اخطار رئیس کمیسیون انرژی در رابطه با ناترازی ها در حوزه انرژی

اخطار رئیس کمیسیون انرژی در رابطه با ناترازی ها در حوزه انرژی

به گزارش لباس نو، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: همه قوا باید بدانند ناترازی ها در حوزه انرژی تهدیدی هستند که در صورت عدم مدیریت به یک بحران امنیتی تبدیل خواهند شد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:
«نبود سرمایه گذاری در سالهای گذشته و تحریم جدی حوزه صنعت نفت و نبود منابع مالی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی منجر گردیده است که کشور با شرایط ناترازی روبه رو شود، اگر مجلس در برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۲ و بعد از آن فکر جدی نکند با بحران هایی بیشتر از پیش روبه رو خواهیم شد.
یکی از آثار مبحث ناترازی به صورت مستقیم در حوزه نیروگاه های برقی است، نیروگاه های برقی چه در تابستان و چه در زمستان با کاهش تأمین سوخت روبه رو هستند. در زمستان سال گذشته حدود ۱۹۰ میلیون مترمکعب کاهش و ناترازی گاز داشتیم. پیشبینی ما افزایش هشت درصدی این آمار در زمستان است که معادل بیشتر از ۲۳۰ میلیون مترمکعب کاهش گاز خواهد بود.
نیروگاه های برق آبی کشور که حدود ۱۲ هزار مگاوات تولیدبرق دارند و بیشتر در استان خوزستان فعال می باشند، به علت خشکسالی ها تقریبا همه آنها از مدار تولید برق خارج شده اند و امروز تعطیل هستند. یعنی مضاف بر ناترازی و نبود تأمین سوخت نیروگاه ها با مشکل نیروگاه های برق آبی هم روبه رو هستیم.
همه مسؤلان کشور به ناترازی و آثار منفی آن اذعان دارند. ناترازی گاز، تعطیلی کارخانه ها را در تابستان و زمستان به دنبال دارد. تعطیلی کارخانجات، بیکاری کارکنان، نبود تولید، نبود صادرات و ارزآوری را به دنبال دارد و در عمل زنجیره ای از مبحث های امنیتی، سیاسی و اجتماعی خویش را نشان داده است. امیدواریم در نشست سران قوا مبحث ناترازی ها مطرح شود تا همه قوا بدانند ناترازی ها تهدید هستند و در صورت مدیریت نشدن، به بحران های امنیتی تبدیل می شوند.»
منبع:

1401/07/29
14:07:42
5.0 / 5
225
تگهای خبر: توسعه , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لباس نو