تهدید روسیه برای قطع کامل عرضه گاز

تهدید روسیه برای قطع کامل عرضه گاز

لباس نو: روسیه همزمان با اقدام برای الحاق بخش بزرگی از مناطق اوکراین به خاک خود، تهدید کرد آخرین خط لوله گاز به هم پیمانان اروپایی اوکراین را قطع می کند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، مسکو در همه پرسی هایی که شتابزده سازماندهی و در مناطق تحت تصرف نیروهایش برگزار کرد، پیروزی های بزرگی را اعلام نموده است و آماده می شود تا چند روز آینده این مناطق را به خاک خود ضمیمه کند. سازمان ملل متحد این رای گیری را به عنوان یک اقدام غیرقانونی، محکوم نمود.

قیمت گاز در اروپا بعد از اینکه شرکت دولتی گازپروم روسیه هشدار داد ممکنست عرضه گاز به این منطقه بوسیله اوکراین را قطع کند، صعود کرد. گازپروم هشدار داد جریان گاز بوسیله اوکراین به سبب اختلاف حقوقی، در معرض خطر قرار دارد. اگر جریان گاز این مسیر متوقف شود، عرضه گاز به غرب اروپا قطع می شود و تنها گازی که بوسیله خط لوله ترک استریم ترکیه و برخی از کشورهای جنوب و جنوب شرقی اروپا ارسال می شود، می ماند. عرضه گاز روسیه بوسیله اوکراین، روز چهارشنبه ثابت بود اما سطح آن پایین تر از زمان قبل از جنگ بود.

این خبر بعد از سلسله اخبار مربوط به خرابکاری و نشت بزرگ گاز از خطوط لوله نورد استریم روسیه در دریای بالتیک، منتشر گردید. روسیه عرضه گاز از یکی از این مسیرها را در تابستان موقتاً متوقف کرد در صورتیکه خط لوله دیگر با وقوع جنگ، هنوز فعالیتش را شروع نکرده است.

قیمت پایه بازار گاز اروپا روز جاری حداکثر ۱۲ درصد صعود کرد که دومین افزایش روزانه متوالی بود. بهای معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آتی که قیمت پایه بازار اروپاست، ساعت ۸ و ۴۷ دقیقه بامداد چهارشنبه به وقت آمستردام، ۱۱ درصد افزوده شد و به ۲۰۶ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قیمتها روز سه شنبه بعد از اعلام خبر نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم و اعلام خرابکاری در این خطوط لوله از طرف مقامات اروپایی، ۷.۱ درصد افزایش داشتند. این وضعیت نگرانی از کمبود عرضه در آستانه نزدیک شدن به فصل زمستان را تشدید کرد و اقدامات کشورهای اروپایی برای پر کردن سریع تر مخازن گاز و محدود کردن مصرف را تضعیف کرد.

مسکو بعد از اینکه عرضه گاز به اروپا را طی ماه های اخیر به تدریج کم کرد، امیدوار است فشار بر اروپا که اکنون با قیمت های بالای انرژی و تهدید سهمیه بندی انرژی در زمستان امسال دست و پنجه نرم می کند را به حداکثر برساند. انتخابات اخیر ایتالیا و پیروزی اولین دولت راستگرا در این کشور از زمان جنگ جهانی دومی، این امید را در مسکو افزایش داده که عقیده عمومی در اروپا درحال تغییر است.

ماتئوش موراویه تسکی، نخست وزیر لهستان، روز سه شنبه اظهار داشت: این سیگنالی از طرف روسیه است و نشان میدهد روس ها می توانند به چه راه ها و مکانیزم هایی برای بی ثبات کردن بیشتر اروپا متوسل شوند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نمود بنظر می رسد نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم اقدام عمدی بوده و هشدار داد هر گونه اختلال عمدی زیرساخت انرژی اروپایی به هیچ وجه قابل قبول نیست و با پاسخ محکم و متحد روبرو می شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، مقرر است روز جمعه در مقابل قانونگذاران این کشور سخنرانی کند و پروسه الحاق مناطق تصرف شده اوکراین ممکنست ظرف چند روز آینده کامل شود.

منبع:

1401/07/06
13:06:33
5.0 / 5
190
تگهای خبر: قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو