معاون وزیر اقتصاد خبر داد؛

کاهش‬ مالیات حقوق بگیران در‬ صورت ادامه مبارزه با فرارهای مالیاتی

کاهش‬ مالیات حقوق بگیران در‬ صورت ادامه مبارزه با فرارهای مالیاتی

به گزارش لباس نو، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: با استمرار برخورد قاطع با فرارهای مالیاتی و ریشه کنی این پدیده، عملاً زمینه افزایش معافیت مالیات بر حقوق بگیران میسر می شود.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان امور مالیاتی، داوود منظور با اعلان اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی عمدتا با تاکید بر کوشش مالیاتی و ادامه مبارزه با فرار مالیاتی محقق می گردد اظهار داشت: نباید به پرداخت کنندگان منظم مالیات در اقتصاد همچون بخش حقوق بگیران و مشاغل و اقشار ضعیف تر، فشار مالیاتی وارد شود.
وی با تأکید بر ضرورت اشراف کامل سازمان مالیاتی بر کلیه کارهای اقتصادی اظهار داشت: بدیهی است اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی بر کارهای اقتصادی از مرحله تولید تا مرحله مصرف کننده نهایی است که می تواند مانعی در مقابل مودی برای کتمان درآمد و مبادرت به فرار مالیاتی به وجود بیاورد.
منظور اضافه کرد: افرادی که با روش ها و ترفندهایی مانند کارت به کارت کردن، دریافت سکه و دلار و … در کوشش برای کتمان درآمد و نپرداختن مالیات هستند، در حقیقت حقوق عامه را نادیده می گیرند. چرا باید صاحبان برخی مشاغل از پرداختن مالیات ممانعت کنند و کارمندان و حقوق بگیران با درآمد ثابت بصورت منظم مالیات بپردازند؟ باید عدالت مالیاتی برقرار شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور به تصویب دستورالعمل اجرائی تفکیک حساب های شخصی از تجاری در شورای پول و اعتبار و اعلام آن توسط بانک مرکزی در آینده نزدیک اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این دستورالعمل حساب هایی که توسط فعال اقتصادی به عنوان حساب تجاری اعلام می شود، مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد چونکه تراکنش ها و هرگونه واریزی به این حساب ها به عنوان درآمد و فروش مؤدی تلقی می شود مگر این که خلاف آن ثابت شود.
منظور اضافه کرد: تمام فعالان اقتصادی باید حساب های تجاری و شخصی خودرا تعیین تکلیف کنند و اگر فردی از حساب شخصی برای کار تجاری استفاده نماید، شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار می گیرد که این امر نیز به نوبه خود در امتداد شفاف سازی کارهای اقتصادی و عدم کتمان درآمد و مبادرت به فرار مالیاتی، نقش به سزایی خواهد داشت.
وی تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان برمبنای ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم را یکی از محورهای مهم عملیاتی برای هوشمندسازی نظام مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی برشمرد و اظهار داشت: با تاکید بر اطلاعات این پایگاه و همین طور بررسی صورت معاملات فصلی اشخاص قادر به سنجش فعالیت اقتصادی مودیان خواهیم بود.
منظور با اعلان اینکه در وصول مالیات بخش رسمی اقتصاد که شناسایی شده نباید تحت فشار باشد اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی در دوره ی جدید توجه خودرا بر روی بخش های خاکستری اقتصاد که شناسایی نشده اند متمرکز کرده و بدنبال کاهش فشار از مودیان شناسایی شده و افزایش و اعمال فشار بر مودیان شناسایی نشده است.
وی با اعلان اینکه تکریم و پشتیبانی از مودیان خوش حساب و مودیانی که بموقع به تکالیف قانونی خود عمل می کنند، یک اصل و ضرورت است، اظهار داشت: با برنامه ریزی های به عمل آمده، اجازه سوء استفاده به کسانی که به اشکال مختلف درصدد فرار مالیاتی یا اجتناب از پرداخت مالیات هستند را نمی دهیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر ضرورت مبارزه جدی با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید برای برقراری عدالت مالیاتی اظهار داشت: با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که کمک شایان توجهی به هوشمند شدن فرآیندها و تشخیص عادلانه و واقعی درآمد اشخاص می نماید، فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به پیگیری های انجام شده جهت تحولات بنیادین در زیرساخت های فناوری اطلاعات و ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی اظهار داشت: با افزایش اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی طی دوره اخیر چند باند و شبکه بزرگ فساد و فرار مالیاتی نیز کشف شده و تعدادی از آنها اطلاع رسانی شده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد: فرار مالیاتی عموماً به سه شکل اساسی یعنی عدم ثبت نام به عنوان مؤدی مالیاتی، کتمان درآمد و ثبت هزینه های غیرواقعی صورت می پذیرد و باتوجه به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، عزم جدی و اراده قاطع سازمان امور مالیاتی و همکاری و تعامل دستگاه های نظارتی همچون قوه قضائیه و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری یک ضرورت است.

1401/06/30
21:47:11
5.0 / 5
3354
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس نو