پیام جدید سعودی ها به بازار نفت چه بود؟

پیام جدید سعودی ها به بازار نفت چه بود؟

به گزارش لباس نو با وجود رشد ریسك های عرضه در بازار جهانی نفت و در پیش بودن فصل پیك تقاضای تابستانی، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود عرضه فراوانی وجود دارد و تولیدكنندگان نفت از تداوم پیمان كاهش تولید حمایت می كنند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، خیلی از ناظران بازار جهانی نفت مكرراً نسبت به كمبود عرضه اخطار می دهند و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا ریاض را برای باز كردن شیرهای نفت خود تحت فشار قرار داده است اما عربستان سعودی مصمم است توافق محدودیت عرضه را حفظ كند و اظهارات اخیر خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان این كشور بعد از دیدار كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك در شهر جده، تردیدی در این باره بر جای نگذاشت.

وزیر انرژی عربستان سعودی در جده به خبرنگاران اظهار داشت: ما شاهد رشد سطح ذخایر نفت و عرضه فراوان هستیم. وی كه ریاست كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك را به صورت مشترك با الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه برعهده دارد با نواك دیدار نمود تا درباره روند تحولات گفت و گو كند. فالح اظهار داشت: در عرض چند هفته تا چند ماه آینده در وضعیت آسوده ای خواهیم بود.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: این كشور تولید نفت خویش را در مه و ژوئن در حدود ۹.۷ میلیون تا ۹.۸ میلیون بشكه در روز حفظ خواهد نمود كه حدود نیم میلیون بشكه در روز كمتر از سهمیه توافق شده تحت پیمان كاهش تولید اوپك و غیراوپك است. صادرات نفت عربستان سعودی هم در طول این ماه ها از هفت میلیون بشكه در روز فراتر نخواهد رفت.

حتی اگر توافق اوپك و غیراوپك بعد از دیدار رسمی تولیدكنندگان در وین كه مقرر است اواخر ژوئن برگزار شود، تمدید نشود، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نمود كه كشورش به مدت چند ماه سهمیه تولید خویش را حفظ خواهد نمود. فالح ضمن بیان اظهارات مذكور، ابراز امیدواری كرد كه سایر كشورها هم به همین اقدام مبادرت كنند.

چشم انداز تداوم كاهش تولید هنوز روشن نیست اما وزیران مختلف در كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك از اصل تمدید توافق كاهش تولید حمایت كرده اند اما این گروه هنوز آماده نیست تا نسبت به این چنین توافقی متعهد شود.

برخی از نمایندگان اوپك اعلام كردند تغییر دینامیسم های بازار امكان دارد نوعی اصلاحات در توافق مانند تسهیل برخی سهمیه های تولید و تنظیم سطح كاهش تولید را ضروری كند.

نواك اظهار داشت: ابهامات ژئوپلیتیكی همچون تحریم های آمریكا ضد اعضای اوپك، توانایی ائتلاف اوپك و غیراوپك برای تثبیت بازار نفت را پیچیده كرده است و دورنمای تقاضا به علت اختلاف تجاری و كندی رشد اقتصادی تیره شده است.

وی بعد از دیدار این كمیته اظهار نمود: ما باید منعطف بمانیم. ما تلاش می نماییم تصمیمی كه گرفته می شود در جهت منافع بازار باشد و كار درستی را انجام دهیم كه تعادل بازار را حفظ كند.

روسیه تمایل چندانی به ادامه كاهش تولید ندارد با این وجود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اظهار كرده كه وی مزایای سیاسی در ادامه همكاری با اوپك می بیند.

بررسی نوسان قیمت های نفت نشان داده است كه بازار به علت تحریم های آمریكا انتظار دارد بازار فیزیكی گرفتار محدودیت شدید عرضه نفت شود.

بی ثباتی در لیبی هم ریسك دیگری برای عرضه است. مصطفی سانالا، رئیس هیأت مدیره شركت ملی نفت لیبی در اظهاراتی در جده اخطار داد درگیری گروه های رقیب در لیبی تولید ۹۵ درصد از نفت این كشور را در خطر فروپاشی قرار داده است.

اگرچه بهای معاملات آتی نفت برنت از آغاز سال میلادی جاری بیشتر از یك سوم رشد كرده است اما فالح می گوید این امر منعكس كننده واقعیت بازار نیست و قیمت ها به جای افزایش، در معرض ریسك های نزولی قرار دارند و حتی تحریم های آمریكا ضد تهران، صادرات نفت ایران را چندان كه تصور می رفت كاهش نداده است.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: ذخایر نفت به میزان ۶۵ تا ۷۰ میلیون بشكه از ژوئیه گذشته رشد كرده است كه عمده این افزایش به علت بالا رفتن تولید عربستان سعودی تحت فشار آمریكا بود كه می خواست بازار در آستانه وضع مجدد تحریم ها ضد ایران با كمبود عرضه مواجه نشود.

تولید نفت عربستان سعودی در ژوئیه سال ۲۰۱۸ به بیشتر از ۱۱ میلیون بشكه در روز صعود كرد اما معافیت از تحریم های آمریكا به هشت كشور برای ادامه واردات نفت ایران به مدت شش ماه سعودی ها را غافلگیر كرد و آنها را با ركود شدید در بازار مواجه ساخت.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودی كه یك مرتبه از آمریكا بازی خورده است بدون اینكه شواهدی از تقاضای جهانی برای نفت بیشتر را مشاهده نكند، تولید خویش را باردیگر افزایش نخواهد داد.
1398/02/30
15:06:01
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو