پیشنهادات یك اقتصاددان برای عبور از تحریم

پیشنهادات یك اقتصاددان برای عبور از تحریم

به گزارش لباس نو رئیس بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر كرمان در زمینه پیشنهاد اینكه دیگر ارز 4200 تومانی به كالاهای اساسی داده نشود، عنوان كرد: اختصاص ارز 4200 تومانی به كالاهای اساسی فقط رانت و فساد ایجاد كرد و به جای آن كه در زندگی مردم اثر بخش باشد، ضد رفاه مردم شد و مردم كالای با قیمت پایین در جامعه دریافت نكردند، درنتیجه به نظر می آید كه این ارز برای یكسری شركت ها یا توزیع كنندگان رانت ایجاد كرد كه بطور قطع این روش درست اقتصادی نبود.


دكتر "علیرضا شكیبایی" در گفتگو با خبرنگار ایسنا، در مورد عواقب به صفر رسیدن صادرات نفت ایران اظهار داشت: اگر صادرات نفت ایران به صفر برسد، درآمدهای ارزی و ریالی دولت در این خصوص كاسته می شود، بنابراین بایستی دولت تمهیداتی برای جایگزینی این نوع درآمدهای خود داشته باشد تا با بحران مواجه نشود.
وی از اجبار دولت در كاهش هزینه ها و صرفه جویی در بخش های دولتی سخن به میان آورد و بیان كرد: دولت بایستی صرفه جویی در بخش های دولتی را در دستور كار خود قرار دهد و هم چنین بایستی دنبال درآمدها و منابع دیگری برای اداره امور خودش برود.
این دكترای اقتصاد تغییر قیمت حامل های انرژی(بنزین، گازوئیل و...) را یكی از روش های دولت برای جایگزینی درآمد نفتی خود عنوان نمود و در ادامه به افزایش فشارها به مردم اگر حامل های انرژی گران شوند اشاره و اظهار نمود: بطور قطع افزایش قیمت حامل های انرژی پیشنهاد خوبی نیست، اما زمانی كه درآمدهای ارزی و ریالی دولت به دلیل كاهش صادرات نفت كم می شود، راهكاری غیر از این مورد برای دولت برای اداره خود و كشور وجود ندارد.
وی با ابراز این عقیده كه بهتر است دولت برای جبران كسری بودجه خود دنبال نوسانات ارزی نرود، بر تثبیت بازار ارز تصریح كرد و اضافه كرد: دولت بایستی بازار ارز را مدیریت كند و از شوك ارزی جلوگیری كند، و اگر این كار را انجام دهد مردم راضی تر هستند، چونكه صدمه ای كه شوك های ارزی به مردم وارد می نماید بیشتر از تغییر قیمت حامل های انرژی است.
رئیس بخش اقتصاد دانشگاه شهید باهنر كرمان در پاسخ به این شبهه كه اگر صادرات نفت ایران صفر شود، امكان دارد اقتصادكشور ورشكسته شود؟ مطرح كرد: اگر این تحریم مدیریت شود، خود این تهدید می تواند به فرصت اقتصادی تبدیل گردد و اقتصاد ایران از وابستگی به نفت رهایی یابد.
وی افزود: با عنایت به این كه بستر صادرات غیرنفتی مهیاست، با این تحریم ایران می تواند به سمت صادرات غیرنفتی سوق پیدا كند و با توسعه صادرات غیرنفتی، مشكلات اساسی ساختار اقتصادی ایران حل شود. متاسفانه ساختار اقتصاد ایران وابسته به نفت می باشد و این همواره ضعف اقتصاد ایران و دولت بوده است و اگر این مشكل به وجود آمده را بعنوان یك فرصت بدانیم و به سمت صادرات غیرنفتی روی بیاوریم، مشكل كاهش درآمدهای نفتی حل خواهد شد.
شكیبایی در پاسخ به این سوال كه حالا ایران تحریم است، چگونه می توان صادرات غیرنفتی را توسعه دهیم؟ اظهار نمود: حالا تنها محدودیت برای ایران صادرات نفت می باشد و برای سایر كالاها این محدودیت وجود ندارد و هم اكنون با كشورهای متعددی مبادلات تجاری داریم.
وی افزود: هم اكنون كشورهای عراق، سوریه، امارات، چین، هندوستان و... كالاهای غیرنفتی ایران را خریداری می كنند بنابراین ما می توانیم روی این موارد تمركز كرده و توسعه دهیم، مگر این كه این تحریم به كالاهای غیرنفتی هم سرایت پیدا كند كه فعلا به نظر می آید، چونكه تمركز روی صادرات نفت می باشد.
این دكترای اقتصاد خطاب به دولت اظهار داشت: فعال تر باید عمل كرد و حالا كه در این شرایط سخت هستیم، قرار نیست مدیریت اقتصادی و اداری كشور به سبك و سیاق گذشته كه درآمد نفت داشتیم، باشد؛ ازاین رو دولت بایستی تغییراتی در ساختار بودجه و مدیریت اداری خودش ایجاد كند تا بتواند با منابع موجود كشور را اداره كند.
وی بر ضرورت كارآمدتر عمل كردن دولت تصریح كرد و اضافه كرد: بهره وری، كارایی و عملكرد باید جایگزین هزینه های دولت شود تا از این طریق بتوان از این بحران عبور نماییم و این تهدید را به فرصتی برای رشد اقتصادی تبدیل نماییم.
شكیبایی در پاسخ به پرسش كه آیا امسال سال سخت برای اقتصاد كشور خواهد بود؟ به ایسنا اظهار داشت: بطور قطع با این شرایطی كه بوجود آمده، سال سختی خواهد بود ولی تجربه سال 97 را داریم كه به نظر می آید اگر دولت از تجربه سال قبل استفاده نماید، اقتصاد امسال را بهتر از سال 97 می تواند مدیریت كند.
وی یادآوری كرد: متاسفانه در سال 97 اشتباهات زیادی در تصمیم گیری ها شد كه نباید آن اشتباهات امسال تكرار شود و باید با مدیریت كارآمدتری از این بحران عبور نماییم.1398/02/08
11:42:31
5.0 / 5
4571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس نو