یك كارشناس مسكن:

دخالت دولت در بازار اجاره امكان پذیر نیست

دخالت دولت در بازار اجاره امكان پذیر نیست

لباس نو: یك كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه افزایش قیمت مسكن بیشتر از نرخ تورم امسال بعید بنظر می رسد اظهار داشت: هر نوع دخالت دولتی در بازار اجاره منجر به ایجاد فضای غیر شفاف می شود.


سلمان خادم المله در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بازار مسكن ما تحت تأثیر یك سری متغیرهای كلان كه كلیت اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده به سمت افزایش قیمت پیش رفت. قسمتی از این پروسه ناشی از تحریم ها و بخش دیگر به سو مدیریت مربوط می شود كه سبب شده بهای مسكن افزایش پیدا كند و حجم معاملات پایین بیاید.
وی ادامه داد: در یك اقتصاد شفاف كه همه آیتم های كنترلی روی اقتصاد وجود دارد قابلیت كنترل معاملات اشخاص حقیقی در سطح خرد امكان پذیر است، اما در اقتصاد غیر شفاف هر نوع دخالت در قرارداد موجر و مستأجر صرفاً به توافقات غیر رسمی دامن می زند و احتمال موفقیت چنین طرح هایی نزدیك به صفر است. بطور مثال موجر یك قرارداد رسمی می بندد و ما به ازای آنرا وجه نقد یا دلار دریافت می كند و هیچ نظارتی نمی توان روی آن صورت داد.
این كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه طبیعتاً وقتی قیمت ملك بالا می رود، اجاره بها نیز افزوده می شود، اظهار داشت: اینكه بخواهیم بازار اجاره را در كنترل خود در آوریم به نظر من یك حركت نمایشی است. هر نوع دخالت در بازار اجاره موجب می شود تا موجر و مستأجر به سمت كارهای غیر شفاف بروند كه مشكلات حقوقی متعاقب آن ایجاد می شود.
خادم المله درباره تأثیر افزایش اجاره بها بر اقشار اجاره نشین اظهار داشت: با عنایت به اینكه مسكن كالای ناهمگن شمرده می شود شاید امسال افزایش بیشتر از ۳۰ درصد اجاره بها را نیز شاهد باشیم. خروجی این روند به كوچ طبقاتی منجر می شود. یعنی كسانی كه در مناطق شمال شهر اجاره نشین هستند به مناطق میانی می روند. اجاره نشین های وسط شهر به نقاط پایین مهاجرت می كنند و پایین شهری ها به بیرون از شهر پرتاب می شوند.
وی در پاسخ به این سوال كه روند قیمت مسكن امسال را چطور پیش بینی می كنید؟ اظهار داشت: هر نوع افزایش قیمت موجب می شود كه طرف تقاضا هیچ نوع واكنشی از خود نشان ندهد. اگر قیمت ها بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان در هر متر مربع بشود یا حتی ملكی ۵۰ میلیون تومان بشود امكان دارد ما با یك عدد مواجه شویم كه قیمت اسمی مسكن را نشان داده است اما این مساله به كاهش معاملات منجر می شود و عقل حكم می كند كه رشد مجدد قیمت مسكن نداشته باشیم.
بگفته خادم المله قاعده معقول و منطقی این است كه امسال قیمت واقعی مسكن پایین تر از نرخ تورم افزایش پیدا كند.
منبع:

1398/03/06
19:56:11
5.0 / 5
4765
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو