آغاز فروش اوراق ارزی بانک مرکزی تا حداکثر 4000 دلار

آغاز فروش اوراق ارزی بانک مرکزی تا حداکثر 4000 دلار

لباس نو: فروش اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی که سه ماهه و معاف از مالیات، صفر بودن حق الوکاله تسویه نقدی (ریالی) و همینطور امکان تحویل فیزیکی ارز از خاصیت های آن است از فردا شنبه ۲۸ آبان شروع می شود.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، به منظور گسترش و تسهیل استفاده از ابزارهای مالی در شبکه بانکی کشور، بانک عامل (بانک ملی ایران) از فردا شنبه ۲۸ آبان مجاز است به نیابت از بانک مرکزی نسبت به عرضه «اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» اقدام نماید. ناشر اوراق، بانک مرکزی از راه بانک عامل است و اوراق با نام، تنها و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی ایرانی بالاتر از ۱۸ سال و تاریخ انتشار و سررسید آن به ترتیب ۲۵ /۸ /۱۴۰۱ و ۲۵ /۱۱ /۱۴۰۱ خواهد بود. ‏ حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی به ترتیب معادل ریالی ۱۰۰۰ دلار و ۴۰۰۰ دلار است. ضمناً باتوجه به محدودیت عرضه اسکناس کمتر از ۱۰۰ دلار، مبالغ گواهی های مزبور مضاربی از معادل ریالی ۱۰۰ دلار قابل عرضه و بازخرید خواهد بود. ‏پرداخت وجه اوراق در زمان انتشار تنها به «ریال» خواهد بود. بانک مرکزی به وکالت از خریداران اوراق، نسبت به تأمین ارز (دلار) و نگهداری آن تا زمان سررسید اوراق اقدام می کند. اوراق توسط بانک عامل به نیابت از بانک مرکزی قابل بازخرید پیش از سررسید طبق بند (۹) خواهد بود. دارندگان اوراق در سررسید، می توانند یکی از روش های زیر را انتخاب کنند: الف) پرداخت حق الوکاله مذکور در تبصره ذیل این بند و دریافت اسکناس ارز (دلار) از بانک عامل تسویه نقدی (ریالی) که در این صورت حق الوکاله ای دریافت نخواهد شد. نرخ حق الوکاله معادل هفت درصد (۷٪) مبلغ ریالی در زمان سررسید مذکور در بند (۷) خواهد بود. مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان بازخرید، سررسید و انتشار اوراق، نرخ پایانی روز قبل دلار توافقی (اسکناس) است. نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی (اسکناس) بازار متشکل معاملات ارزی (میانگین موزون معاملات نماد دلار توافقی روز قبل) در پایگاه اطلاع رسانی شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir قابل مشاهده می باشد. بانک عامل مکلف است به صورت هفتگی منابع ریالی حاصل از فروش این اوراق را بعد از انجام هماهنگی لازم با اداره عملیات ارزی این بانک، به حساب های معرفی شده نزد اداره معاملات ریالی بانک مرکزی واریز نماید در صورت درخواست دارنده اوراق در خصوص بازخرید اوراق، بانک عامل موظف است طبق جزو (ب) بند (۶) و بر مبنای ترتیبات بند (۷)، نسبت به تسویه حساب با دارنده اوراق در همان روز اقدام نماید. در صورت رجوع نکردن صاحب اوراق در سررسید، بانک عامل موظف است ریال حاصل از تسویه اوراق مزبور را بر اساس مفاد جزو (ب) بند (۶) و بند (۷) محاسبه و به حساب ریالی شخص که در زمان خرید اوراق معرفی کرده، واریز نماید. بعد از انجام تسویه حساب با صاحبان اوراق در روز سررسید یا قبل از آن حسب ترتیبات بندهای (۶) و (۷)، بانک عامل موظف است به منظور وصول وجوه پرداختی به دارندگان اوراق از این بانک، نسبت به ارسال گزارش معاملات در مقاطع هفتگی به «اداره عملیات ارزی» (روز دوشنبه هر هفته)، اقدام نماید. ترتیبات اجرایی این بند، توسط اداره مذکور ابلاغ خواهد گردید. بانک عامل مکلف است به منظور دریافت مبالغ ریالی و ارزی پرداخت شده به دارندگان اوراق در سررسید (حسب ترتیبات بندهای (۶) و (۷)) اطلاعات مربوطه را‏ به اداره عملیات ارزی اعلام نماید. اوراق مبحث این بخشنامه به استناد ماده (۲۹) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور معاف از مالیات خواهند بود.
کارمزد عاملیت بانک عامل برای فروش، بازخرید و تسویه اوراق به صورت جمعی تعیین و متعاقباً توسط اداره حسابداری کل و بودجه محاسبه و به حساب بانک عامل واریز خواهد شد.
اوراق از راه سامانه سیما متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه و بازخرید می شود و انجام معاملات ثانویه اوراق امکان پذیر نیست.
همینطور لازم است ضمن عرضه مفاد ضوابط به شرح بندهای فوق به خریداران اوراق، «تعهدنامه التزام به ضوابط اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی» هم از ایشان دریافت می شود.


منبع:

1401/08/29
18:49:59
5.0 / 5
636
تگهای خبر: تولید , خرید , دلار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لباس نو