با اعلام سود ۵۹ میلیارد دلاری اكسون

رکورد سوددهی غول های نفتی غربی شکسته شد

رکورد سوددهی غول های نفتی غربی شکسته شد

لباس نو: اکسون موبیل در سال 2022، به سود خالص 59 میلیارد دلار دست یافت و سال گذشته، ساعتی بیش از 6.7 میلیون دلار به خانه برد که یک رکورد تاریخی برای صنعت نفت غرب شمرده می شود.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، پیش بینی شده است غول های نفتی تحت تاثیر قیمت های بالا و افزایش تقاضا، رکورد سالانه سود خودرا شکسته و مجموعا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سود را گزارش کنند. این رقم کم سابقه، انتقادها از صنعت نفت را تجدید کرده و درخواستها برای وضع مالیات بر سود بادآورده این شرکت را در کشورهای بیشتری برانگیخته است.

نتایج مالی سال ۲۰۲۲ اکسون، بالاتر از رکورد ۴۵.۲ میلیارد دلار سود خالصی بود که این شرکت در سال ۲۰۰۸، هنگامی که قیمت نفت به ۱۴۲ دلار در هر بشکه (۳۰ درصد بالاتر از قیمت سال گذشته) صعود کرده بود، کسب نمود. کاهش چشم گیر هزینه در دوران پاندمی کووید، به درآمدهای هنگفت سال قبل کمک کرد.

کاترین میکلز، مدیر مالی اکسون به رویترز اظهار داشت: مجموع درآمد و نقدینگی به شکل چشمگیری برمبنای سال به سال افزایش داشت. این درآمد بالا تحت تاثیر بازارهای قوی، تولید قوی و کنترل هزینه خوب حاصل شد.

اکسون اعلام نمود در درآمدهای سه ماهه چهارم، ۱.۳ میلیارد دلار هزینه به سبب مالیات بر درآمد اضافی اتحادیه اروپا متحمل شده است. این شرکت آمریکایی از اتحادیه اروپا شکایت کرده و مدعی است که مالیات مذکور، فراتر از اختیارات قانونی اش بوده است.

این نتایج مالی ممکنست رویارویی دیگری با کاخ سفید را به همراه داشته باشد. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، جمعه گذشته شرکت های نفتی را به سبب ریختن پول به جیب سهامداران بجای تولید، نکوهش کرد.

اکسون، جریان نقدی فعالیت هایش را از ۴۸.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به ۷۶.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش داد.

این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته، ۱۴ میلیارد دلار سود ناخالص داشت که ۶۰ درصد بیش از زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ بود اما ۲۵ درصد نسبت به سه ماهه سوم کاهش داشت برای اینکه قیمت نفت پایین آمد و برخی از پایگاه های تولید این شرکت با اختلال مربوط به برودت هوا روبرو شدند.

سود خالص اکسون به ازای هر سهم این شرکت، ۳.۰۹ دلار بود که کمتر از نرخ ۳.۳۲ دلار پیش بینی شده توسط شرکت زاکس فایننشیال بود.

هزینه اکسون در پروژه های جدید نفت و گاز، طی سال میلادی گذشته ۳۷ درصد رشد کرد و به ۲۲.۷ میلیارد دلار رسید.

بر اساس گزارش رویترز، نتایج مالی اکسون زودتر از شل، بریتیش پترولیوم و توتال انرژیز منتشر گردید.

منبع:

1401/11/12
08:55:23
5.0 / 5
319
تگهای خبر: تولید , دلار , صنعت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس نو