تا پایان تیر ماه ۱۴۰۱

بدهی خارجی ایران به ۷ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار رسید

بدهی خارجی ایران به ۷ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار رسید

به گزارش لباس نو، بدهی خارجی ایران در انتها تیر ماه سالجاری، به رقم ۷ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۹.۸ درصد کم شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، گزارش جدید بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان داده است که میزان بدهی های خارجی کشور در انتها تیر ماه سالجاری به رقم ۷ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار رسیده است.
میزان بدهی های کوتاه مدت کشور یک میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلار و بدهی های دراز مدت ایران هم پنج میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار اعلام شده است.
از طرفی، معادل یورویی بدهی خارجی ایران، هفت میلیارد و ۲۳ میلیون یورو است که پنج میلیارد و ۲۸۹ میلیون یورو از این میزان، حجم بدهی های میان مدت و بلندمدت بوده و یک میلیارد و ۷۳۴ میلیون یورو حجم بدهی های کوتاه مدت است.
این در شرایطی است که میزان بدهی خارجی کشور در انتها تیر ماه سال قبل معادل ۸ میلیارد و ۹۵۴ میلیون دلار بوده و میزان بدهی های کوتاه مدت کشور دو میلیارد و ۳۳۲ میلیون دلار و بدهی های دراز مدت ایران هم شش میلیارد و ۶۲۱ میلیون دلار اعلام شده است.
بنابراین، میزان بدهی های خارجی کشور در انتها تیر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹.۸ درصد با کاهش روبرو شده است.
حجم بدهی های خارجی ایران در انتها اسفندماه سال ۱۴۰۰ معادل ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش ۱۷.۳ درصدی حجم بدهی های خارجی ایران در چهار ماهه سال ۱۴۰۱ دارد.
قابل ذکر است که بدهی خارجی مجموعه تعهدات بوجود آمده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان ها و نهادهای بین المللی همینطور تأمین مالی پروژه های از راه فاینانس، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین المللی را در بر می گیرد.


منبع:

1401/06/13
10:15:32
5.0 / 5
265
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو