بنگاه ها سوت و کورند!

بنگاه ها سوت و کورند!

به گزارش لباس نو، بررسی های میدانی از ادامه رکود بازار مسکن در آذرماه ۱۴۰۱ حکایت دارد و کمتر کسی حتی برای اطلاع از قیمتها به دفاتر املاک رجوع می کند.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، سایه رکود همچنان بر بازار مسکن سنگینی می کند. مشاوران املاک از کسادی معاملات و ثبات نسبی قیمتها می گویند. با اینحال بنظر می رسد در بعضی مناطق جنوبی تهران قیمتها اندکی تغییر کرده است. واسطه های ملکی در جنوب تهران می گویند که با وجود رکود بازار، فروشندگان حاضر به کاهش قیمت نیستند و حتی بعضی از مالکان تحت تأثیر انتظارات تورمی، نرخ ها را بالا می برند.
با گذشت هشت روز از آذرماه هنوز گزارش رسمی تحولات آبان ماه بازار مسکن شهر تهران از جانب مرکز آمار و بانک مرکزی ارائه نشده است. بنظر می رسد نرخ رشد قیمت در ماه گذشته در حد ۲ درصد باشد. از سوی دیگر تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ در مناطق جنوبی تهران بیشتر از شمال پایتخت است. همین مسئله سبب شده تا میزان رشد قیمت در جنوب بیشتر از شمال تهران باشد.
در یک سال قبل نرخ رشد قیمت خانه در منطقه ۱۰ که بیشترین تقاضا را در جنوب تهران به خود اختصاص می دهد ۶۰ درصد بوده است. منطقه ۱۴ با رشد ۴۹ درصد مواجه بوده و میزان افزایش قیمت در منطقه ۱۵ به ۵۴ درصد می رسد؛ در حالیکه متوسط افزایش قیمت در شهر تهران بر مبنای معاملات مهرماه ۳۸ درصد اعلام گردید.


مشاوران املاک عنوان می کنند بخش قابل توجهی از تورم بازار مسکن در مناطق جنوبی تهران طی هشت ماه اخیر اتفاق اتفاده است. یکی از واسطه های ملکی در جنوب شرقی تهران به ایسنا اظهار داشت: پس از عید نرخ ها مرتبا به روز می شد. در منطقه ی ۱۴ تقاضا برای واحد نوساز، بالاست؛ چون ساخت و ساز کم شده است. افزایش قیمت مصالح ساختمانی هم سبب رکود ساخت و ساز شده و هم نرخ ها را بالا برده است.
وی ادامه داد: برخی از مردم که حتی سرمایه گذار حرفه ای نیستند و بودجه ای در حد یک میلیارد تومان داشته اند مبادرت به خرید آپارتمان در مناطق جنوبی تهران کرده اند. این مورد در یک سال قبل تشدید شده و به رشد قیمت در جنوب تهران انجامیده است. در این گزارش قیمت های پیشنهادی روز مسکن در تهران را مشاهده می کنید. مقایسه قیمتها با سال قبل از افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصد حکایت دارد. در مناطق جنوبی تهران بیشترین عرضه آپارتمان در ارتباط با منطقه ۱۰ است و منطقه ۱۴ در رتبه بعدی قرار دارد.
با ورود به فصل پاییز و کاهش جابه جایی ها رکود بازار مسکن هم سنگین تر شده است. کسی برای سوال کردن قیمت هم به دفاتر املاک سر نمی زند. بخش قابل توجهی از متقاضیان مصرفی باتوجه به تغییرات قیمت مسکن و آگاهی از نرخ ها رغبت چندانی برای رفتن به دفاتر املاک و آگاهی از قیمت های جدید ندارند.
مهرماه سال جاری نرخ رشد ماهیانه قیمت با ۱.۲ درصد افزایش به صفر متمایل شده و معاملات با حدود ۵۴۰۰ فقره به پایین ترین میزان خود امسال رسیده است. هم اکنون طبق شاخص بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان و بر مبنای شاخص مرکز آمار ۴۶.۴ میلیون تومان است. از سوی دیگر به سبب شرایط موجود جامعه انتظارات تورمی در قسمت مسکن کم شده و زمینه برای ورود تقاضای مصرفی برقرار است. گزارش قیمت آبان ماه شهر تهران هنوز ارائه نشده است.1401/09/08
15:02:48
5.0 / 5
400
تگهای خبر: خرید , ساختمان , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو