معاون وزیر كشاورزی خبر داد

برنامه وزارت كشاورزی برای توسعه كشت علوفه

برنامه وزارت كشاورزی برای توسعه كشت علوفه

لباس نو: معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: به دنبال این هستیم زراعت دیم تركیب داشته باشد، ۳۰ تا ۴۰ درصد غلات بماند برای ما كافی است و باید كشاورزان را به كاشت علوفه ترغیب نماییم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، عباس كشاورز در كمیته مشورتی پروژه ارتقای امنیت غذایی ایران، با اشاره به اینكه كشت دیم رقیب زراعت آبی نیست، اظهار نمود: باید لرستان بتواند از ظرفیت های خود برای افزایش زراعت آبی استفاده نماید.
وی افزود: در چندین استان (لرستان، كردستان، ایلام، كرمانشاه و...) وابستگی مردم به كشاورزی دیم است و این درحالی است كه تكنولوژی برای پایداری دیم نداریم و متاسفانه دیم كارهای كشور صدمه پذیرترین طبقات كشوری است.

معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه آنچه در تحقیقات عرضه می نماییم حاصل ایستگاه های ماست، عنوان كرد: طرح ایكاردا نشان داد كه دستاوردهای حاصل از این تحقیق تطبیق سازگاری محلی ندارند.

كشاورز با اشاره به اینكه توسعه را فعالان اقتصادی تولید می كنند نه دولت، خاطرنشان كرد: باید كمك نماییم كشاورزان درآمدشان را پس انداز كنند تا بتوانند كالا، نهاده و تجهیزات بهتری بخرند و از سموم خوب استفاده كنند، اگر چنین اتفاقی رخ دهد بطور قطع كشاورزی به توسعه می رسد.

وی با اشاره به اینكه متاسفانه خاك های ما در جریان فرسایش قرار گرفتند، تصریح كرد: خاك از لحاظ پایداری اقتصادی اهمیتش از آب كمتر نیست، اراضی دیم به دلیل شیب و خالی شدن زمین دچار فرسایش خاكی شدند.

معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: دیم تنها به كشت گندم یا جو منجر شده و تنوع آنچنانی نداشته ایم، اضافه كرد: تنوع محصولات از نظر ریسك بسیار مهم می باشد، زمانی یك محصول كشت می گردد در صورت خوب نبودن بازار كشاورز متضرر می گردد اما اگر تنوع باشد كشاورز كمتر متضرر خواهد شد.

كشاورز بیان كرد: در زراعت آبی و دیم اصل استفاده از آب سبز است كه متاسفانه سال زراعی ۹۵-۹۶ برای برخی مناطق كشور فاجعه بار بود؛ به گونه ای كه در یك منطقه تنها ۳۰۰ تن گندم برداشت شد اما در استان های پایلوت طرح ایكاردا بیشتر از ۱۲۰۰ تن گندم برداشت شد.

وی با اشاره به اینكه در كشت دیم با چند محصول (غلات، حبوبات و گیاهان علوفه ای) دیده شود، سفارش كرد: پیشنهاد می گردد هر جا محصولات علوفه ای كاشتید مخلوط بكارید تا كیفیت محصولتان بالا برود.

معاون وزیر با اشاره به اینكه باید محصولات را در پاییز بكاریم و كشت به صورت مستقیم كاشته شود كه انجام این مهم نیازمند دستگاهی هوشمند، دقیق و كاراست، افزود: حاصلخیز كردن خاك بدون شخم زدن نسخه نجات دیم كشور است، پایداری از هر تولید مقطعی پراهمیت تر است، كشاورزی دیم كشور ظرفیت های ناشناخته زیادی دارد كه می تواند به غلات، علوفه و روغن كمك نماید و می تواند خاك را پایدار كند و درآمد مستمر اطمینان بخش برای كشاورز تولید كند.

این مسئول با اشاره به اینكه كشاورزی با دامداری عجین است و كشاورزی ما كوهستانی است، بیان كرد: هر كاری می نماییم باید توجه به دام هم داشته باشیم؛ اصول جدید را برای دیم طی دو سال انجام دادیم، اصول بر اساس استفاده از حداكثر آب باران و به حداقل رساندن فرسایش است.
1397/07/26
18:30:28
5.0 / 5
3939
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لباس نو