یك مقام مسئول اعلام كرد؛

اتصال پایدار شرکت انبارهای عمومی به سامانه جامع انبارها

اتصال پایدار شرکت انبارهای عمومی به سامانه جامع انبارها

به گزارش لباس نو، یک مقام مسئول با اشاره به مزایای صدور قبض الکترونیکی انبار اظهار داشت: همه کالاهای تجاری وارداتی به انبارهای عمومی می بایست شناسه یکتا قبض انبار سامانه جامع انبارها را گرفتن کنند.علی یوسف، مدیر فناوری اطلاعات شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، درباب الزام صدور قبض انبار الکترونیکی از ۱۰ آبان سالجاری به خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق تکالیفی که از سال ۹۲ برای انبارهای عمومی و خدمات گمرکی کشور تعریف شده است کلیه کالاهای تجاری وارداتی به انبارهای عمومی می بایست شناسه یکتا قبض انبار سامانه جامع تجارت را گرفتن کنند.
وی افزود: اطلاعات شناسه یکتا شامل این موارد است که کالا توسط چه کسی وارد شده، در کجا انبارش می شود و وزن و تعدادش به چه صورت است؛ این موارد در قالب حواله رسید اموال در هنگام ورود و خروج کالا به وزارت صمت اعلام می شود.
یوسف با اعلان اینکه انبارهای عمومی یک حلقه از زنجیره تجارت کشور است، اظهار داشت: از آنجا که سوداگر فقط با انبارهای عمومی طرف حساب نیست و دستگاه های دیگری هم در این رابطه وجود دارند می توان گفت تا جایی که به انبارهای عمومی گمرک مربوط است چالشی وجود ندارد.
این مدیر فناوری اطلاعات شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران اضافه کرد: موارد مطرح شده درباب عملکرد گمرک، مورد تائید وزارت صمت قرار گرفته است. همین طور در راستای صحت سنجی، موجودی انبار با سامانه داخلی گمرک و سامانه جامع انبارها مورد بررسی قرار گرفته که کاملاً با یکدیگر انطباق داشته اند.
وی شفاف سازی درباب موجودی کالاهایی که وارد کشور شده و به مراجع تحویل گیرنده کالا داده شده است را از مزایای قبض انبار و بی جک الکترونیکی عنوان نمود و اظهار داشت: البته یکی از مراجع تحویل گیرنده کالا انبارهای عمومی است و سایر مراجع شامل سازمان بنادر و دریانوردی، مناطق ویژه اقتصادی و انبارهای اختصاصی است که با خود گمرک قرارداد دارند.
یوسف اضافه کرد: مطابق با سامانه‎ جامعه انبارها که ذیل سامانه جامع تجارت وزارت صمت تشکیل شده می توان مواردی نظیر این که چه کالاهایی وارد کشور شده و طبق چه رویه ای ترخیص شده و از محوطه های گمرکی خارج شده است را متوجه شد.
وی درباب امکان عدم صدور شناسه یکتا برای یک کالا تشریح کرد: سامانه داخلی گمرک برای کالایی که بهر دلیلی (ایراد فنی یا اطلاعات) شناسه یکتا صادر نشده قفل است یعنی به هیج عنوان قبض انباری از سمت گمرک برای کالای مذکور صادر نخواهد شد.
بدون شناسه یکتا سامانه انبارها به هیچ عنوان قبض انبار صادر نخواهد شد
یوسف افزود: کالا بعد از ورود به کشور به انبارهای عمومی وارد می شود ولی بدون شناسه یکتا به هیچ عنوان قبض انبار آن کالا صادر نخواهد شد.
مدیر فناوری اطلاعات شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران اشاره کرد: ابتدا اطلاعات به سامانه جامع تجارت فرستاده شده و یک دفعه توسط سامانه انبارها بررسی می شود و در صورتیکه اطلاعات اشتباهی در این زمینه وجود داشته باشد، سامانه خطا داده و به کالا شناسه یکتا نمی دهد.
یوسف در آخر با اشاره به این که مصرف کننده اثر مثبت نهایی شفاف سازی را خواهد دید، اظهار داشت: اطلاعات ورود و خروج کالاها از گمرکات و انبارهای عمومی به سامانه جامع تجارت وزارت صمت ارسال می شود به عبارتی اطلاعات دقیق ورود و خروج کالاها تولید می شود و نتیجتاً از انجام خیلی از احتکارها جلوگیری شده و تجارت تسهیل می شود.


منبع:

1401/08/11
10:08:42
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو