وزیر صمت اعلام كرد:

تأمین مالی زنجیره ای ۳۰ هزار میلیاردی واحدهای صنعتی

تأمین مالی زنجیره ای ۳۰ هزار میلیاردی واحدهای صنعتی

به گزارش لباس نو، همدان وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تأمین مالی زنجیره ای رشد خوبی دارد، اظهار داشت: بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد از راه زنجیره ای تأمین مالی شده است.


سیدرضا فاطمی امین شنبه ۱۴ آبان در دیدار با فعالان اقتصادی استان همدان، با تاکید بر این که تأمین مالی زنجیره ای می‎ تواند به واحدهای تولیدی کمک زیادی کند، اظهار نمود: ۷۰ درصد تسهیلات باید مبتنی بر روش زنجیره ای پرداخت گردد.
وی ضمن اشاره به این که در شهریورماه سال جاری برای اولین بار مصوب کردیم ارگان های دولتی در صورت عدم پرداخت بموقع مطالبات گروههای تولیدی باید جریمه شوند، خاطرنشان کرد: شفافیت و رتبه بندی در بعضی از بخش های متولی انجام شده و به دنبال این هستیم به کل بخش صنعت و تجارت منتقل نماییم و خدمات خویش را برپایه رتبه بندی عرضه دهیم و معیارهایی بگذاریم که مورد نظر حاکمیت است.
وزیر صنعتف معدن و تجارت از آزادسازی واردات ماشین آلات معدنی اطلاع داد و مطرح کرد: تولید ماشین آلات معدنی سال جاری ۱۰۰ درصد رشد داشته است و ۵۰ درصد ماشین آلات معادن که تولید داخلی ندارد، می توانند وارد کنند.
وی با اشاره به اینکه مزایده ۵۳۰۰ فرصت معدنی از مهرماه شروع شده است، خاطرنشان کرد: در این مزایده ها قبلاً فقط اهلیت مالی درنظر گرفته می شد اما سال جاری امتیاز فنی هم اضافه کردیم به طوریکه متقاضی که فرآوری داشته باشد، شامل امتیاز فنی خواهد شد.
فاطمی امین ضمن اشاره به این که منابع خوبی در اختیار فعالیتهای معدنی قرار می گیرد، در رابطه با فعالسازی واحدهای تعطیل، بیان نمود: متأسفانه حداقل ۳۰ درصد از واحدهای تولیدی که به طور عمده تعطیل شدند، مشکل اهلیت سرمایه گذار دارد و به همین علت تعطیل شدند که به دنبال رونق خرید و فروش واحدهای تولیدی هستیم تا به این شکل این واحدها فعال شوند.
وی در رابطه با تأمین مالی واحدهای تولیدی هم بیان نمود: دو کار را از دیماه سال قبل آغاز کردیم به طوریکه تأمین مالی زنجیره ای یکی از این کارهاست که از سال قبل مصوب شده و رشد خوبی دارد و در چند ماه اخیر بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان از راه زنجیره ای تأمین مالی شده است.
فاطمی امین ضمن اشاره به پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورتحساب، افزود: بر این اساس تسهیلات مبتنی بر فاکتوری که صادر می شود به حساب فروشنده واریز می شود، بانک هایی که منابع را به حساب فروشنده واریز نمی کنند، تخلف است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این نوع تأمین مالی انقباض بانکها را حل می کند، اظهار نمود: اگر با موفقیت صورت گیرد به نفع تولیدکنندگانی است که می خواهند شفاف عمل کنند.
وی با تاکید بر توجه ویژه به واحدهای تولیدی نوپا، تصریح کرد: یکی از حوزه های صنعت اینست که به دنبال ایجاد واحدهای بزرگ با اشتغال بالاست در صورتی که باید واحدهای صنعتی کوچکی که استعداد بزرگ شدن را دارند، شناسایی کرد و خط ویژه ای برای آنها درنظر گرفت.
وی با اشاره به اینکه وضعیت تولید در کشور در مجموع خوب است، اذعان کرد: در بیشتر محصولات همچون لوازم خانگی، خودرو و فولاد رشد قابل توجهی داریم اما در مصالح ساختمانی و مواد غذایی مثل روغن خوراکی کاهش تولید وجود دارد که در مجموع وضعیت تولید خوب است.
فاطمی امین در انتها ضمن اشاره به عدم توازن منطقه ای، مطرح کرد: در بعضی از شهرها کمبود نیروی کار وجود دارد.
منبع:

1401/08/14
14:27:08
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو