچستان نیز دراین زمینه مورد توجه قرار گرفته اند. چونکه بعنوان مثال در سالهای قبل بیش از ۱۱۰ هزار نفر زائر از پاکستان وارد کشور شده و به مراسم اربعین انتقال پیدا کردند و امسال پیش بینی می نماییم حدود ۲۰۰ هزار نفر زائر پاکستانی داشته باشیم، بدین سبب باید آماده سازی پایانه های مرزی مورد توجه قرار گیرد. به همین علت بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای این کار پیش بینی شده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعلان اینکه آماده بودن مجتمع های خدمات رفاهی نیز از دیگر ماموریت های سازمان برای اجرای هر چه بهتر مراسم اربعین است، افزود: مسئله دیگر مدیریت حمل و نقل عمومی بوده که از اهمیت بالایی برخوردارست. برمبنای اطلاعات و آمار در سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۸۳۰ هزار نفر با به کارگیری ۸۰۰۰ هزار دستگاه ناوگان اتوبوسی یکتا به سفر عتبات عالیات در روزهای اربعین رفتند. به عبارت دیگر در کشور ۱۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس فعال داریم و در سال ۱۳۹۸ همزمان باید خدمات داخلی ۸۰۰۰ دستگاه به جابه جایی زوار اختصاص پیدا کرد و از طرف دیگر حدود ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده داریم که تنها امکان استفاده در مسیرهای کوتاه را دارند. با این وجود برای جابه جایی در آن سال ۶۰ هزار سفر انجام شد که البته امسال افزایش شایان توجهی خواهد داشت.

شهرکی اظهار داشت: تا کنون ۶۰ درصد ظرفیت ناوگان اتوبوسی مورد استفاده قرار می گرفت و امسال تا آنرا به ۷۰ درصد برسانیم و با همکاری مردم در آن ایام با ۳۰ درصد ظرفیت سفرهای داخلی را مدیریت نماییم. علاوه بر این ظرفیت اتوبوسی، از مینی بوس ها نیز برای مسافت های کوتاه می خواهیم استفاده نمائیم. هم اکنون ۲۴ هزار دستگاه مینی بوس در کشور داریم که البته سن ناوگان در این بخش بالاتر از بخش های دیگر در زمینه حمل و نقل عمومی بوده و حدود ۲۳ سال است. همین طور در صدد هستیم تا بتوانیم از حدود پنج تا هفت هزار دستگاه سواری کرایه پلاک عمومی هم استفاده نمائیم.

وی با اشاره به استفاده از تجارب سالهای قبل برای مدیریت بهتر سفرهای اربعین و کاهش مشکلات زوار، در پاسخ به سوالی درمورد قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و تاکسی برای سفرهای اربعین اعلام نمود: از آنجائیکه همه رانندگان برای زوار در راه رفت و برگشت باید بصورت یکسر خالی حرکت کنند، پیشنهاد افزایش قیمت را داده اند اما هنوز مورد تایید یا مخالفت قرار نگرفته و بمحض مشخص شدن نتیجه آنرا اطلاع سانی می نماییم.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: ازدحام در راه برگشت زوار بسیار بالاتر از رفت است و به جهت افزایش شدید تقاضا و نیاز به مدیریت جدی تر، نماینده ها را به پایانه های مرزی می فرستیم تا این وضعیت را مدیریت کنند و در این میان از ظرفیت شرکت های حمل و نقل نیز استفاده خواهیم کرد و نمایندگان آنها نیز دراین زمینه نظارت خواهند کرد. از طرف دیگر از همه ارگان ها مانند ارتش و سپاه درخواست کردیم اگر وسیله نقلیه پلاک عمومی دارند، آنرا در اختیار ما بگذارند تا از آن برای تسهیل سفر اربعین زوار استفاده نمائیم از طرف دیگر نیز پیشنهاد کردیم تا تسهیلاتی مانند روغن، لاستیک و سوخت بوسیله مجموعه شهرداری ها پایانه های مسافری به رانندگان بعنوان مشوق بدهیم.

منبع:

1401/03/25
07:56:18
5.0 / 5
247
تگهای خبر: خدمات , سفر , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس نو