تهاتر کالا میان ایران و پاکستان چطور اجرائی می شود؟

تهاتر کالا میان ایران و پاکستان چطور اجرائی می شود؟

لباس نو: در جریان سفر هیئت تجاری ایران به پاکستان، باتوجه به توافق رییس اتاق ایران با مدیران بانک مرکزی در خصوص تشکیل یک کمیته 10 نفره برای تهیه دستورالعمل اجرای تهاتر، از جانب ایران پیشنهاد شد که از این ظرفیت برای حل مشکل موجود نیز استفاده گردد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، هیات تجاری اتاق ایران به همراه سرکنسول ایران در کراچی با رییس سازمان توسعه تجارت پاکستان ملاقات کردند. در این جلسه بر لزوم تدوین دستورالعمل دقیق و کارشناسی درباره ی اجرای تهاتر، تعیین تعرفه ها و اصلاح ارزش گذاری های انجام شده روی کالاهای ایرانی، تاکید شد.
در ابتدای این جلسه احسان علی مانگی - رییس سازمان توسعه تجارت پاکستان -تصریح کرد: سطح مناسبات تجاری بین ایران و پاکستان مناسب نمی باشد. بدین سبب باید راه های جدید برای توسعه مناسبات پیدا نماییم. بطور قطع محصولات متنوعی وجود دارد که می توان روی تولید آنها سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم.
سازمان توسعه تجارت پاکستان زیرمجموعه وزارت تجاری بوده و دفاتری در شهرهای مهم پاکستان دارد. مقر اصلی آن در شهر کراچی است. اداره نساجی، کشاورزی، مواد معدنی، حلال، بازارهای بین المللی، اکسپو و تسهیلات تجارت و خدمات مدیریت، کارهای این سازمان را اداره می کنند. ماموریت های اصلی سازمان توسعه تجارت پاکستان توسعه تجارت، توسعه محصولات، تسهیل تجارت و توسعه فناوری اطلاعات است.
احسان علی مانگی اظهار داشت که این سازمان برای توسعه تجارت روی برگزاری نمایشگاه و رویدادهای تجاری متمرکز بوده و در این رابطه بخش های مختلف را مورد توجه قرارمی دهند.
در ادامه فعالان اقتصادی به بیان سئوالات و ابهامات خود در زمینه تجارت و سرمایه گذاری و چگونگی تسهیل امور گمرکی پرداختند.
همین طور حسن نوریان، سرکنسول ایران در کراچی به توافقاتی که در نشست این هیات با بانک مرکزی صورت گرفت اشاره نمود و یادآورشد: امکان استفاده از مکانیزم تعریف شده در آن نشست برای حل سایر مشکلات موجود در بخش صادرات و واردات بین ایران وپاکستان وجود دارد.
در ادامه بر لزوم متعادل شدن تراز تجاری بین ایران و پاکستان تاکید گردید. هم اکنون تراز تجاری بین دو کشور به نفع ایران مثبت است به شکلی که صادرات ایران به این کشور حدود دو برابر صادرات آنها به ایران برآورد می شود.
ارزش گذاری کالاهای ایرانی برای واردات به پاکستان موضوع دیگری بود که مورد توجه قرار گرفت. بگفته تجار ایرانی، هم اکنون نرخها کارشناسی شده تعیین نمی گردد و این سبب بالا رفتن مجموع ارزش کالاهای ایرانی در بازار پاکستان می شود.
بنا بر اعلام اتاق تجاری ایران، از آنجائیکه درباره ی موضوع تهاتر اتاق های تجاری زاهدان و کویته به عنوان هماهنگ کننده شناخته شدند، تاکید شد که نمایندگان دو اتاق در این کمیته ۱۰ نفره حضور داشته باشند.
منبع:

1401/08/07
08:57:02
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس نو