رئیس سازمان اموال تملیكی اعلام كرد؛

ثبت نام 23 هزار نفر برای خرید 1040 خودروی خارجی

ثبت نام 23 هزار نفر برای خرید 1040 خودروی خارجی

به گزارش لباس نو، رئیس سازمان اموال تملیکی اظهار داشت: در مزایده هزار و ۴۰ دستگاه خودرو به ارزش هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان، ۲۳ هزار و ۱۸۰ ثبت نام و ۱۳ هزار نفر پیشنهاد قیمت دادند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سید عبدالمجید اجتهادی در جلسه بازگشایی پیشنهادات عرضه شده در مزایده هزار و ۴۰ خودرو خارجی، ضمن اشاره به ورود رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه در تعیین تکلیف کالاهای رسوبی موجود در اموال تملیکی، اظهار نمود: خودرو های در ارتباط با پرونده مطرح در دادگاه انقلاب همچون کالاهای رسوب شده طی چند سال قبل در گمرکات بود.
رئیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در مورد پلاک گذاری این خودرو ها، اضافه کرد: این خودرو ها مشکلی پلاک گذاری نداشتند و مساله در ارتباط با ظن قاچاق بوده است. طی بازدید رئیس جمهور از انبار سازمان اموال تملیکی یکی از مواردی که مورد توجه قرار گرفت بحث نگهداری طولانی مدت خودرو ها بود.
وی افزود: بر همین مبنا با هماهنگی انجام شده، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در ۲۹ مرداد ماه سال جاری اعلام نمود که این هزار و ۶۲ خودروی خارجی باید به مزایده گذاشته شوند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دادستان تهران بعنوان ناظر در فرایند مزایده حضور داشت و سازمان های اجرایی دیگر همچون سازمان استاندارد، پلیس، گمرک و سازمان بنادر در این عرصه همکاری لازم را داشتند. در تصمیمی که دادگاه اعلام کرد، تعداد دستگاه ها هزار و ۶۲ دستگاه بود اما در موقع تحویل اسنادی مشخص شد که برخی از خودرو ها به صورت قانونی از قبل ترخیص شده بود، در نتیجه هزار و ۴۰ دستگاه در مزایده بارگزاری شد.
وی افزود: حدود ۵۸ دستگاه خودرو هم به علت مغایرتی که در اطلاعات خودرو ها وجود داشت از فهرست مزایده خارج شدند که این مورد سبب شد تا پارتی های آن دسته ابطال شود.
اجتهادی اظهار داشت: در ادامه ۹۸۲ دستگاه خودرو به ارزش هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان در مزایده قرار گرفت. در این مزایده تعداد بازدیدکنندگان از سایت ستاد دولت بیشتر از دو میلیون و ۱۷۸ هزار نفر و تعداد ثبت نام ها برابر با ۲۳ هزار و ۱۸۰ بوده است. افرادی که پیشنهاد قیمت دادند هم حدود ۱۳ هزار نفر بودند.
معاون وزیر اقتصادی اظهار نمود: همچون شرایط لازم بحث ضمانت نامه ۱۵ درصدی است که باید سپرده می شد. بخشی از ضمانت نامه ها (حدود هزار مورد) مشکل دارد که بر مبنای قانون این افراد حذف خواهند شد. ودیعه ای که سپرده شده است حدود سه هزار میلیارد تومان بوده است که نیمی از آن به صورت نقدی بوده است. بر مبنای مقررات بازگشایی آغاز خواهد شد.
در ادامه پوریانی حاکم شرع و عضو هیئت عالی نظارت هم اظهار داشت: بر مبنای جلسات برگزار شده مواردی همچون قیمت گذاری برخی از این خودرو ها در استان ها گرفتار موضوع هایی بود؛ بعنوان مثال یک خودرو پورشه ماکان ۳.۵ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود که در بازار قیمت بسیار بالاتری داشت.
وی اضافه کرد: امروز شاهد بازگشایی مزایده ها هستیم و بنابراین لازم است در این خصوص شفاف سازی شود. همینطور از جانب برخی مراجع قضایی احکامی به نفع صاحبان خودرو صادر گردیده است و لازم است در این مورد هم توضیحاتی عرضه شود.
پوریانی افزود: شاهد می باشیم که مردم رجوع می کنند و ابهامات امکان دارد سبب شود تا در آینده مشکلاتی برای قوه قضاییه و سازمان اموال تملیکی به وجود آید. به نقل از ایشان، در بازدیدهایی که انجام شد دیدیم که می شود مشکلات موجود سازمان اموال تملیکی با استفاده از ظرفیت دستگاه قضایی تا حدی برطرف شود.
اجتهادی رئیس سازمان اموال تملیکی در مورد مواردی که از جانب عضو هیئت عالی نظارت عنوان شد، توضیح داد: یکی از مواردی که در مورد آن بحث شد قیمت خودرو ها بود که در استان خوزستان مطرح بود. با رایزنی هایی که اتفاق افتاده است، قرار شد تا اگر نیازی به تغییر قیمت نباشد پارت مربوط ابطال شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه قانون مدنی هم دادستانی تهران در جریان مبحث قرار گرفته است، اضافه کرد: در این رابطه اعلام گردید که اگر مشکلی وجود دارد خودرو های دارای احکام از روند مزایده بیرون بروند اما تابحال پاسخی دریافت نکرده ایم.
معاون وزیر اقتصادی در مورد احتمال تبانی هم خاطرنشان کرد: با عنایت به تدابیر قاضی برای پیشگیری از تبانی در این مزایده شاهد حضور مداوم نماینده حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و دستگاه نظارتی بودیم، ازاین رو میتوان گفت اساساً امکان تبانی در این عرصه وجود نداشته است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بالغ بر ۸ هزار تماس با مرکز پاسخگویی سازمان اموال تملیکی در این زمان انجام شده است، اظهار داشت: همینطور آمار بازدید سایت بی سابقه بوده و به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد رسیدن است. بالغ بر ۱۲ هزار پیشنهاد برای این تعداد پارتی ارسال شد که شش هزار از پیشنهادات از جانب ۲۰ هزار ثبت نامی جدید بود است. برای ۲ هزار میلیارد تومان ارزش کارشناسی این خودرو ها هم ۳ هزار ودیعه قرار داده شد.

اجتهادی افزود: صرفا یک شخص حقیقی برای ۲۸۱ خودرو و یک شخص حقوقی هم برای ۲۵۸ خودرو درخواست ارسال کرده است. ۱۰ نفری که بیشترین پیشنهاد را عرضه کردند همگی از مزایده گران حرفه ای و قدیمی هستند که از قبل در سامانه حضور داشتند.


منبع:

1401/07/17
10:49:07
5.0 / 5
238
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو