كاهش ذخایر ارزی تركیه

كاهش ذخایر ارزی تركیه

لباس نو: ذخایر ارزی تركیه به 70.7 میلیارد دلار كم شد.


به گزارش لباس نو به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانك مركزی تركیه در جدیدترین گزارش خود از وضعیت ذخایر ارزی این كشور اعلام نمود تا اختتام ماه آوریل این كشور ۹۲.۸ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز داشته است كه در مقایسه با ماه قبل نشان دهنده كاهش ۳.۶ درصدی این ذخایر است. هم چنین ذخایر ارزی این كشور در یك ماه گذشته ۴.۳ درصد كاهش داشته است.
ذخایر ارزی و طلای تركیه در شرایطی به ترتیب به ۷۰.۷ میلیارد دلار و ۲۰.۵ میلیارد دلار رسیده است كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل این ذخایر ۱۷ درصد كاهش داشته اند. در اوریل سال ۲۰۱۸ تركیه در مجموع ۱۱۲ میلیارد دلار ذخیره طلا و ارز داشت.
از طرف دیگر اما بدهی های كوتاه مدت بانك مركزی با ۱۱ درصد كاهش به ۱۰.۸ میلیارد دلار رسیده است كه می تواند فشارها بر منابع ارزی این بانك در كوتاه مدت را تقلیل دهد. در این گزارش آمده است: تركیه حدود ۳۱.۲ میلیارد دلار بدهی دارد كه سررسید پرداخت آنها تا یك ماه دیگر تمام می شود.
بگفته روزنامه اهوال تركیه، سال قبل شركت های بزرگ ترك مجبور شده اند ۹۰ درصد سودآوری سالانه خودرا برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود استفاده كنند و این مساله به شدت بر توانایی ان ها برای بسط فعالیت خود تأثیر گذاشته است. تركیه گرفتار یك بحران اقتصادی شده است و لیر از سال قبل تابحال حدود ۴۰ درصد ارزش خود در مقابل ارزهای مهم جهانی همچون دلار را از دست داده است.
۵۰۰ شركت بزرگ ترك حالا بیشتر از ۲۰۰ میلیارد دلار بدهی به وام دهندگان خارجی دارند و بدهی كل اقتصاد این كشور بیشتر از ۴۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است. كاهش ارزش لیر و منفی شدن رشد اقتصاد سبب شده است تا توانایی بانك ها و شركت های بزرگ ترك برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود كم شود.
منبع:

1398/03/10
16:24:49
5.0 / 5
4910
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لباس نو