رئیس سازمان امور مالیاتی:

رویکرد های مهم دولت مردمی با هوشمندسازی محقق می شود

رویکرد های مهم دولت مردمی با هوشمندسازی محقق می شود

به گزارش لباس نو رییس کل سازمان امور مالیاتی با اعلان اینکه قدمهای مهمی برای هوشمندسازی مالیاتی برداشته شده است، اظهار داشت: نتایج هوشمندسازی در افزایش کارایی، رشد وصولی ها و افزایش تمکین مالیاتی قابل مشاهده می باشد.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان مالیاتی ایران، داوود منظور در نخستین جلسه ارزیابی استانی که با حضور معاونین سازمان، مدیران کل ستادی و همین طور مدیرکل، معاونین و روسای امور مالیاتی استان البرز در سالن اجتماعات ستاد سازمان برگزار شد، در پاسخ به مسائل مطرح شده پیرامون کمبود نیروی انسانی سازمان گفت: هوشمندسازی فرایندهای سیستمی به عنوان راه حل موثری برای جبران کمبود نیروی انسانی به کاهش حجم کار نیروی انسانی موجود در استان البرز و سایر استانها و در نتیجه افزایش بازدهی و سرعت عمل کارکنان می انجامد.
وی ضمن تبیین تاثیر هوشمندسازی فرایندهای اداری و سیستمی بر افزایش بازدهی و سرعت عمل نیروی انسانی، گفت: به هر میزان که امور و فرایندهای اداری بصورت سیستمی و هوشمند صورت گیرد، بازدهی و سرعت عمل در پاسخگویی به مودیان افزایش می یابد که این امر به نوبه خود ضمن افزایش رضایتمندی مودیان، موجب کاهش حجم کاری نیروی انسانی می شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: پیشبرد برنامه های در رابطه با هوشمندسازی نظام مالیاتی، در اولویت اقدامات این دستگاه قرار دارد و با تحقق این برنامه ها، بخش مهمی از رویکرد های دولت مردمی در حوزه خدمات رسانی موثر به مردم محقق می گردد.
وی با تاکید بر این که این سازمان از تمامی ظرفیت ها برای هوشمندسازی نظام مالیاتی بهره می گیرد، اظهار داشت: دریافت اطلاعات از تمامی دستگاه های ذی ربط در امتداد اجرای ماده ۱۶۹ مکرر، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده دایمی و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از مهم ترین مصادیق این امر بشمار می آید.
منظور اضافه کرد: هوشمندسازی در زمینه های دیگری نظیر ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی عملیاتی شده و با حذف پرونده های کاغذی و الکترونیکی شدن پرونده ها و اوراق مالیاتی، هم در تعداد مراجعه مودیان به ادارات مالیاتی و هم در میزان مصرف کاغذ، کاهش قابل توجهی انجام شده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر این که فساد، خط قرمز نظام مالیاتی است، عنوان داشت: راه اندازی سامانه سوت زنی، از راهکارهای موثر برای مقابله و پیش گیری از فساد و تخلف ماموران مالیاتی و همین طور مبارزه با فرار مالیاتی شمرده می شود.
وی به فعال شدن سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو اشاره نمود و اظهار داشت: ساماندهی سیستمی در این عرصه موجب افزایش چشم گیر درآمدهای مالیاتی شده به شکلی که وصولی چهارماهه امسال مالیات نقل و انتقال خودرو نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد ۶۹ درصدی را نشان میدهد. این اقدام همین طور موجب کاهش مراجعات عمومی، کاهش بار اقدامات اجرائی و اداری همکاران مالیاتی شده است.
منظور با اشاره به این که بازدیدها، ارزیابی و نظارت بر عملکرد ادارات امور مالیاتی در سراسر کشور در اولویت اقدامات سازمان است، اظهار داشت: تشریح و بررسی عملکرد امور مالیاتی استانها همچون راهکارهای موثر در رفع موانع و لطمه های پیش رو و تحقق اهداف و رویکرد های تحولی نظام مالیاتی است. وی ضمن تاکید بر این که ارزیابی و نظارت مستمر بر عملکرد امور مالیاتی استانها، یکی از عوامل افزایش راندمان نیروی انسانی همین طور تمکین مودیان است، اشاره کرد: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته، عملکرد تمام ادارات کل امور مالیاتی استانها، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت تا ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها، تدابیر لازم برای رفع لطمه ها و ارتقای عملکرد نظام مالیاتی به کار گرفته شود.
در این جلسه همین طور بهرام مردان، مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و هماهنگی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری سازمان امور مالیاتی، گزارشی از ارزیابی هیات اعزامی سازمان به استان البرز ارائه کرد و مهدی موحدی، رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی نیز طی گزارشی به تشریح عملکرد امور مالیاتی البرز برمبنای معیارها و فاکتورهای احصا شده توسط آن مرکز پرداخت.
محمدرضا محمدی، مدیرکل امور مالیاتی استان البرز نیز ضمن تشریح اقدامات و ارائه گزارش عملکرد استانی، به همراه معاونین و روسای امور مالیاتی استان به بیان برخی مسایل، مشکلات، دغدغه ها و نیازهای اساسی این اداره کل پرداختند که مشکلات و سوالات مطرح شده، توسط رییس کل سازمان، معاونین و مدیران کل ستادی ذی ربط پاسخ داده شد و راهکارهای لازم ارائه شد.


منبع:

1401/05/19
22:49:37
5.0 / 5
379
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو