وزیر اقتصاد:

رویکرد دولت، محدود کردن ویژه خواری و گسترش منفعت مردم است

رویکرد دولت، محدود کردن ویژه خواری و گسترش منفعت مردم است

به گزارش لباس نو، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: رویکرد عملی دولت سیزدهم تا حد ممکن محدود کردن ویژه خواری ها و گسترش منفعت مردم و سودآوری برای تولیدکنندگان نسبت به گذشته است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی در میزگرد تبیین اثرات عرضه خودرو در بورس کالا در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار نمود: باید دسترسی ها و قیمت گذاری های منصفانه برای مصرف کننده و مردم که سمت مهم تقاضای صنعتی و محصولات تولیدی کشور را می سازند فراهم گردد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: گاه به بهای سودآور شدن بیشتر بتولیدکنندگان انصاف برای قیمت گذاری سمت مردم را فراموش می نماییم یا برعکس یعنی این که دولت ها به علت کشش و تمایلی که به سمت مردم دارند افق های سودآوری را برای تولیدکنندگان می بندند؛ ازاین رو از نظر ما پیدا کردن راه میانه شاه راه حرکت به سمت پیشرفت و عدالت است.
وی افزود: در این راه مقابله کردن با کسب درآمدهای ناشی از غیرتولید نه به هدف اول که سودآوری تولید است نه به دسترسی منصفانه مردم و قیمت مناسب منجر می شود.
خاندوزی افزود: در هر دوی این اهداف باید با سازوکارهایی که ویژه خواری را در کشور گسترش می دهد، مقابله نماییم. این اتفاق می تواند در دل ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی رخ دهد یا در فلان سیاست صنعتی که جمعی را بخصوص خواری سوق می دهد و یا این که در سیاست قیمت گذاری بعضی از کالاهایی باشد که در نظام توزیع سنتی، مندرس و ناکارآمد ما حضور دارند و این شبکه ها بیشتر از آن تغذیه می کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در مجموع رویکرد عملی دولت سیزدهم تا حد ممکن محدود کردن ویژه خواری ها و گسترش منفعت مردم و سودآوری برای تولیدکنندگان نسبت به گذشته است.
خاندوزی اظهار نمود: در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، تولید کمتر از ظرفیت های موجود، محصول سیاست های کلان و نادرست است و در همین راستا برای رشد تولید و اشتغال باید سیاست های صحیح اتخاذ شود. همینطور دسترسی منصفانه و قیمت گذاری منصفانه برای مردم و مصرف کننده و تولیدکننده از لزوم های تحقق این مهم هست. نکته ی دیگری که باید مدنظر قرار گیرد اینست که نباید در حق مصرف کننده اجحاف شود، و هم زمان نباید به خاطر مصرف کننده، با اعمال سیاست های دستوری چشم انداز تولید را تیره و تار کرد.
وی تصریح کرد: اگر سازوکارهای کم هزینه و پر منفعت تر از سازوکارهایی که سالهای قبل آزموده ایم وجود دارد، ما استقبال می نماییم و پذیرای آن هستیم. در مبحث عرضه خودرو در بورس کالا، منتقدین راهکار بدیل پیشنهاد کنند نه این که به روش های اشتباه گذشته رجوع نماییم. ازاین رو باید تحلیل های دقیق را جایگزین تحلیل های غلط و سطحی نماییم و به اتکای آن تصمیمات صحیح بگیریم.

1401/10/27
10:59:12
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو