انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران خواستار شد

عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا اصلاح گردد

عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا اصلاح گردد

لباس نو: انجمن فولاد ایران در نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به این که افزایش قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا، منجر به ایجاد ضرر و زیان قابل توجه کارخانه های فولادی خصوصاً فولادسازان کوچک و متوسط شده و برخی از این واحدها طی ماه های اخیر مجبور به توقف تولید و تعطیلی شده اند، خواهان اصلاح شرایط عرضه و تقاضای آهن اسفنجی شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بهرام سبحانی- رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران - در نامه ای به سیدرضا فاطمی امین (وزیر صنعت، معدن و تجارت) به موضوع افزایش قیمت آهن اسفنجی به عنوان شارژ فلزی اصلی در تولید فولاد طی ماه های اخیر اشاره کرده و خواهان سه موضوع کنترل اجرا و پایش کف عرضه ابلاغی به شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی، منع شرکت های تجاری از ورود به تالار اصلی و مجاز دانستن تولیدکنندگان فولاد به خرید این محصول در رینگ رقابتی و همین طور کاهش محدودیت های احتمالی بر مصرف گاز واحدهای احیاء مستقیم و فراهم کردن زمینه عرضه مکفی و تولید مستمر آهن اسفنجی در بورس کالا در ماه های آتی، شده است.
وی در نامه خود آورده است:
"پیرو مکاتبات گوناگون قبلی با حضرتعالی و معاونان آن وزارتخانه و همین طور بورس کالای ایران، همانگونه که پیش بینی می شد آهن اسفنجی به عنوان شارژ فلزی اصلی در تولید فولاد کشور طی چند ماه اخیر افزایش قیمت قابل توجهی داشته است؛ بطوریکه نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در بورس کالا از ۵۷ درصد در مرداد ماه به ۶۵ درصد در معاملات اخیر رسیده است!
با در نظر گرفتن هزینه های حمل، تبدیل و استاندارد ضایعات در پروسه ذوب فولاد، قیمت فروش فعلی شمش در بورس کالا سبب وارد آمدن ضرر و زیان قابل توجه به کارخانه های فولادی خصوصاً فولادسازان کوچک و متوسط می شود؛ کمااینکه برخی از این کارخانه ها بواسطه عدم توان تحمل زیان انباشته ماه های گذشته، مجبور به توقف تولید و تعطیلی شده اند که در مکاتبات قبلی این انجمن به اطلاع رسیده است.
بر این اساس و با توجه به این که با فرا رسیدن ماه های سرد سال، احتمال اعمال محدودیت های تامین گاز در کارخانه ها احیاء مستقیم وجود دارد، همین مسئله سبب کاهش عرضه و افزایش قیمت باردیگر آهن اسفنجی خواهد شد، خواهشمند است دستور فرمایید:
۱- کف عرضه ابلاغی به شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی به طور جدی کنترل، اجرائی و پایش شود.
۲- با توجه به کمبود شدید عرضه آهن سفنجی نسبت به تقاضا (کمتر از ۶۰ درصد)، شرکت های تجاری از ورود به رقابت در تالار اصلی منع شوند و تنها تولید کنندگان فولاد کشور (قوسی و القایی) مجاز به خرید این محصول در رینگ رقابتی باشند. تجار نیز فقط در مچینگ و در صورت عدم تقاضای واحدهای تولیدی بتوانند آهن اسفنجی را خریداری کنند.
۳- ضمن رایزنی با مسئولان ذی ربط در وزارت نفت و شرکت ملی گاز برای کاهش محدودیت های احتمالی بر واحدهای احیاء مستقیم و ایجاد هماهنگی بین شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی، زمینه عرضه مکفی و تولید مستمر آهن اسفنجی در بورس کالا در ماه های آتی سال فراهم آید. "
منبع:

1401/08/23
11:51:36
5.0 / 5
166
تگهای خبر: تولید , خرید , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لباس نو