خاندوزی خبر داد؛

تحول بزرگ مالیات در دولت سیزدهم

تحول بزرگ مالیات در دولت سیزدهم

به گزارش لباس نو، وزیر اقتصاد اظهار داشت: کارنامه توفیقات نظام مالیاتی، یکی از یادگارهای دولت سیزدهم خواهد بود.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی مالیاتی ایران (اینتا)، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور با تقدیر از عملکرد یک ساله سازمان امور مالیاتی کشور در دولت مردمی اظهار داشت: گزارش عملکرد شش ماهه اول مالیاتی که در ایام اخیر دریافت کردم، در کنار عملکرد یکساله سازمان امور مالیاتی، گزارشی بسیار امیدوارکننده است. انتخاب جشنواره شهید رجایی درباب برتر اعلام شدن سازمان امور مالیاتی، کاملاً دقیق، کارشناسی و هوشمندانه و به سبب تدبیر مدیران و رییس کل سازمان در یک سال قبل بود که ما می توانیم با سربلندی در مورد کارنامه سال اول دولت در زمینه نظام مالیاتی صحبت نماییم. خاصیت مهم این دستاوردها و موفقیت های نظام مالیاتی این است که این کارنامه، کارنامه تحقق یافته ای است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با عنوان این مطلب که عملکرد بی نظیر نظام مالیاتی موجب شده، شاهد رکوردهایی باشیم که در سالهای اخیر بی سابقه بوده است و این یکی از مصادیق مهمی است که سازمان امور مالیاتی رقم زده است، اضافه کرد: خیلی از برنامه ها، قراردادها و کارهایی که در یکسال اخیر تحقق یافته، سال ها در سازمان امور مالیاتی در دست انجام بوده است، اما این که سازمان ظرف یک سال قبل پروسه بذر و دانه تا میوه را طی نماید اتفاق مهم و قابل توجهی است که در دوره تحولی اخیر محقق شده و سبب شده امروز از ارقام محقق شده صحبت نماییم.
خاندوزی افزود: این اجلاس و نشست ها فرصتی ایجاد می کنند تا بتوانیم، مسیر را بهتر طی می نماییم تا درباب چشم اندازی که به سمت آن حرکت می نماییم تا حد ممکن همگرا و هم نظر باشیم و فشارها و موانع که در راه اصلاح نظام مالیاتی وجود دارد ما را دلسرد نکند.
مالیات محوری ترین درآمد دولت
سعید توتونچی ملکی، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور، با اعلان اینکه سازمان مالیاتی در سال پیش رو محوری ترین سازمان در تامین درآمدهای دولت می باشد، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی در دوره ی جدید شروع به کار دولت مردمی در سال قبل با عملکرد ۱۱۳ درصدی، سال را به انتها رساند. در شش ماهه سال جدید نیز باتوجه به رشد ۷۰ درصدی درآمدهای مالیاتی مصوب نسبت به عملکرد سال قبل در ۶ ماهه اول بیش از ۵۰ درصد قانون بودجه مصوب ۱۴۰۱ تحقق یافته است. وی با اشاره به بی نظیر بودن عملکرد یک سال قبل سازمان امور مالیاتی در مقایسه با دوره های قبل، اظهار داشت: نیاز بود در یک اجلاس از مدیران کل و همه همکارانمان در سراسر کشور بابت عملکرد سال ۱۴۰۰ تقدیر شود. معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی با تأکید بر این که نظام مالیاتی به لحاظ اجرای دو قانون مهم و حیاتی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و قانون مالیات بر ارزش افزوده در مرحله حساسی است، اشاره کرد: برخی نکات و موضوعات فنی و تخصصی وجود دارد که هم ستاد سازمان باید با مدیران کل سراسر کشور در بین می گذاشت و هم نظرات مدیران کل را برای هماهنگی اجرای بهتر این قوانین دریافت می کرد. توتونچی ملکی در ادامه به تشریح اهداف برگزاری اجلاس پرداخت و بیان داشت: یکی از اهداف بررسی آمار و عملکرد سازمان و ادارات کل در شش ماهه نخست سالجاری بود. هر یک از واحدها باید نظرات تخصصی خودرا بیان کنند و عمدتا یک روز اول جلسه حول این مسائل اجرا شد. بخش دوم با برنامه ریزی برای نیمه دوم سال ۱۴۰۱ است تا مدیران کل نقاط ضعف و قوت خودرا داشته باشند و بتوانیم در سال ۱۴۰۱ هم سال پرباری داشته باشیم. وی گفت: مساله بعد آمادگی برای اجرای قانون های جدید است. تشریح اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و هم اندیشی در این خصوص مورد پیگیری قرار|گرفت. قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مقرر است از یک آبان رسماً عملیاتی شود و در فراخوان اول، مقرر است شرکت های بورسی رسماً ذیل سامانه مودیان بروند. طبیعتاً این مساله هماهنگی های اولیه و موضوعات فنی و تخصصی لازم داشت که مدیران مطرح می کردند. معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: مهم ترین شاخصه این جلسه ها تشریح مسائل در موضوعات مختلف است. وقتی یک برنامه ریزی به انجام می رسد، باید برای مدیران کل نیز تبیین شود و نظرات آنها نیز شنیده شود. او در آخر اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی سال بعد هم به لحاظ درآمدی جز سازمان های محوری در تامین مالی دولت خواهد بود. بررسی های مربوط به درآمدهای مالیاتی سال ۱۴۰۲ در نهادهای ذی ربط در حال انجام است. این اجلاس درحقیقت مقدمه ی ایجاد فضای همکاریهای منسجمی برای تحقق اهداف سازمانی است.

1401/07/12
22:39:10
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس نو