گزیده اخبار اقتصادی در روز یك شنبه

كوپن تنها برای كارگران؟!

كوپن تنها برای كارگران؟!

لباس نو: با بررسی لایحه پیشنهادی بودجه بار دیگر پای كوپن به اقتصاد ایران باز شد كه توانست برای ماندگاری در بودجه رای بگیرد اما تا به امروز به صورت اجرایی كارایی از آن دیده نشده و بعضی از كارشناسان اعتقاد دارند كه كوپن تنها برای كارگران طراحی و اجرا شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری از آن حكایت دارد كه عموم خوانندگان اخباری در زمینه احیای كوپن، قیمت مسكن و حواشی آن، اهداف سامانه ارزی نیما، حذف صفر از پول ملی، قیمت كالاهای اساسی و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
در زمان بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال جاری بود كه بار دیگر پای كوپن اما این دفعه از نوع الكترونیكی آن به اقتصاد ایران باز شد و پیشنهاد شد برای افزایش قدرت خرید مردم و پشتیبانی از اقتصاد خانوار بار دیگر كوپن به اقتصاد ایران وارد شود؛ كوپن الكترونیكی در بودجه سال جاری جایی برای خود پیدا كرده اما هنوز به صورت عملی به اجرا در نیامده و این مساله موافقان و مخالفانی دارد كه بار دیگر مخالفان نیم نگاهی به تأثیر كوپن بر تورم اقتصاد كشور دارند. حال در این زمینه علیرضا حیدری- كارشناس حوزه كار - با اشاره به هزینه سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی سبد ماهانه معیشت كارگران، از دولت خواست سیستم كوپن الكترونیكی را برای پشتیبانی از خانوارهای كارگری و اقشار ضعیف و لطمه پذیر احیا كند.
قیمت های پرت، مانع خرید و فروش در بازار مسكن
در روزهای گذشته به دستور مقامات قضائی، قیمت های غیرمنطقی كه عموماً از طرف دلالان برای ایجاد نوسان و افزایش قیمت كالا در بازارهای مختلف به خصوص خودرو و مسكن نمایش می شد، از خروجی سایت های پذیرنده آگهی حذف شد كه در ابتدای امر این اتفاق خوب فضای دلالی را در بازار تا حدودی كم كرد. در ماه های قبل بود كه اعلام گردید این قیمت های كذایی جو بازار را متشنج می كند و عاملی می شود كه حتی اگر معامله ای انجام نشود، درنهایت قیمت در بازارها افزایش یابد، در این زمینه اما رئیس اتحادیه مشاوران املاك معتقد است قیمت های پرتی كه هم اكنون برای واحدها تعیین می شود، مبنای منطقی ندارد و مردم خرید نمی كنند. این گفته شاید تا حدودی درست باشد اما در نهایت اعلام این قیمت ها، جو روانی بازار را تغییر می دهد.
اهداف محقق نشده نیما
با آغاز روند صعودی قیمت ارز و كاهش ارزش پول ملی از شروع سال گذشته، دولت برای كنترل و مدیریت بازار تصمیمات قابل توجهی همچون نمایش ارز ۴۲۰۰ تومانی، راه اندازی سامانه نیما، طراحی بازار باز ارزی و … را در دستور كار خود قرار داد كه در این میان انتقادات بسیاری به سامانه نیما وارد بود برای اینكه صادركنندگان تمایلی به عرضه ارز خود در این سامانه نداشتند و از طرف دیگر صف های طولانی برای دریافت ارز این سامانه در مقطعی از زمان به وجود آمده بود. با این شرایط اعلام شده كه ۷۵ درصد ارز صادراتی به نیما بر نمی گردد و جای سوال دارد كه آیا نیما به اهدافش رسیده است؟
ماجرای صفرهای بی اثر بر اقتصاد
یكی از مسائلی كه هر چند وقت یك دفعه در اقتصاد ایران پای آن به میان می آید، سوژه حذف صفر از پول ملی است كه این مساله باز به سبب آنكه امكان افزایش تورم در جامعه را داشته باشد و از طرف دیگر تحقق اهداف حذف صفر از پول ملی نیاز به پیش شرط هایی دارد كه در شرایط فعلی این مساله آنچنان عملی نیست كه در این زمینه محمدعلی دهقان- معاون وزیر اقتصاد - معتقد می باشد حذف چهار صفر از پول ملی در امتداد امور ثبتی و حسابداری است و نگهداری حساب ها را راحت تر خواهد كرد وگرنه اثر ملموس بر اقتصاد نخواهد گذاشت.
داستان ادامه دار مرغ
ماه مبارك رمضان از فردا شروع می شود و دولت همچون سال های گذشته با كمك اصناف برنامه هایی برای این ماه دارد؛ از این برنامه ها می توان به عرضه و مدیریت كالاهای اساسی در سطح بازار و فروش فوق العاده محصولات در سطح خرده فروشی اشاره نمود. یكی از محصولاتی كه در این ماه مورد استفاده قرار دارد، مرغ است كه در ماه های گذشته، قیمت هر كیلو مرغ به نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده اما بررسی ها حكایت از آن دارد اقلام مرغ همچون سینه و فیله متناسب با نرخ مرغ كیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین نشده است.
ارز مسافرتی چند؟
امروز (۱۵ اردیبهشت) بانك ها هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۴ هزار و ۳۲۵ تومان می خرند و قیمت خرید یورو باز در شعب ارزی بانك ها ۱۵ هزار و ۹۵۴ تومان است. سپس كاهش قیمت ارز در روز گذشته، نرخ خرید دلار در بانك ها امروز نسبت به هفته گذشته كه ۱۳ هزار و ۹۳۶ تومان اعلام شده بود، افزایش داشته است. امروز بانك ها هر پوند انگلیس را باز ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می كنند.
از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری كه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۶ هزار و ۶۷۱ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۷ هزار تومان می رسد. این در شرایطی است كه نرخ خرید یورو در صرافی های مجاز بانك مركزی ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان است كه نسبت به چهارشنبه گذشته ۸۰۰ تومان افزایش داشته است. این صرافی ها همین طور امروز هر دلار آمریكا را ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان می فروشند كه قیمت دلار باز افزایش ۵۵۰ تومانی داشته است.
منبع:

1398/02/15
19:30:11
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس نو