معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی:

۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی شد

۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی شد

به گزارش لباس نو، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از شناسایی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مودی جدید اطلاع داد.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان مالیاتی، محمدتقی پاکدامن، در نشست هم اندیشی واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پول شویی در ادارات کل سازمان امور مالیاتی، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ و در قالب رویکرد تحول آفرینی شاهد رشد قابل ملاحظه ای در شناسایی مودیان جدید و شناسایی فرارهای مالیاتی بودیم.
وی اضافه کرد: یکی از علل مهم این امر ناشی از استفاده مؤثر از ظرفیت ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، رصد تراکنش های بانکی، ساماندهی دستگاههای پرداخت بانکی و واحدیابی های مؤثر و گزارش های فرار مالیاتی بوده و در نهایت طی سال گذشته، حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شد که از این تعداد، یک و نیم میلیون مودی سال جاری اظهارنامه داده یا فرم تبصره ماده (۱۰۰) ارسال کردند.
پاکدامن تاکید کرد: نظام مالیاتی هم اکنون می تواند برای مودیانی که اظهارنامه تسلیم نمی کنند، باتوجه به اطلاعاتی که در سامانه های مالیاتی در اختیار دارد، اظهارنامه برآوردی تولید نماید.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه فرار مالیاتی به طور عمده ریشه در عدم تمکین مودی دارد، اظهار داشت: برنامه ریزی برای انجام اقدامات جامع و اثرگذار در جهت کاهش اشکال مختلف عدم تمکین در این حوزه بسیار ضروری می باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه، عدم تسلیم اظهارنامه، کم ابرازی درآمد، بیش اظهاری هزینه و سوءاستفاده از معافیت های مالیاتی همچون اشکال مختلف عدم تمکین محسوب می شوند، اظهار داشت: واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پول شویی درصورتی که مبادرت به موقع و مؤثر داشته باشند، می توانند در کاهش عدم تمکین و مقابله با فرار مالیاتی بسیار نقش آفرین باشند.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: امروز در دنیا، افزایش تمکین مودی و ابراز مالیات از جانب مودی بسیار حائز اهمیت می باشد و جایگاه حسابرسی در فرآیند مالیات ستانی چندان پررنگ نیست؛ چون که در این کشورها اصولاً فرار از پرداخت مالیات بسیار پرهزینه است و مودیان اصولاً اجازه کتمان درآمد به خود نمی دهند.

1401/08/13
13:38:49
5.0 / 5
225
تگهای خبر: تولید , قانون , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو