نمایندگان مجلس در گزارش لباس نو مطرح كردند؛

جای خالی پشتیبانی از دانش بنیان ها در بودجه سنواتی

جای خالی پشتیبانی از دانش بنیان ها در بودجه سنواتی

به گزارش لباس نو، با وجود تاکید قانون بر حمایت همه جانبه از شرکتهای دانش بنیان برای تولید و عرضه نوآوری و فناوری اما حالا شرکتهای دانش بنیان با چالشی درمورد بیمه قراردادها روبه رو شده اند.به گزارش لباس نو به نقل از مهر با وجود تاکید قانون بر حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان برای تولید و عرضه نوآوری و فناوری اما حالا شرکت های دانش بنیان با چالشی درباب بیمه قراردادها روبه رو شده اند که بگفته فعالان این حوزه، عملاً تیشه محکمی به ریشه زیست بوم فناوری و شرکت های دانش بنیان می زند و دستیابی به اقتصاد دانش بنیان را دشوار می کند.
یکی از مشکلات شرکت های دانش بنیان مساله حق بیمه قراردادها با سازمان تامین اجتماعی است. برمبنای آماری که از شرکت های عضو انجمن گرفتیم، بزرگترین مشکل پیش روی در این مبحث، موضوع حق بیمه قراردادهای شرکت های دانش بنیان است که توسط تامین اجتماعی دریافت می شود. مشکلاتی نظیر بانکها و دغدغه مالیات را تا حدودی رفع کردیم اما درصد قابل توجهی از شرکتها با مساله حق بیمه قراردادها و بطور کلی مساله بیمه با تامین اجتماعی مشکل دارند.
سازمان تامین اجتماعی بخشنامه محور و دستورالعمل محور است و متأسفانه این سازمان به هیچ قانون، رویه، بخش نامه و دستورالعمل مصوب دولت تمکین نمی کند و تنها بخش نامه های داخلی خود سازمان را معیار قرار می دهد. از این جهت با این اوصاف شرکت های دانش بنیان با مشکلات زیادی با این سازمان دست به گریبان هستند.
در این خصوص، نماینده مجلس دهم اظهار داشت: در بودجه سال آینده باید حمایت های بیمه ای از شرکت های دانش بنیان حتما درنظر گرفته شود. عزت الله یوسفیان، کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس در گفت و گو با «مهر» با اشاره به ضرورت حمایت های بیمه ای از شرکت های دانش بنیان گفت: حمایت بیمه ای از شرکت ‎های دانش بنیان باید به قانون مصوب مجلس تبدیل گردد، چون هم اکنون قانون نیست اما باید با وجود ضرورت حمایت تمام قد از شرکت های دانش بنیان این مهم مدنظر مجلس قرار گیرد و به آن توجه بی شمار شود. به عنوان مثال، در مناطق محروم اگر کسی سرمایه گذاری کند تا مدتی از پرداخت مالیات معاف است و یا سرمایه گذاری در بعضی از مناطق آزاد تجاری، برخی معافیت ها را بدنبال دارد.
وی اظهار داشت: از آنجا که تامین اجتماعی یک صندوق محسوب شده و نیازمند کسب درآمد است از این جهت مخالفت هایی درباب معافیت حق بیمه قراردادهای برای دانش بنیان ها وجود دارد. در صورتیکه سازمان تامین اجتماعی بجای این که حق بیمه خودرا از کسب وکارها یا کارفرما دریافت کند از دولت گرفته تا بار مالی هم برای دوطرف نداشته باشد.
این کارشناس اقتصادی به ضرورت پالایش شرکت های دانش بنیان هم اشاره نمود و در این رابطه اظهارکرد: باید قبل از انجام هرگونه حمایتی شرکت های دانش بنیان پالایش شوند تا هرشرکتی که به اسم دانش بنیان تأسیس شده و تابلوی آنرا نصب کرده سبب هدر رفت منابع نشود. یعنی باید از شرکت های واقعی که به تولید دانش بنیان کمک می کنند، حمایت شود.
دولت با یک بخشنامه به دانش بنیان ها برای حق بیمه قراردادها کمک کند
یک نماینده مجلس اظهار داشت: در قانون تصویب شده مجلس موارد مفصلی برای پشتیبانی از این شرکتها وضع شده که اگر دولت بخشنامه مربوط به این قانون را تهیه و اجرا نماید مشکلات شرکت های دانش بنیان درباب مساله حق بیمه ای که تامین اجتماعی درباب قراردادها از این شرکتها دریات می کند، به آسانی حل می شود و همه ارگان ها همچون خود تامین اجتماعی موظف به تمکین و اجرای این قانون است.
غلامرضا شریعتی اندراتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «مهر» درباره ی مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان درباب پرداخت حق بیمه قراردادها به تامین اجتماعی اظهار داشت: پیش از شروع سال جدید در مجلس قانون نسبتاً جامعی برای شرکت های دانش بنیان مصوب شد تا این شرکتها در معاملات و مبادلاتشان با شرکتهای مختلف و دولت گرفتار مشکل نشوند.
وی در ادامه بیان کرد: در قانون تصویب شده مجلس موارد مفصلی برای پشتیبانی از این شرکتها وضع شده که اگر دولت بخشنامه مربوط به این قانون را تهیه و اجرا نماید مشکلات شرکت های دانش بنیان درباب مساله حق بیمه ای که تامین اجتماعی درباب قراردادها از این شرکتها دریات می کند، به آسانی حل می شود و همه ارگان ها همچون خود تامین اجتماعی موظف به تمکین و اجرای این قانون است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه درباره ی حمایت های مالیاتی از دانش بنیان هم متذکر شد: دانش بنیان ها شرکت های نوپایی هستند که توسط جوانان بدون سرمایه راه اندازی می شوند و یقیناً فعالیت این شرکتها در تولید ملی بسیار اثر گذار است. وقتی این شرکتها به تدریج رشد کنند و به سودهی برسند، در این شرایط دولت می تواند، در قبال تسهیلاتی که به به آنها داده در قالب مالیات از این شرکتها دریافتی داشته باشد اما دولت باید در ابتدای کار در بحث بیمه و مالیات از این شرکتها حمایت کند.
دولت برای حل مشکل حق بیمه شرکت های دانش بنیان لایحه بدهد
در عین حال، احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در گفت و گو با «مهر» درباره ی مشکلات شرکت های دانش بنیان با حق بیمه قرادادها اظهار داشت: به جهت مشکلات بیمه ای شرکت های دانش بنیان و غیر دانش بنیان با هم تفاوتی ندارند مگر این که معافیت قانونی برای آنها منظور شده باشد.
وی در ادامه درباره ی وضع معافیت برای شرکت های دانش بنیان در حوزه حق بیمه توضیح داد: مجلس هنوز دراین زمینه معافیتی برای شرکت های دانش بنیان منظور نکرده و این مساله مستلزم لایحه دولت می باشد و یا این که برای حل این مشکلات باید در قانون بودجه چیزی منظور می شد.
این نماینده مجلس در ادامه اشاره کرد: معافیت شرکت های دانش بنیان از پرداخت و یا تخفیف در حق بیمه قرادادها به این جهت که بار مالی برای دولت به وجود می آورد در قانون جهش تولید دانش بنیان هم که چند ماه پیش در مجلس مصوب شد، گنجانده نشده است.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اضافه کرد: این شرکتها تفاوتی با سایر شرکت هایی که در کشور فعالیت می نمایند تفاوتی ندارد و اگر بنا باشد برای شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی در نظر گرفته شود دولت باشد لایحه بیاورد. اما در مجموع باید تسهیل گری در حوزه فعالیت شرکت های دانش بنیان صورت بگیرد تا کار آنها روان و آسان صورت گیرد.


منبع:

1401/07/25
10:41:07
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس نو