بررسی استفاده از فرصت اقتصادی جام جهانی - ۴

فرصت جام جهانی برای اقتصاداستان های جنوبی

فرصت جام جهانی برای اقتصاداستان های جنوبی

لباس نو: جام جهانی در کنار اهمیتی که در بخش ورزش دارد ظرفیت های بی نظیر اقتصادی به وجود می آورد که کشورهای مختلف در رقابت برای تصاحب این فرصت ها هستند و در این میان نقش ایران کم رنگ است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - محمود نواصر: در فاصله اندک تا جام جهانی قطر، میلیونها بلیت فروش رفته است و اغلب کشورهای منطقه جهت استفاده از ظرفیت های جام جهانی قطر برنامه ریزی ویژه ای کرده اند؛ در این میان خوزستان یکی از مهم ترین استانهای اقتصادی و گردشگری کشور است که در زمینه های کشاورزی، صنعت و گردشگری استعداد بیشماری دارد.
خوزستان تنها استان کشور است که سه اتاق بازرگانی دارد و از سویی یک منطقه آزاد در این استان قرار دارد؛ همینطور با عنایت به شرایط جغرافیای خوزستان و وجود فرودگاه های بین المللی آبادان و اهواز و بنادر مهم و دارای امکانات مناسب، زیرساخت های حمل و نقل ترکیبی این استان آماده است تا برای مهم ترین رویداد ورزشی جهان بیشترین بهره را ببرد.
تاکنون برنامه مشخصی برای حضور فعالان اقتصادی خوزستان برای رویداد جام جهانی قطر اعلام نشده است
این در حالی است تابحال برنامه مشخصی برای حضور فعالان اقتصادی خوزستان برای رویداد جام جهانی قطر اعلام نشده است؛ رویدادی که فعالان اقتصادی قاره های دیگر به دنبال معرفی فرصت های کسب و کار خود هستند اما در خوزستان هیچ اقدامی برای بهره برداری از آن انجام نشده است.
یکی از نیازهای قطر در جام جهانی فوتبال، تامین مواد غذایی برای بیشتر از پنج میلیون توریست است؛ فرصتی که تولیدکنندگان صنایع غذایی ایران می توانند از آن برای صادرات عمده محصولات خود استفاده نمایند و به علت بالا بودن کیفیت صنایع غذایی ایران به صورت معمول کشورهای عربی همچون قطر مشتاق استفاده از این محصولات هستند.
دغدغه تجار برای انتقال کالا رفع شود
۹۰ درصد تجارت قطر توسط بخش خصوصی صورت می گیرد که در این خصوص باید دغدغه تجار قطری برای تجارت با ایران برطرف شود، در تجارت بین المللی باید ترانسفر کالا و پول به سهولت صورت گیرد و درصورتیکه این امر محقق شود، زیرساخت اساسی تجارت فراهم شده و بخش خصوصی راهش را پیدا می کند.
مقرر شده نمایشگاه های کالاهای ایرانی در قطر برگزار گردد و فرش، صنایع دستی، لوازم مبلمان و ساختمانی در این مراکز عرضه می شود، همینطور ۲۴۰ شرکت قطری برای همکاری با شرکتهای ایرانی اعلام آمادگی کرده اند.

چنانچه قطر در زمان برگزاری مسابقات گرفتار کمبودی بخصوص در مواد غذایی شد؛ ایران می تواند کمبودهای احتمالی را برطرف و چالش رفع شود؛ همینطور ساختار حمل و نقل دریایی با مشارکت قطری ها تعریف شده و خط کشتیرانی از بندرعباس به بندر حمد برای قبل و حین و پس از جام جهانی بوجود آمده است.
ارتباط نزدیک ایران و قطر
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: میتوان عنوان نمود که تأثیر جام جهانی فوتبال بر معادلات تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری ملت های مختلف بیشتر از تأثیرات ورزشی آن است.
می توان عنوان نمود که تأثیر جام جهانی فوتبال بر معادلات تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری ملت های مختلف بیشتر از تأثیرات ورزشی آن است
امین فرطوسی خاطرنشان کرد: به واسطه برگزاری این رویداد مهم در همسایگی ایران، می شد با برنامه ریزی مناسب، سرمایه گذاری جامع و نیازسنجی اصولی در زمینه های مختلف گردشگری، اقتصادی و تجاری از این فرصت بهره برداری بهینه کرد.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر با تکیه بر این که خوزستان یکی از استان هایی است که می تواند بهترین استفاده را از ظرفیت های جام جهانی ببرد، اضافه کرد: از نگاه سیاسی روابط نزدیک کشورهای ایران و قطر نسبت به برخی دیگر از همسایگان این کشور و فضای دیپلماسی نزدیک این همسایه جنوبی، امکان مشارکت و بهره بردن از فرصت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است.
فرصت فعلی تکرار نمی شود
فرطوسی بیان نمود: با وجود زمان کم باقی مانده لازم است که یک برنامه ریزی مناسبی در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت خوزستان در جام جهانی ۲۰۲۲ صورت گیرد تا بیشتر از این از امکان بهره گیری این رویداد جهانی جا نمانیم، فرصتی که بطور قطع تا سالیان سال تکرار نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی در قطر بشکلی فراگیر و مؤثر وجود ندارد، توضیح داد: امکان تولید و برداشت محصولات کشاورزی مهمی چون گندم و میوه جات در این کشور وجود ندارد.
فرطوسی افزود: این امر در کنار توان اندک دیگر همسایگان در تامین کالاهای کشاورزی، فرصتی مهم و اساسی را برای تامین تقاضای بازار قطر به منظور این کالاهای مصرفی فراهم می آورد و خوزستان به علت ظرفیت عظیم کشاورزی می تواند نقشی محوری را در این حوزه داشته باشد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر اظهار داشت: با عنایت به فرصت کم باقی مانده، برنامه ریزی کوتاه مدت و مطالعه اجمالی همچون مشخص کردن نیاز بازار باید در دستور کار باشد.
فرطوسی تصریح کرد: باید با ایجاد کمیته ای فراگیر و تخصصی علاوه بر ایجاد بستر مشارکت فعالان اقتصادی در خوزستان نیز تورهای جام جهانی تشکیل شوند تا جذب گردشگران در طیفی وسیع و با قیمت های مناسب صورت گیرد.
خوزستان شرایط پشتیبانی جام جهانی را دارد
نماینده مردم آبادان در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: خوزستان یک استان مهم اقتصادی در کشور است که باید یک برنامه جامع داشته باشد.
شرایط آب و هوایی یکسان خوزستان با قطر و همینطور برگزاری رویدادهای بزرگ ملی و بین المللی در این استان زمینه برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است
سیدمحمد مولوی، رقابت های جام جهانی قطر را یک فرصت مهم برای اقتصاد خوزستان قلمداد کرد و اظهار داشت: فرصت خوبی برای صنایع خوزستان بخصوص در حوزه صنایع غذایی به وجود آماده که باید تدابیر لازم برای سهولت تامین مواد غذایی جام جهانی از راه تولیدات این استان فراهم گردد.
نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: شرایط آب و هوایی یکسان خوزستان با قطر و همینطور برگزاری رویدادهای بزرگ ملی و بین المللی در این استان زمینه برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است.
مولوی تصریح کرد: لازم است که استاندار خوزستان و مدیران کل استانی به صورت سریع تمهیدات لازم را در این خصوص اتخاذ کنند.
خستگی فعالان اقتصادی از شعار
امین دغاغله، فعال اقتصادی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: کارخانه های تولیدی آب معدنی، لبنیات و سایر کالاهای اساسی در خوزستان وجود دارد.
وی اضافه کرد: استاندار خوزستان بعنوان نماینده عالی دولت در این استان باید مطالبه به حق فعالان اقتصادی در خصوص تامین بخشی از بازار قطر را محقق کند.
این فعال اقتصادی در حوزه صنایع غذایی تصریح کرد: نخستین سفر رییس جمهور به خوزستان نشان دهنده توجه دولت به این استان مهم اقتصادی می باشد و استاندار باید در همین راستا گام بردارد.
دغاغله بیان نمود: بارها اعلام شده که فعالان اقتصادی سربازان خط مقدم شکست تحریم ها هستند ولی ما از شعار خسته شده ایم و نیازمند اقدام عملی از جانب دولت در خوزستان هستیم.
سهم مشارکت خوزستان در جام جهانی قطر؟
آنچه تابحال واضح است اقدام نکردن جدی از جانب استانداری خوزستان برای سرمایه گذاری در رقابت های جام جهانی قطر است.
استانداری خوزستان باید اعلام نماید تا این لحظه چند جلسه در جهت پشتیبانی از فعالان اقتصادی و صادرات مواد غذایی و کشاورزی برگزار کرده است.


منبع:

1401/07/12
09:30:37
5.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس نو