در سال ۹۷ ثبت شد؛

تورم 61 درصدی كالاهای صادراتی

تورم 61 درصدی كالاهای صادراتی

لباس نو: شاخص قیمت كالاهای صادراتی (ریالی، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۷ برابر با 292.2 است كه نسبت سال قبل، 61.1 درصد افزایش داشته است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، گزارش مقدماتی شاخص قیمت كالاهای صادراتی سال ۱۳۹۷ از طرف مركز آمار ایران منتشر گردید.
در نظام آمارهای قیمت، كالاهای صادراتی برای مقاصد متعددی به كار گرفته می شوند. شاخص قیمت كالاهای صادراتی، روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از داخل به خارج از كشور را طی دوره زمانی مشخص نشان داده است.
با توجه به اینكه قیمت كالاهای صادراتی یكی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی كشورها و نیز یكی از عوامل تعیین كننده رابطه مبادله است، تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در طرح شاخص قیمت كالاهای صادراتی از كلیه كدهای تعرفه صادراتی كشور در سال ۱۳۹۰ (سال پایه) استفاده می شود. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرك جمهوری اسلامی ایران (ارزش به صورت ریالی و دلاری، كشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و كدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح كل كشور و برای تمامی ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است.
لازم است ذكر شود كه برای محاسبه شاخص سال ۱۳۹۷ از داده های مقدماتی گمرك جمهوری اسلامی استفاده شده است، پس نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی می باشد و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد. شایان ذكر است كه بعد از آنكه گمرك جمهوری اسلامی داده های قطعی سال ۱۳۹۷ را استخراج و نمایش نمود، شاخص صادرات نیز از طرف مركز آمار بازبینی شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
۱. شاخص قیمت كالاهای صادراتی (ریالی، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۷ برابر با ۲۹۲.۲ است كه نسبت سال قبل، ۶۱.۱ درصد افزایش داشته است.
۲. شاخص قیمت كالاهای صادراتی (دلاری، ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۷ برابر با ۱۳۲.۴ است كه نسبت به سال قبل، ۱۹.۶ درصد افزایش داشته است. برای دریافت اطلاعات تكمیلی به اینجا بازگشت كنید.


منبع:

1398/02/31
15:44:44
5.0 / 5
4551
تگهای خبر: دلار , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو