خطر خشکسالی در کمین دیتاسنترهای مایکروسافت و متا

خطر خشکسالی در کمین دیتاسنترهای مایکروسافت و متا

به گزارش لباس نو، وضعیت خشکسالی در آمریکا وخامت بیشتری پیدا کرده و تأثیر بی حد و اندازه ای در مناطقی گذاشته است که میزبان اینترنت هستند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دیتاسنترها به علت مصرف بالای برق، حجم عظیم گرما را از راه سرورهایشان منتشر می کنند. آب ارزان ترین و متداول ترین روش استفاده برای خنک سازی دیتاسنترها به حساب می آید.

به گفته محققان دانشگاه ویرجینیا تِک، در مدت یک روز، یک دیتا سنتر متوسط امکان دارد ۳۰۰ هزار گالن آب برای خنک سازی خود مصرف کند که معادل مصرف آب توسط ۱۰۰ هزار خانه است. از هر پنج دیتا سنتر، یک دیتاسنتر از مناطق گرفتار تنش آبی در غرب آمریکا، آب مورد نیازش را تأمین می کند.

شرکت متا که سابق بر این با نام فیسبوک شناخته می شد، با آگاهی نسبت به ریسک تنش آبی در نیومکزیکو، یک برنامه آزمایشی در دیتاسنتر لوس لوناس اجرا کرد تا رطوبت نسبی را از ۲۰ به ۱۳ درصد کم کند و مصرف آب را کمتر کند. این شرکت از آن زمان، این برنامه را در همه دیتاسنترهای خود اجرا کرده اما مصرف کلی آب توسط متا، همچنان رو به رشد است و یک پنجم از آب مورد نیاز این شرکت پارسال از مناطقی تأمین شد که تنش آبی داشتند. متا آب را بازیافت می کند و سال گذشته، برای احیای آب بیشتر از میزان مصرف تا سال ۲۰۳۰ هدف گذاری کرد.

مایکروسافت هم تا سال ۲۰۳۰ برای "مثبت آب" شدن، هدف گذاری کرده است. برد اسمیت، رئیس مایکروسافت گفته است: خبر خوب اینست که این شرکت سالهاست در این فضا به نوآوری مشغول است؛ ازاین رو ما می توانیم حدودا همه آبی که در دیتاسنترهایمان مصرف می نماییم را باردیگر به چرخه مصرف برگردانیم. در مناطقی که بارندگی دارند مانند شمال غرب پسیفیک که مقر مایکروسافت در سیاتل است، آب باران از سقف جمع آوری می شود. در مناطقی که بارندگی وجود ندارد مانند آریزونا، این شرکت تکنیکهای جمع آوری را طراحی نموده است.

هر چند شرکتهایی که دیتاسنتر دارند می توانند این اقدامات را انجام دهند اما دیتاسنترهایی که توسط مشتریان مختلف اجاره می شوند، توسط شرکتهای سرمایه گذاری خصوصی خریداری می شوند که به دنبال املاکی با نرخ رشد بالا هستند. هم اکنون حدود ۱۸۰۰ دیتا سنتر میزبانی کننده سرور در آمریکا وجود دارند و شمار آنها رو به رشد است چونکه یکی از بخشهایی به شمار می روند که سوددهی بالایی برای سرمایه گذاران دارند.

بر اساس گزار شبکه خبری سی ان بی سی، اما ریسک خشکسالی در آمریکا بدتر می شود. بیشتر از نیمی از آمریکا (۵۰.۴۶ درصد) و بیشتر از ۶۰ درصد از ۴۸ ایالت این کشور، در وضعیت خشکسالی بسر می برند که ۹ درصد افزایش نسبت به یک ماه پیش نشان داده است.

منبع:

1401/08/27
13:33:33
5.0 / 5
121
تگهای خبر: اینترنت , خرید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس نو