منبع جدیدی كه جای نفت ونزوئلا را می گیرد

منبع جدیدی كه جای نفت ونزوئلا را می گیرد

لباس نو: تحریم های آمریكا مقابل صنعت نفت ونزوئلا، عرضه گریدهای نفتی سنگین و مدیوم را محدود كرده و خریداران را به یافتن منابع جایگزین نفت سنگین ونزوئلا واداشته است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، پالایشگاه ها در آمریكا و اروپا در حال جایگزین كردن نفت ونزوئلا با نفتی هستند كه حوالی این كشور تولید می شود. چین هم كه بزرگترین واردكننده نفت جهان و عامل كلیدی در رشد تقاضا محسوب می شود، برای پر كردن قسمتی از شكافی كه در تأمین نفت به وجود آمده، به همسایگان ونزوئلا چشم دوخته است.
برزیل بعنوان یك برنده بزرگ در تحریم های آمریكا مقابل ونزوئلا ظاهر شده و صادرات نفت خود به چین را در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ افزایش داد. بر اساس گزارش شركت " آی اچ اس ماركیت"، انتظار می رود فروش و سهم بازار برزیل در چین رشد بیشتری پیدا كند برای اینكه این كشور به همراه آمریكا از معدود تولیدكنندگان غیراوپك هستند كه قادرند تولیدشان را در كوتاه مدت به میزان قابل توجهی بالا برند.
با این وجود تولید و صادرات نفت برزیل در ماه های اخیر نوسان داشته و آمار بعضی از ماه ها پایین تر از برآورد تحلیلگران بوده است.
اگر برزیل به رشد تولید نفت كه سازمان های بزرگ پیش بینی می كنند، نائل شود می تواند در با ارزش ترین بازار هر كشور تولیدكننده نفت یعنی چین، جای پایی پیدا كند.
با تحریم شدن نفت ونزوئلا، اولین گزینه برای خریداران نفت سنگین و مدیوم اوپك خواهد بود كه عمدتاً از طرف تولیدكنندگان خاورمیانه عرضه می شود. با این وجود تولیدكنندگان خاورمیانه تولید این گریدها را در امتداد اجرای توافق كاهش تولید اوپك پلاس محدود كرده اند. همین طور صادرات نفت سنگین ایران تحت تحریم های آمریكا قرار دارد. كانادا هم مشكلات خاص خودرا دارد كه ظرفیت تولید این كشور را محدود كرده است و نمی تواند از كمبود گریدهای سنگین تر در بحبوحه تحریم های آمریكا مقابل ونزوئلا بهره برداری كند. بدین سبب كانادا وارداتش از برزیل را افزایش داده است.
شركت دولتی پتروبراس برزیل اعلام نموده كه چین دو سوم از صادرات نفت خام این شركت در سال قبل را جذب كرد.
بر اساس گزارش شركت " آی اچ اس ماركیت"، برزیل در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ بیشتر از ۵۰۰ هزار بشكه در روز نفت مستقیماً به چین صادر كرد. با در نظر گرفتن صادرات به بخش های دیگر آسیا كه بعداً به چین صادر شده اند، صادرات نفت برزیل به این كشور در سه ماهه اول حدود ۵۰ درصد رشد كرده است.
با عنایت به پیش بینی های مربوط به رشد تولید برزیل، صادرات این كشور به چین امكان دارد در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ افزایش بیشتری پیدا كند.
با این وجود به دنبال تحریم ها مقابل ونزوئلا، چین ناچار خواهد بود برای گرید نفتی "لولای" برزیل با سایر واردكنندگان همچون آمریكا رقابت كند.
گرید نفتی "لولا" اخیراً پرطرفدار شده و پالایشگاه های چینی "لولا" را به سایر گریدهای نفتی برزیل ترجیح می دهند اما به میزان فزاینده ای گرید مدیوم سنگین جدید " بوزیوس" را خریداری می كنند.
طبق گزارش اویل پرایس، گزارش های اخیر آژانس بین المللی انرژی و اوپك نشان داده است تولید نفت برزیل امسال بیشتر از ۳۰۰ هزار بشكه در روز رشد می كند و برزیل سپس آمریكا دومین رشد بالای عرضه در بین تولیدكنندگان غیراوپك را خواهد داشت.
با این وجود تولید نفت برزیل در ژانویه و فوریه امسال به سبب فعالیت های تعمیراتی و بالاتر بودن افت میادین قدیمی در مقایسه با تولید جدید، كاهش پیدا كرد.1398/01/30
13:52:54
5.0 / 5
4788
تگهای خبر: تولید , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو